IPFire Sekmesi

2.6.2 Pakfire Yapılandırma

IPFire sisteminizi ilk kurduğunuzda en son güncellemelerin olup olmadığını bu alandaki “Listeyi yenile” düğmesine tıklayarak alabilirsiniz. Bu durumda mevcut güncellemeler ve varsa yeni eklentilerin listesi alınacaktır. Önemli bilgiler “Sistem Durumu”  alanında gösterilecektir. Bu bilgiler:

  • Güncelleme durumu nedir? (sol)
  • Son güncellem ne zaman oldu? (sol)
  • Güncellemeler neler? (sağ)
  • Güncellemeler ne zaman yapıldı? (sol)

Not: Olası güvenlik tehtitlerini kapatmak için herzaman IPFire sistemi güncel tutulmalıdır.

IPFire için kullanabileceğiniz ve sürekli geliştirilen eklentiler bulunmaktadır. IPFire için tüm eklentiler kontrol edilip sürekli testler yapılmaktadır.

2.6.3 Güncellemeleri Yükleme

Pakfire grubunda sağ tarfta her zaman yeni güncellemeler bulunmaktadır. Bu güncellemeler güvenlik ve kritik sorunlar için düzeltmeler içerdiğinden mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde güncellemelisiniz. Güncellemeyi yüklemek için sağ pencerenin altında bulunan “Güncelle” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

2.6.4 Eklentileri Kurma

İkinci bölümde kurulabilir eklentiler bulunmaktadır. Eğer bir veya daha fazla eklentiyi yüklemek istiyorsanız klavyeden “CTRL” tuşuna basıp eklentilerinizi seçin. Kuracağınız eklenti veya eklentileri seçtikten sonra listenin altında bulunan mavi artı simgesine tıklayın. Bu durumda “talep” adında bir grup açılacaktır.

Açılan bu grupta kurulacak paketler görüntülenir. Paketleri kurmak için alt tarafta bulunan yeşil sağ ok simgesine tıklamanız yeterlidir. Bu durumda eklentileriniz kurulmaya başlayacaktır.

2.6.5 Eklenti Kaldırma

Eklenti kaldırma eklenti kurulumu kadar kolay obir işlemdir. Bunun için kurulu olan eklentileri seçtikten sonra listenin altındaki mavi eksi simgesine tıklamanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.