IPFire Ağ Sekmesi İçerik Filtreleme

2.3.2.2 URL Filtre Bakımı

Engelleme kategorilerinin alınması için kuralların belirlendiği alandır. Buradan URL filtre için kara listeler çeşitli yöntemlerle sistem içine alınabilir.

URL filtre bakımı
Kara listeyi güncelleştir
Yeni kara liste otomatik olarak oluşturulup veritabanları için derlenecektir. Kara liste boyutuna bağlı olarak güncelleme işlemi birkaç dakika zaman alabilir. URL filtreyi yeniden başlatmadan önce bu görevin muhakkak bitirilmesini bekleyin.
Güncellenmiş bir kara liste dosyasını yüklemek için aşağıdaki .tar.gz dosyasını yükle
Gözat… Hiçbir dosya seçilmedi Kara Liste Dosyası Yükle
Otomatik olarak kara listeyi güncelleştir
Otomatik güncellemeyi aktifleştir
Otomatik olarak güncelleştirme zamanı Aylık
İndeirmek için kaynağı kullan Shala Secure Services
Özel kaynak URL adresi
Güncelleme Ayarlarını Kaydet Şimdi Güncelle
Kara liste düzenleyicisi
Kara liste dosyanızı oluşturma ve düzenleme
Kara Liste Düzenleyicisi
Yedek URL filtre ayarları
Tamamlanan kara listeyi dahil et
Yedek Dosya Oluştur
URL filtre ayarlarını geri yükle
Öncedenkaydedilmiş .tar.gz uzantılı bir yapılandırma dosyasını geri yüklemek için aşağıdan seçin:
Gözat… Hiçbir dosya seçilmedi Yedek Dosyasını İçeri Aktar
Kara listeyi güncelleştir

Farklı siteler özel kara listeleri oluşturmakta ve bunları ücretsiz olarak dağıtmaktadır. Bunlardan en popüleri “http://www.shallalist.de” ve “urlblaclist.com” siteleridir. Bu siteleri kullanarak sürekli güncellenen bir kara listeyi bilgisayarınıza indirip IPFire sisteminize bunu dâhil edebilirsiniz. İndirdiğiniz dosya “.tar.gz” uzantılı olmalıdır. İndirdiğiniz bu dosyayı yüklemek için “Gözat” düğmesine tıklayın. Bu durumda dosya “Dosya Gönder” adında bir pencere açılır. Açılan bu pencereden bulunduğunuz bilgisayara indirdiğiniz “shallalist.tar.gz” veya “bigblacklist.tar.gz” dosyasını seçip “Aç” düğmesine tıklayın. Artık kara listeyi yüklemek için “Kara liste dosyası yükle” düğmesine tıklayın.

Bu işlemden sonra “Kara liste yüklemesi başarıyla tamamlandı” şeklinde bir uyarı almalısınız. Artık “Engelleme kategorileri” altında birçok grup görmelisiniz.

Otomatik olarak kara listeyi güncelleştir

Url filtrenin kara listeyi otomatik olarak belirlenen yerlerden güncellemesini sağlayabilirsiniz.

Otomatik güncelleştirmeyi aktifleştir

IPFire sisteminde url filtreyi aktifleştirdiğinizde bu seçeneği seçtiğinizde güncelleme aktifleşecektir.

Otomatik olarak güncelleştirme zamanı

Güncelleştirmenin ne kadar sıklıkla yapılacağının belirlendiği alandır. Günlük, haftalık, aylık olarak belirlenebilir.

İndirmek için kaynağı seçin

Kara listeyi nereden indirebileceğinizi belirlediğiniz alandır. Farklı kara liste adresleri bulunmaktadır. Bu alandan onlardan birini seçebilirsiniz.

Özel kaynak URL adresi

İndirmek için kaynağı seçin alanından “Özel kaynak URL adresi” seçeneğini seçtiğinizde bu alana kara listenin alınacağı adresi yazmalısınız. Bu durumda buraya yazdığınız adresden kara liste dosyası indirilecektir.

Güncelleme ayarlarını kaydet

Yaptığınız işlemlerin geçerli olabilmesi için “Güncelleme ayarlarını kaydet” düğmesine tıklamalısınız. Bu durumda seçtiğiniz ayarlar kaydedilecektir.

Şimdi güncelle

Kaydet komutunu verdikten sonra seçtiğiniz kaynaktan kara listenin indirilmesi için “Şimdi güncelle” düğmesine tıklamalısınız. Yeni kara liste otomatik olarak oluşturulup veritabanları için derlenecektir. Kara liste boyutuna bağlı olarak indirme işlemi birkaç dakika zaman alabilir. URL filtreyi yeniden başlatmadan önce bu görevin muhakkak bitirilmesini bekleyin. Bu zaman sizin ve indirdiğiniz yerin hızına bağlı olarak değişecektir.

Güncelleme işleminden sonra “Kaydet ve Yeniden Başlat” düğmesine tıklamalısınız.

Kara liste düzenleyicisi

İndirdiğiniz kara listesi dosyasına ek olarak kategoriler ekleyip yeni listeler oluşturabilirsiniz. Bu alandaki “Kara Liste Düzenleyicisi” düğmesine tıkladığınızda “URL filtre kara liste düzenleyicisi” adında bir grup açılacaktır. Açılan bu grubu kullanarak yeni kategoriler oluşturabilir veya mevcut kategoriler üzerinde işlemler yapabilirsiniz.

Kara liste adı
Kara liste kategori adı 

Oluşturacağınız kara liste grubu için bir ad tanımlayabileceğiniz alandır. Bu alana bir ad yazarken küçük harfler kullanın. Ayrıca Türkçe karakter ve boşluk kullanmadan bir ad yazın.

