IPfire Ağ Sekmesi Web Vekil Sunucusu (Webproxy)

2.3.1.1 Gelişmiş Web Vekil Sunucusu

Genel ayarlar

Vekil sunucunun çalışması için bir ayrım faaliyeti olarak iki yöntem vardır. Bunlar geleneksel ve şeffaf yöntemdir.

Genel ayarlar
Aktifleştir Green Vekil sunucu bağlantı noktası  800
Şeffaf Green Şeffaf bağlantı noktası  3128
Aktifleştir Blue Ana bilgisayar adını göster
Şeffaf Blue Hata mesajları dili tr
Sürüm bilgilerini göster Hata mesajları tasarımı IPFire
Squid sürümü [3.5.22]

Hangi ağı kullanıyorsanız öncelikle buradan o ağınızı seçmelisiniz. Örneğin Yeşil (özel) ağ veya Mavi (Wireles) ağ seçeneklerinden size uygun olanı seçmelisiniz.

Aktifleştir

Sisteminizdeki diğer bilgisayarların internete çıkışlarını vekil sunucu ile hızlandırabilirsiniz. Bu alandan size uygun olanı seçerek vekil sunucuyu aktif yapabilirsiniz. Burada Yeşil ve Mavi olan vekil sunuculardan birini veya birkaçını seçebilirsiniz. Eğer vekil sunuculardan birini seçmezseniz sisteminize dâhil olan diğer bilgisayarlar vekil sunucuyu kullanmadan istedikleri sayfalara direk erişeceklerdir.

Şeffaf

Eğer “Şeffaf” seçeneğini aktifleştirirseniz bağlantı noktası 80 için özel yapılandırmaya gerek kalmadan isteklerin vekil sunucudan iletilmesi sağlanacaktır. Bu durumda internet tarayıcılarında bir ayarlama yapmaya gerek kalmayabilir.

Vekil sunucu bağlantı noktası

Bu bağlantı noktasının hangi vekil sunucularının hangi bağlantı noktalarını dinleyeceği yerdir. Varsayılan olarak “800” ayarlanmıştır. Şeffaf durumunda, bağlantı noktası “80” için tüm istemci isteklerini otomatik olarak bu bağlantı noktasına yönlendirilecektir.

Şeffaf bağlantı noktası

Bu bağlantı noktasının hangi şefaf sunucularının hangi bağlantı noktalarını dinleyeceği yerdir. Varsayılan olarak “3128” ayarlanmıştır.

Ana bilgisayar adını göster

Eğer vekil sunucusundaki hata mesajlarını başka bir ana sunucuda göstermek istiyorsanız burada diğer sunucuyu belirtebilirsiniz veya bu alanı boş bırakırsanız hata mesajları IPFire makinizden gösterilecektir. Ayrıca buraya yazacağınız bir ad hata sayfasında sol alt alanda gösterilecektir.

Hata mesajları dili

IPFire güvelik duvarı üzerinden internete çıkan kişilerin internete çıkışlarında ayarladığınız duruma göre bazı hata mesajları alacaklardır. Alınan bu hata mesajlarının istediğiniz bir dilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Hata mesajları tasarımı

Gösterilecek hata mesajlarının tasarımını buradan seçebilirsiniz. İki çeşit hata mesajı tasarımı vardır. Bunlar IPFire ve Standarttır.

Standart tasarım Squid ile dağıtılan standart hata mesajı tasarımıdır. IPFire ise IPFire sistemi ile gelen hata mesajı tasarımıdır.

Sürüm bilgilerini göster

İstemcilerin Squid hata mesajı aldığında Squid önbellek sürümünü ekranda görünmesi için bu seçeneği seçmelisiniz.

Squid sürümü

“Sürüm bilgilerini göster” seçeneğini seçtiğinizde bir hata mesajında bu seçenek sisteminizde kurulu olan Squid sürümünü göstermektedir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.