IPFire Durum Sekmesi

2.2.5 Durum – Ağ (harici)

Trafik ve dış ağ için bilgi alabileceğiniz bir alandır. Buradaki seçenekler IPFire yapılandırmanıza göre değişiklik gösterebilir.

Ayrıca bu alanda dns bilgileri ve kırmızı dhcp yapılandırma bilgileride görüntülenecektir.

2.2.6 Durum – Ağ (dâhili)

İç ağ için trafik ve yapılandırma bilgilerinin görüntülendiği alandır. Buradaki seçenekler IPFire yapılandırmanıza göre değişiklik gösterebilir.

2.2.7 Durum – Ağ (diğer)

Ağ geçidi ve güvenlik duvarı istatistiklerinin görüntülendiği alandır. Buradaki seçenekler IPFire yapılandırmanıza göre değişiklik gösterebilir.

Ayrıca bu alanda yönlendirici ve arp tablo bilgilerinizde görebilirsiniz.

2.2.8 Roadwarrior OpenVPN İstatistiği

Eğer Roadwarrior OpenVPN ayarlarınız yaptıysanız bu alanda bu özelliğin istatistiklerini görebilirsiniz. Buradaki seçenekler IPFire yapılandırmanıza göre değişiklik gösterebilir.

2.2.9 Ağdan Ağa OpenVPN İstatistiği

Eğer Ağdan Ağa OpenVPN ayarlarınız yaptıysanız bu alanda bu özelliğin istatistiklerini görebilirsiniz. Buradaki seçenekler IPFire yapılandırmanıza göre değişiklik gösterebilir.

2.2.10 Durum – Donanım Grafikleri

Yerleşik ve HDD sıcaklık sensörü istatistiklerinin görüntülendiği alandır. Sabit disk sıcaklığı, fan hızı, voltaj bilgilerini görebilirsiniz.

2.2.11 Durum – Entropi

Entropi rastgele dizileri şifreleme için çok önemlidir. Fiziksel sabit disk donanım zamanlarını ölçerek veya fare hareketleri gibi bilgiler IPFire tarafından toplamaktadır. IPFire hiçbir şekilde çok tehlikeli olacak şekilde ve dışarıya aktarılan entropiler üretmemektedir. Bu seçeneğin çalışabilmesi için aktif edilmiş olması gerekmektedir.

2.2.12 Durum – Bağlantılar

Açık IP bağlantılarını tablo şeklinde sunan alandır. IPFire sisteminizden gelen ve giden bağlantılar burada listelenecektir.

Açıklamalar alanında hangi arabirimin hangi rengi kullandığını görebilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde 10.10.10.1 IP adresli bir LAN istemci IPFire web arabiriminden erişim sağlamaktadır. Bağlantı noktası numarası olarak 49219 ile TCP kuralını kullanmaktadır. Bağlantı kurulmuştur.

IPTables bağlantı takip penceresi ile IPTables bağlantıları takip edilebilir. Bağlantısı sona eren noktalar kendi ağ renk konumuna göre kodlanmıştır. Renklerin kod açıklaması sayfanın üstünde görünmektedir. Sistemdeki son her bağlantı burada listelenir. Ayrıca ağınıza her bağlandığınızda bilgiler burada yine görüntülenmektedir.

Eğer bir ters DNS araması yapmak isterseniz IP adresine tıklamalısınız.

2.2.13 Durum – Ağ trafiği

Ayrıntılı bir şekilde IP trafik istatistiklerinin gösterildiği alandır. Her ara birim için trafik durumu bu sayfada görüntülenir. Saat, gün, ay ve yıl boyunca grafikler izlenebilir. Örneğin kırmızı arabirim için bir grafik aşağıda gösterilmiştir.

2.2.14 Mdstat

RAID, temelde sunucu bilgisayar sistemlerinde veri güvenliği sağlaması amacıyla üretilmiş bir yöntemdir. Bu alanda veri güvenliğinde sorun olduğunda acil durumlarda neler yapılabileceği belirlenebilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.