Etki alanlarını URL’leleri ve ifadeleri düzenleyin

Bu alanları kullanarak oluşturacağınız grup içerisine adreleri ve ifadeleri girebilirsiniz

Etki alanlarını, URL’leri ve ifadeleri düzenleyin. 
Etki alanı (her satırda bir tane) URL adresleri (her satırda bir tane)
İfadeler URL adresleri (her satırda bir tane)

Etki alanı

Oluşturacağınız kara listede girilmemesi gereken etki alanlarının her birini yeni bir satırda tanımlayacağınız alandır. Buraya gireceğiniz adres “kara liste kategori adı” alanındaki adın içerisinde yer alacaktır.

URL adresleri

Oluşturacağınız kara listede girilmemesi gereken URL adreslerinin her birini yeni bir satırda tanımlayacağınız alandır. Buraya gireceğiniz URL adresleri “kara liste kategori adı” alanındaki adın içerisinde yer alacaktır.

İfadeler

Buraya gireceğiniz düzenli ifadeler ile karşılaşıldığında o siteye girilemeyecektir.

Yukarıdaki bilgileri girdikten sonra alt tarafta bulunan “Kara listeye yükle” alanındaki “Kara Listeye Yükle” düğmesine tıklarsanız kara liste grubunuz oluşturulup “Engelleme kategorileri” alanın içerisine eklenecektir. Değişikliklerin aktif olması için “Kaydet ve Yeniden Başlat” düğmesine tıklamayı unutmayın.

Kara liste dosyasını yükle

“Engelleme kategorileri” alanında bulunan gruplandırılmış tüm kara listeleri düzenlemeye yarayan alandır.

Kara liste dosyasını yükle
Mevcut kara listeyi seçin ads
Kara Liste Dosyasını Yükle

“Kara liste dosyasını yükle” alanından tanımlı bir grubu seçtikten sonra “Kara Liste Dosyasını Yükle” düğmesine tıkladığınızda bu grup içerisindeki seçenekler “Etki alanlarını URL adreslerini ve ifadeleri düzenleyin” alanında görüntülenecektir. Buradan istediğiniz verileri ekleyip, silip düzenledikten sonra düzenlediğiniz özelliklerin kaydedilmesi için “Kara listeyi kur” grubundaki “Kara listeye yükle” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Yaptığınız değişikliklerin aktif olması için “Kaydet ve Yeniden Başlat” düğmesine tıklamayı unutmayın.

Kara listeyi al

Önceden kaydedilmiş “*.tar.gz” uzantılı kara liste düzenleyici dosyasını yüklemek için kullanabileceğiniz alandır. Bu alanı kullanarak yedeğini aldığınız kara liste dosyalarınızı tekrar yükleyebilirsiniz.

Kara listeyi al
Önceden kaydedilmiş *.tar.gz uzantılı kara liste düzenleyici dosyasını yüklemek için aşağıdan seçin
Gözat… Hiçbir dosya seçilmedi Kara Listeyi Al

“Gözat” düğmesine tıkladığınızda açılan pencereden “*.tar.gz.” uzantılı dosyanızı seçip “Aç” komutunu verdiğinizde dosyanız bu alan gelecektir. Kara liste dosyasını yüklemek için “Kara Listeyi Al” düğmesine tıklamanız durumunda kara listeniz sistem içerisine alınacaktır.

Kara listeyi dışarı aktar

Başka bir yerde kullanmak üzere veya yedeğini almak için kara listelerinizi yedekleyebileceğiniz alandır.

Yedeğini alacağınız bir kara liste dosyasını “Kara listeyi dışarı aktar” komutunu verdikten sonra “Kara listeyi dışarı aktar” düğmesine tıkladığınızda seçmiş olduğunuz kategori adındaki kara listeniz bulunduğunuz bilgisayara “*.tar.gz” uzantılı olarak kaydedilecektir.

Kara listeye yükle
Kara listeye yükle
URL filtreyi yeniden başlatma
Kara Listeye Yükle
Yeni kara liste otomatik olarak oluşturulup veritabanları için derlenecektir. Kara liste boyutuna bağlı olarak güncelleme işlemi birkaç dakika zaman alabilir. URL filtreyi yeniden başlatmadan önce bu görevin muhakkak bitirilmesini bekleyin.

Bir kara listeyi oluşturduktan veya düzenledikten sonra “Kara Listeye Yükle” düğmesine tıklamalısınız. Eğer bu düğmeye tıklamazsanız yaptığınız değişiklikler kaydedilmeyecektir. “Url filtreyi yeniden başlatma” seçeneğini seçerseniz yaptığınız değişiklikler sadece kaydedilecek ve uygulanmayacaktır.

Sıfırla

Belirlenen bütün kuralı iptal edip tüm alanları boşaltacaktır.

Ana sayfaya geri dön

Ana Url Filtre sayfasına döner.

Yedek url filtre ayarları

Oluşturduğunuz bütün ayarların bir yedeğinin alınması için kullanabileceğiniz alandır. Bu ayarları başka bir IPFire sistemine aktarmak için kullanabilirsiniz.

URL filtre ayarlarını geri yükle

Daha önceden aldığınız “*.tar.gz” uzantılı url filtre ayar yedeğinizi yeni IPFire sisteminize aktarmak için kullanacağınız alandır. Bu alanı kullanarak daha önceden herşeyini ayarladığınız Url filtre ayarlarını bulunduğunuz sisteme aktaracaktır.

URL filtre ayarlarını geri yükle
Önceden kaydedilmiş *.tar.gz uzantılı bir yapılandırma dosyasını geri yüklemek için aşağıdan seçin
Gözat… Hiçbir dosya seçilmedi Yedek Dosyasını İçeri Aktar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.