IPfire Ağ Sekmesi Web Vekil Sunucusu (Webproxy)

Önbellek yönetimi

Önbellek yönetimi temelde vekil sunucu çalışma hızını belirler. Yanlış bir yapılandırma vekil sunucuyu kolaylıkla kullanılmaz hale getirebilir. Önbellek yönetimi bölümünde web sayfalarını önbelleğe almak için kullanılması gereken ne kadar disk alanı olduğunu belirleyebilirsiniz. Ayrıca ön belleğe alınacak nesne boyutunu da belirleyebilirsiniz. Normalde en az için 0 ve en büyük için 4096KB olarak ayarlanmıştır.

Gizlilik nedeniyle vekil sunucu önbelleğe sayfaları https veya diğer sayfaları aracılığıyla burada bir kullanıcı adı ve şifre ile URL yoluyla gönderilmektedir.

Önbellek yönetimi
Önbellek yöneticisini aktifleştir Önbellek yönetici e-postası
Dosya tanımlayıcı sayısı miktarı  16384 Önbellek yönetici parolası
Bellek önbellek boyutu (MB)  2 Sabit disk önbellek boyutu (MB)  50
En az nesne boyutu (KB)  0 En fazla nesne boyutu (KB)  4096
Seviye-1 için alt dizinlerin sayısı 16 Bu etki alanlarını önbelleğe ekleme (her satırda bir tane)
Bellek değiştirme kuralı LRU
Önbellek değiştirme kuralı LRU
Çevrimdışı yöntemi aktifleştir
Önbellek-özeti üretimini aktifleştir

Not: Sabit diskinizde önbelleğe alınacak alan çok olabilir. Eğer büyük bir önbellek kullanırsanız IPFire için gereken dosyalara yeterli alan kalmayabilir. Eğer makinenizde IPFire çalışıyorsa düşük bellek ile çok büyük önbellek seçmeyiniz.

Önbellek yöneticisini aktifleştir

Bu seçeneğin seçilmesi ile ön bellek yöneticisi aktifleşecektir.

Dosya tanımlayıcı sayısı miktarı

Bir istemci internet ortamında büyük miktarlar içeren bir veri istediğinde veya olağan dışı yüksek bir trafik olduğunda Squid sınırı ile karşılaşırlar. Bu durumda günlüklerde aşağıdaki gibi bir ileti görünecektir:

WARNING! Your cache is running out of filedescriptors
UYARI! Önbellek dosya tanımlayıcı sınırı bitmek üzere

Bu seçenek ile aynı anda kaç dosyanın açık tutulacağı belirlenir. Böyle bir durumda dosya tanımlayıcı sayısı miktarını artırmakta yarar vardır.

Önbellek yönetici e-postası

Önbellek yönetici e-postasının girileceği alandır.

Önbellek yönetici parolası

Bu alanda önbellek yönetici ara yüzüne girilmek istendiğinde sorulması gereken parola belirlenir.

Önbellek yönetici ara yüzüne ulaşmak için “https://<IPFire-IPadresi>:444/cgi-bin/cachemgr.cgi” adresini kullanabilirsiniz.

Kullanıcı adı “admin” parola ise belirlediğiniz parola olacaktır.

Cache Manager Interface
This is a WWW interface to the instrumentation interface for the SQquid object cache.
CGI Managed Proxies
Cache Server 10.10.10.1:800
Manager name admin
Password **********
Continue…
Generated Fri, 23 Dec 2016 06:45:24 GMT, by cachemgr.cgi/3.5.22@yakazan.yenimahalle

Bellek önbellek boyutu

Bu seçenek olumsuz önbellek ve in-transit nesneler için kullanılan bellek miktarıdır. Bu değer asıl belleğin %50’den fazlasını geçmemelidir. En az 1 Mb olmalıdır ve varsayılan değer 2 Mb olarak ayarlanmıştır.

Bu seçenek en fazla işlem boyutunu belirtmez. Sadece vekil sunucu nesneleri için bir önbellek olarak kullanılacak belleğe bir sınır koyar.

