IPFire Ağ Sekmesi İçerik Filtreleme

Ağ tabanlı erişim kontrolü

IP adreslerine göre bir yasaklama veya serbest bırakma işlemlerinin yapılacağı alandır.

Yasaksız IP adresleri

Burada belirtilen tüm Ip adresleri veya ağlar belirtilen tüm kuralları atlayacaktır. Yani belirlenen tüm yasaklar burada tanımlanan adresler için geçerli olmayacak ve sınırsız bir şekilde internete çıkıp dosya indirebileceklerdir.

Ağ tabanlı erişim kontrolü
Yasaksız IP adresleri Yasaklanan IP adresleri
10.10.10.18
10.10.10.24
10.10.10.3
10.10.10.4
10.10.10.7

Yasaklanan Ip adresleri

Belirtilen IP adres veya ağları ne olursa olsun aktif filtre kurallarından men edileceklerdir. Yani buraya tanımlanan bir IP adresi veya ağları hiçbir şekilde internete çıkamayacak veya dosya indiremeyeceklerdir.

Bu alanda bir veya daha fazla ana bilgisayar adresi tanımlayabilirsiniz. Ayrıca CIDR gösterim ağları, belirli alt ağlar, bir ana bilgisayar dizini veya bunların hepsinin olduğu bir birleşim tanımlayabilirsiniz.

Örneğin:

10.10.10.54
10.10.10.54/24
10.10.10.54/255.255.255.0
10.10.10.100-10.10.10.200
Zaman tabanlı erişim kontrolü

Belirlenen engellemelerin hangi zaman aralığı içinde veya dışında çalışmasının belirlendiği alandır. Bu alandaki seçenekler kullanarak belirli zamanlarda belirlenen engellemelerin çalışması sağlanır. Ayrıca bu çalışmanın ne kadar tekrar edeceği belirlenebilir. Örneğin saat 12.00 ile 13.00 haricinde kurallar geçerli olsun.

Zaman tabanlı erişim kontrolü
Zaman Kısıtlamalarını Ayarla Kullanıcı Kotasını Ayarla

Bu alanda iki düğme bulunmaktadır. “Zaman Kısıtlamalarını Ayarla” düğmesi “Yeni Zaman Kısıtlaması Kuralı Ekle” sayfasının açılmasını sağlar. “Kullanıcı Kotasını Ayarla” düğmesi ise “Yeni Kullanıcı Kotası Ekle” sayfasının açılmasını sağlayacaktır.

Yeni zaman kısıtlaması kuralı ekle

“Zaman Kısıtlamalarını Ayarla” düğmesine tıkladığınızda zaman sınırları kuralları ekleme ve düzenleme için bir alan açılacaktır. Ayrıca tanımlanan kurallar yine bu alanda “Geçerli Kurallar” grubu içerisinde görüntülenecektir.

Açıklama

Verilen kuralın belirlenen zamanın içinde veya dışında aktif olup olmadığının belirlendiği alandır. Kural belirlenen zamanın içinde ise “İçinde” seçeneği değilse “Dışında” seçeneği seçilmelidir.

Haftanın günleri

Kural için pazartesinden pazara kadar haftanın günlerini seçebilirsiniz. Seçtiğiniz bu günler içerisinde veya dışarısında kuralınız çalışacaktır.

Başlangıç / Bitiş

Buradan kuralın başlangıç ve bitiş zamanlarını seçerek belirleyebilirsiniz. Buradaki zaman yerel istemci zamanını değil url filtre zamanını ifade eder.

Kaynak ana bilgisayar veya ağ kaynakları

Bu alana kural için ana bilgisayar veya ağ adreslerini girin. Kural için hangi ana bilgisayar veya ağ adresleri etikilenecekse o adresler girilmelidir.

Yeni zaman kısıtlaması kuralı ekle
Açıklama Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz Başlangıç Bitiş
İçinde 00 00 24 00
Kaynak ana bilgisayarlar veya ağ kaynakları  Hedef  Erişim
10.10.10.26
10.10.10.28
herhangi biri
in-addr
ads
aggressive
audio-video
Engelle
İzin ver
Açıklama
İsteğe bağlı bir açıklama
Aktif
Ekle Sıfırla Ana Sayfaya Geri Dön

Hedef

Bu alandan bir veya daha fazla kategori seçebilirsiniz. Bu alanda “Engelleme kategorileri” alanındaki başlıklar listelenecektir. Belirlenen ana bilgisayar veya ağlar buradaki kategoriler için engellenecek veya izin verilecektir. Birden fazla kategoriyi seçmek için klavyeden “Ctrl” tuşuna basıp istediğiniz kategoriye tıklayarak seçebilirsiniz.

Normal engelleme kategorisine ek olarak farklı kategoriler vardır. Bunlar:

  • Herhangi: Tüm kategorileri içerir
  • In-adr: IP adresleri ve erişilen tüm Url’leri içerir
  • Files: Engellenecek tüm dosya uzantılarını içerir
  • Custom-blocked: Özel kara liste etki alanlarını ve Url’leri içerir
  • Custom-expressions: Özel ifade listesini içeiri

Erişim

Belirlenen kurala izin vermek veya engellemek için kullanılan seçenektir. Eğer belirlenen kurala izin verilecekse “İzin ver” seçeneği engellenecekse “Engelle” seçeneği seçilmelidir.

