IPFire Güvenlik Duvarı Sekmesi Mavi Erişim

2.5.7.1 Aygıt Ekle

Mavi ağ ile IPFire üzerinden Internet’e bağlanmak istiyorsanız size bir giriş IP adresi veya MAC Adresi bir kablosuz erişim noktası veya herhangi bir cihazı “Mavi üzerindeki aygıtlar” grubuna eklemelisiniz. Ayrıca çevrede bulunan kablosuz bilgisayar, telefon veya cihazlar “Mavi üzerindeki geçerli dhcp atamaları” grubunda görüntülenecektir. Buradaki cihazlardan internete girmesini istediğiniz cihazın karşısındaki “Mavi Kalem” simgesine tıklarsanız “Mavi üzerindeki aygıtlar” grubuna eklenecektir.

Aygıt ekle
Kaynak Ip Aktif
Kaynak MAC adresi
Açıklama
Gerekli alan Ekle

Kaynak IP

Aygıt başına en az bir IP adresi veya MAC adresi girmek zorundasınız veya her ikisinide girebilirsiniz.

Mavi ağda DHCP kullanımı ile istediğiniz herhangi bir yere bağlanmak ve Kırmızı Ağ erişimini sağlamak için, bu listeye DHCP aralığında her IP adresi için bir giriş eklemeniz gerekir. IP adresi ekledikten sonra isterseniz MAC alanını boş bırakabilirsiniz.

Kaynak MAC adresi

Bilinen cihazlara erişimi kısıtlamak isterseniz her bir cihazın MAC adresini eklemeniz gerekir. MAC adresi girdikten sonra isterseniz IP alanını boş bırakabilirsiniz.

Açıklama

İsterseniz buradaki aygıt için açıklama ekleyebilirsiniz.

Ekle

Tüm bilgileri girdikten sonra “Ekle” düğmesine tıklayın. Bu durumda giriş sağlanarak “Mavi üzerindeki aygıtlar” grubuna eklenecektir.

2.5.7.2 Mavi Üzerindeki Aygıtlar

Güncel aygıtlar mavi alanında listelenecektir. Bu grupta listelenen aygıtlar Mavi üzerinden internete çıkabilir. Burada tanımlı olan aygıtlar tanımladığınız IP adreslerini alarak internete çıkacaklardır.

Mavi üzerindeki aygıtlar
Ana bilgisayar adı Kaynak IP MAC Adresi Açıklama Eylem
android-449b870c7afe6eb7.yenimahalle 10.10.11.5 00:c3:f3:14:77:dd Probook
ersanLP.yenimahalle 10.10.11.3 00:18:de:b1:xx:xx ersanLP

Girilen bilgileri kaldırmak için çöp kutusuna, düzenlemek için ise sarı kalem simgesine tıklamanız yeterlidir.  Etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istediğiniz bir kuralı “Eylem” alanında bulunan seçim kutularından yapabilirsiniz. Etkinleştirmek için kutu içerisine tıklayarak bir çek işareti koymanız yeterlidir.

Eğer DHCP sunucusu Mavi ağ için etkinleştirildiyse Mavi bölümünde aşağıdaki şekildeki gibi DHCP kiraları görüntülenir:

Mavi üzerindeki geçerli dhcp atamaları
IP adresi MAC Adresi Ana bilgisayar adı Kiralama süresi
10.10.11.3 00:18:de:b1:xx:xx ersanLP 10/12/2016 22:09:32
10.10.11.5 00:c3:f3:14:77:dd android-449b870c7afe6eb7 10/12/2016 22:09:21

Burada görüntülenen ilk seçenek genellikle sizin erişim noktanız olacaktır. Özellikle bu erişim noktanızı kaldırmayın veya engellemeyin aksi takdirde mavi üzerinden kimse internete çıkamayacaktır. Eğer bu alanda erişim noktanızı göremiyorsanız “Erişim Noktası İşlemleri” konusunu inceleyerek yapılandırmanızı yapabilirsiniz.

Burası aygıt listesine makineleri eklemenin hızlı bir yoludur. Sadece mavi kalem simgesine tıklayarak ekleyebilirsiniz. Eğer gerekliyse önceki alanda olduğu gibi sarı kalem simgesine tıklayarak girişi düzenleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.