Sabit disk önbellek boyutu

Önbelleğe alınan nesneler için Mb olarak disk alanı boyutudur. Varsayılan değer 50 Mb’dır. Yapılandırmanıza uygun olacak şekilde bu alanı değiştirebilirsiniz. Buraya diskinizin toplam boyutunu yazmayın. Bunun yerine Squid’in tüm disk sürücünüzü kullanmasın istiyorsanız diskinizden %20 değerini düşerek çıkan sonucu buraya yazmakta yarar vardır. Sıfır değeri önbellek boyutunu ayarlama anlamına gelir ve önbelleği kapatır.

En az nesne boyutu

Buraya gireceğiniz değerden daha küçük boyuttaki nesneler diske kaydedilmeyecektir. Değeri Kb olarak belirtin ve varsayılan asgari boyut 0 Kb yani yok demektir.

En fazla nesne boyutu

Buraya gireceğiniz değerden daha büyük boyuttaki nesneler diske kaydedilmeyecektir. Değeri Kb olarak belirtin. Varsayılan değer 4096 Kb’dır. Eğer bant genişliğinden tasarruf etmek ve bağlantı hızını artırmak istiyorsanız bu değeri düşük tutmalısınız.

Seviye-1 için altdizinlerin sayısı

Sabit disk önbellek düzeyi-1 alt dizinler için varsayılan değeri 16’dır. Her seviye-1 dizini 256 alt dizin içerir. Bu yüzden 256-1 dizin değeri için sabit disk ön belleği 65536 toplam değeri kullanılır. Bu önemli ölçüde vekil sunucu hizmetini başlangıç süresinde yavaşlatacaktır. Ancak belirli koşullar altında önbelleği hızlandırabilir. Seviye-1 dizinler için önerilen değer 16’dır.

Bellek değiştirme kuralı

Bellek değiştirme kural seçenekleri bellek alanı gerektiğinde hangi nesnelerin bellekten temizleneceğini belirler. IPFire bellek değişimi için varsayılan olarak LRU kullanır.

Bellek değiştirme seçenekleri şunlardır:

  • LRU: Sguid orijinal listesi en son kullanılan kurallarına dayanmaktadır. LRU kuralı son zamanlarda başvurulan nesneleri tutar. Örneğin uzun süre giriş yapılmayan nesneyi değiştirir.
  • heap GDSF: Küçük boyutlu nesneleri tutarak nesne isabet oranının optimize eder. Böylece isabet alma şansı yükselecektir.
  • heap LFUDA: Çok sık dinamik yaşlanma ile birlikte kullanılır. Bu kural büyüklükleri ne olursa olsun önbellekte popüler nesneleri tutar.
  • heap LRU: Son kullanılan kuralı bir yığın kullanarak uygular. LRU gibi çalışır ancak bunun yerine bir yığın kullanır.

Not: LFUDA değiştrime kuralı kullanıyorsanız en fazla boyut değeri LFDUA potansiyel bayta isabet oranını iyleştirmek için 4096 Kb değeri artırılabilir.

Önbellek değiştirme kuralı

Önbellek değiştirme kuralı seçenekleri nesnelerin önbellekte kalma ve yeni nesneler için yer açma kararını verir. IPFire üzerinde önbellek değiştirmesi için varsayılan değer LRU’dur.

Çevrim dışı yöntemi aktifleştir

Bu seçeneğin aktifleştirilmesi önbelleğe alınan nesnelerin doğrulanmasına kapatılacaktır. Bu daha fazla önbelleğe alınan bilgilere erişim sağlar.

Bu etki alanlarını önbelleğe ekleme

Önbellekte tutulan sitelerin listesi haricinde özellikle tutulmaması gereken listeler varsa bu alanda belirlenir.

Örnekler:

Tüm adresler ve alt adresleri:

*.ersanyildirim.com
*.google.com

Sadece ana bilgisayarlar:

www.ersanyildirim.com
www.google.com

IP adresleri

81.169.145.75
74.125.39.103

URL adresleri

www. ersanyildirim.com/download
www.google.com/images

Not: Herhangi bir sırayla bu hedefe türlerin tümünü girebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.