Açıklama

Belirlenen kural için bir açıklama yazılabilecek alandır.

Aktif

Kuralı aktifleştirmek için bu seçenek seçilmelidir. Bu seçenek seçildiğinde kural aktifleşir fakat henüz çalışmamaktadır.

Sıfırla

Belirlenen bütün kuralı iptal edip tüm alanları boşaltacaktır. Geçerli kurallar alanına eklenen kurallar silinmez sadece o anda girdiğiniz veriler silinecektir.

Ana sayfaya geri dön

Ana Url Filtre sayfasına döner.

Ekle

Kuralı kaydeder ve “Mevcut Kurallar” grubu içerisine aktarır.

Not: Bir kural “Ekle” düğmesi ile “Mevcut Kurallar” alanına aktarıldıktan sonrada henüz geçerli değildir. Kuralın geçerli olabilmesi için “Ekle” düğmesine tıklandığında “Değişen kuralları aktifleştir” adında yeni bir grup açılır. Açılan bu grup içerisindeki “URL Filtreyi Yeniden Başlat” düğmesine tıkladıktan sonra kural aktifleşecektir. Yani Url filtre değişikliklerinin aktifleştirilebilmesi için yeniden başlatılması gereklidir.

Değişen kuralları aktifleştir
Değişen URL filtre kurallarının aktifleştirilmesi için yeniden başlatılmalıdır
URL Filtreyi Yeniden Başlat
Mevcut kurallar

Eklenen bütün kurallar bu grupta görüntülenecektir. Bu grup kullanılarak eklenen bir kural üzerinde işlem yapmanızı sağlar.

Not: Listelenen tüm kurallar listelendiği sırayla uygulanır.

Kullanıcı kotasını ayarla

“Kullanıcı Kotasını Ayarla” düğmesine tıkladığınızda kota kullanıcıları, kuralları ekleme ve düzenleme için bir alan açılacaktır. Ayrıca tanımlanan kurallar yine bu alanda “Mevcut Kurallar” grubu içerisinde görüntülenecektir.

Yeni kullanıcı kotası kuralı ekle

Kullanıcının engellemeler ile veya engellemeler olmadan ne kadar interneti kullanabileceğinin belirlendiği alandır.

Yeni kullanıcı kota kuralı ekle
Zaman kotası (dakika):  Atanan kullanıcılar 
Etkinlik algılama Kapalı
Yenileme süresi Saatlik
Aktif
Ekle Sıfırla Ana Sayfaya Geri Dön

Zaman kotası

Kullanıcının web erişiminin dakika cinsinden zamanın girildiği alandır. Sayaç ilk istekle başlar ve kullanıcı buradaki zamana ulaştığında engellenir.

Etkinlik algılama

Kullanıcı 5 veya 15 dakika boyunca herhangi bir internet sitesine ulaşmaya çalışmazsa belirlenen zaman kotası alanındaki dakikasından bir azalma olmayacaktır. Belirlenen zaman kotası hemen başlaması gerekiyorsa bu alan “Kapalı” seçilmelidir.

Yenileme süresi

Verilen kullanıcı kotası için zaman diliminin belirlendiği alandır. Bir kullanıcı için kota saatlik, günlük veya haftalık olarak ayarlanabilir.

Atanan kullanıcılar

Bu kuraldan etkilenecek RFC931 uyumlu kullanıcı adları bu alana girilmelidir. Bu alana IP adresleri veya ağlar girilebilir.

Aktif

Kuralı aktifleştirmek için seçilmesi gereken seçenektir.

Ekle

Kuralı kaydeder ve “Mevcut kurallar” grubu içerisine aktarır.

Not: Bir kural “Ekle” düğmesi ile “Mevcut Kurallar” alanına aktarıldıktan sonrada henüz geçerli değildir. Kuralın geçerli olabilmesi için “Ekle” düğmesine tıklandığında “Değişen kuralları aktifleştir” adında yeni bir grup açılır. Açılan bu grup içerisindeki “URL filtreyi yeniden başlat” düğmesine tıkladıktan sonra kural etkinleşecektir. Yani Url filtre değişikliklerinin etkinleştirilebilmesi için yeniden başlatılması gereklidir. URL filtre yeniden başlatılırken tüm kullanıcılar için sayaçlar sıfırlanır.

Sıfırla

Belirlenen bütün kuralı iptal edip tüm alanları boşaltacaktır. Geçerli kurallar alanına eklenen kurallar silinmez sadece o anda girdiğiniz veriler silinecektir.

Ana sayfaya geri dön

Ana Url Filtre sayfasına döner.

Değişen kuralları aktifleştir
Değşen URL filtre kurallarının aktifleştirilmesi için yeniden başlatılmalıdır
Not: URL filtrenin yeniden başlatılması tüm kullanıcılar için zaman sayaçlarını sıfırlar
URL Filtreyi Yeniden Başlat

Not: Listelenen tüm kurallar listelendiği sırayla uygulanır.

Mevcut Kurallar

Eklenen bütün kurallar bu grupta görüntülenecektir. Bu grup kullanılarak eklenen bir kural üzerinde işlem yapmanızı sağlar. Varolan tüm zaman sınırlama kurallarını gösterir.

Mevcut kurallar
Zaman kotası Etkinlik algılama Yenile Atanan kullanıcılar
10 dakika 5 dakika Günlük 10.10.10.20

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.