IPfire Ağ Sekmesi Web Vekil Sunucusu (Webproxy)

İnternet tarayıcısı

Tarayıcı kontrolü aktif

Eğer tarayıcı denetimin etkinleştirmek istiyorsanız bu kutuyu seçmelisiniz. Bu durumda hiçbir tarayıcı ile intrernete çıkılamayacaktır. İzin vermek istediğiniz tarayıcıları alt taraftan seçmelisiniz.

Web erişimi için izin verilen istemciler

İzin verilen kullanıcılar için hangi internet tarayıcılarının kullanılacağına müsaade edecekseniz bu alandan onları seçebilirsiniz. Bu durumda sadece seçilen tarayıcılarla internete girilebilir onun haricindeki tarayıcıların internete girişi engellenmiş olacaktır. Bu seçenek seçildikten sonra aktiif olabilmesi için alt taraftaki listeden en az bir seçenek seçilmelidir.

İnternet tarayıcısı
Tarayıcı kontrolü aktif 
Web erişimi için izin verilen istemciler
AOL AvantBrowser Chorme Firefox
FrontPage GeckoCompatible GetRight Go!Zilla
Google Earth Google Toolbar Internet Explorer Java
Konqueror Lynx Media Player Netscape
Opera Safari SymantecLiveUpdate Thunderbird
WGA Wget WindowsUpdate apt-get
libwww-perl
Gizlilik

Bazı http başlık alanlarının değiştirilme gizliliğini korumayı sağlar.

Gizlilik
Sahte yönlendiriciyi harici sitelere gönder Sahte referansı harici sitelere gönder

Sahte yönlendiriciyi harici sitelere gönder

Varsayılan olarak kullanılan web tarayıcınızın harici yönlendirmeleri web sunucularına sunulacaktır. Bazı dinamik web siteleri yönlendirilene bağlı olarak içerik üretebilir. Bu dizede web sunucu günlükleri kaydedilir. Sahte yönlendirme seçeneğinde tüm istemciler için bu dizeyi yeniden yazma yeteneği mevcuttur. Giden istekler için yönlendirme başlık alanı vekil sunucusu tarafından değiştirilip onun yerine özgün sitelere yönlendirilecektir

Sahte referansı harici sitelere gönder

Sahte referans harici sitelere isteğe bağlı olarak gönderilebilir. Bir bağlantıya tıkladığınızda ilgili sayfa açılacaktır. Bu kullanıcı tanımlı dizeler girerek kapatılabilir.

Not: Sahte referanslar http standartını ihlal eden sorunlar çıkartabilmektedir.

Kimlik doğrulama yöntemi

Web vekil sunucusu kullanıcı kimlik doğrulaması için çeşitli yöntemler sunar. Bu seçeneklerden birini seçtikten sonra “Kaydet” düğmesine tıklarsanız seçtiğiniz seçeneğe bağlı olarak alt tarafta farklı seçeneklerin olduğu alanlar açılacaktır.

Kümlik doğrulama yöntemi
 Yok  Yerel  identd  LDAP  Windows NT4 Alan Adı  Radius

Yok

Varsayılan olarak seçilidir. Kimlik doğrulamasını devredışı bırak anlamına gelir. Kullanıcılar internet sitelerine erişirken kimlik doğrulaması gerekmez.

Yerel

Bu kimlik doğrulama yöntemi küçük yerler için tercih edilen bir yöntemdir. Kullanıcıların internet sitelerine erişebilmeleri için bir kullanıcı adı ve parolasının olması gereklidir. Daha fazla bilgi için “3.1.1 Yerel Vekil Sunucu Kimlik Doğrulaması” bölümüne bakabilirsiniz.

İdentd

Bu kimlik doğrulamada aşağıdaki şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Kullanıcı adı ve parola girmeden “gizli” doğrulama süreci olması gerekir
  • Web vekil sunucusunun şeffaf modda çalışması gereklidir
  • Giriş yerine doğrulama için kullanıcı adları kullanılacaktır

Ident kimlik doğrulama yönteminde istemci üzerinde çalışan bir ident hizmeti gerektirmektedir. Daha fazla bilgi için “3.1.2 identd Kimlik Doğrulama” bölümüne bakabilirsiniz.

LDAP

Bu kimlik doğrulama yöntemi orta ve büyük ölçekli ağ ortamları için tercih edilen bir çözümdür. Kullanıcıların internete ulaşabilmesi için geçerli bir kullanıcı adı ve parolası olmalıdır. Kimlik LDAP (Basit Dizin Erişim Kuralı) kullanılarak harici bir sunucuya karşı doğrulanır.

Ağınızda bir dizin hizmeti ve internet erişimi için ek kullanıcı hesapları ve parolaları kurumak istiyorsanız LDAP kimlik doğrulama faydalı olacaktır. Daha fazla bilgi için “3.1.3 LDAP Kimlik Doğrulaması” bölümüne bakabilirsiniz.

Windows

Bu kimlik doğrulama yöntemi küçük ve orta ölçekli ağ ortamları için tercih edilen bir çözüm yöntemidir. Kullanıcıların internet sitelerine erişebilmeleri için kimlik doğrulaması gerektirir. Kimlik bilgileri bir etki alanı denetleyicisi olarak görev yapan harici sunucuya karşı doğrulanır. Daha fazla bilgi için “3.1.4 Windows Kimlik Doğrulama” bölümüne bakabilirsiniz.

RADIUS

Bu kimlik doğrulama yöntemi küçük ve orta ölçekli ağ ortamları için tercih edilen bir çözüm yöntemidir. Kullanıcıların internet sitelerine erişebilmeleri için kimlik doğrulaması gerektirir. Kimlik bilgileri dış RADIUS sunucusuna karşı doğrulanır. Daha fazla bilgi için “3.1.5 RADIUS Kimlik Doğrulaması” bölümüne bakabilirsiniz.

Not: Kimlik doğrulama kullanıyorsanız, web vekil sunucusu kayıt dosyalarını etkinleştirirken istenen kullanıcı adı ve URL adreslerine ek olarak kaydedilir. Kimlik doğrulaması kullanırken kayıt dosyalarını etkinleştirmeden önce yasaların ihlal edilip edilmediğinden emin olmalısınız.

Önbelleği Temizle

Vekil önbellek alanlarına girdiğiniz verilerin istediğiniz bir anda bütün hepsini iptal etmek için bu düğmeyi kullanabilirsiniz.

Kaydet

Herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra yaptığınız değişikliklerin uygulanması için “Kaydet” düğmesine tıklamalısınız.

Kaydet ve Güncelle

Herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra yaptığınız değişikliklerin uygulanıp güncellenmesi için “Kaydet ve Güncelle” düğmesine tıklamalısınız.

Kaydet ve Yeniden Başlat

Herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra yaptığınız değişikliklerin aktifleştirilmesi için “Kaydet ve Yeniden Başlat” düğmesine tıklamalısınız. Bu durumda vekil sunucunuz yeniden başlatılıp yaptığınız değişiklikler uygulanacaktır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.