PfSense Altında Squid Proxy Server (Vekil Sunucu)

6. Traffic Management (Trafik Yönetimi) Sekmesi

Kullanıcıların dosya indirme, yükleme boyutunu belirleme veya dosya uzantılarına göre yasaklama gibi ayarlamalarının yapıldığı alandır.

6.1. Squid Traffic Managment Settings (Squid Trafik Yönetim Ayarları) Grubu

Maximum Download Size (Enfazla İndirme Boyutu): Yerel ağda bulunan bilgisayarların en fazla ne kadar dosya indirebileceklerinin sınırının belirlendiği alandır. Buraya girilecek değer Kb olarak girilir. Bu alana 0 (sıfır) girilirse herhangi bir sınırlama olmayacağı anlamına gelir. Buraya girilen değerin üstünde bir dosya indirilmeye çalışırsa dosya inmeyecek ve internet tarayıcısı bir hata verecektir.

Maximum upload size (En fazla yükleme boyutu): Yerel ağınızdan İnternete yapılacak olan dosya yüklemelerinin sınırının belirlendiği alandır. Özellikle buraya girilecek rakama dikkat edilmelidir. Örneğin sadece bilgi girişinin olduğu bir yerde bile buradaki değer aşılırsa veri gönderilmeyecek ve sistem hata verecektir.

Overall bandwidth throttling (Genelbant genişliği kısıtlaması): Kullanıcıların indirme işleminde saniyede yapılan indirme hız limitinin belirlendiği alandır. Değer Kilobayt/saniye cinsinden girilir. Bu özelliği devre dışı bırakmak için sıfır değeri girilir. Kullanıcılar buradaki değere göre indirme hızlarında artış görüntülenir. Bu alana girilen değer ile genel olarak hız limiti belirlenir.

Per-host throttling (Ana bilgisayar başına kısıtlama): Kullanıcı başına düşen indirme hızını belirlemek için kullanılan alandır. Değer Kb/s’dir.

6.2. Squid Transfer Extension Settings (Squid Aktarımı Uzatma Ayarları) Grubu

Throttle Only Specific Extensions (Sadece Belirli Uzantıları Kısıtla): Bu seçenek aktifleştirildiğinde alttaki belirlenen dosyaların indirilmesi engellenecektir. Bu durumda hiçbir kullanıcı alt tarafta belirlenen diğer seçeneklere göre hiçbir dosyayı indiremeyecektir.

Throttle Binary Files (İkili Dosyaları Kısıtla): “Throttle only specific extensions” seçeneği seçili ise bu seçenek aktif olacaktır. Binary dosyalarının indirilmesinin kısıtlanacağı alandır.

Throttle Cd İmages (Cd İmajlarını Kısıtla): “Throttle only specific extensions” seçeneği seçili ise bu seçenek aktif olacaktır. Cd kalıp dosyalarının indirilmesinin kısıtlandığı alandır.

Throttle Multimedia Files (Multimedya Dosyalarını Kısıtlama): “Throttle only specific extensions” seçeneği seçili ise bu seçenek aktif olacaktır. Film ya da şarkı gibi multimedya dosyalarının indirilmesinin kısıtlandığı alandır.

Throttle Other Extensions (Diğer Uzantıları Kısıtla): Throttle only specific extensions” seçeneği seçili ise bu seçenek aktif olacaktır. İstediğiniz dosya uzantılarını buraya yazarak indirmeleri kısıtlayabilirsiniz. Tanımlar arasında noktalı virgül (;) kullanılır.

6.3. Squid Transfer Quick Abort Settings (Squid Transfer Hızını İptal Etme Ayarları) Grubu

Önbellek varsayılan olarak neredeyse tamamlanmış iptal edilen istekleri indirmeye devam edecektir. Yavaş bağlantılar veya çok yoğun önbelleklerde bu istenmeyen bir durum olabilir. Sabırsız kullanıcılar, art arda indirme talep edip indirmeleri durdurarak dosya tanımlayıcılarını ve bant genişliğini birbirine bağlayabilirler. Kullanıcı bir isteği iptal ettiğinde Squid şu değerleri şu ana dek aktarılan veri miktarıyla karşılaştıracaktır. Bu durumda istemci iptal edildikten sonra herhangi bir alımın devam etmesini istemiyorsanız, her iki değeri de 0 olarak ayarlayın. Alma işlemlerinin ön belleğe alınırlarsa daima devam etmesini istiyorsanız, “Finish transfer if less than x KB remaining “ “-1” olarak ayarlayın.

Finish transfer if less than x KB remaining: İndirilecek dosya boyutu bu alana tanımladığınız değerden küçükse indirme işlemi tamamlanır.

Abort transfer if more than x KB remaining: İndirilecek dosya buraya yazılan değerden fazla ise işlem iptal edilecektir.

Finish transfer if more than x % finished: İndirilecek dosya bu alana yazdığınız % değeri geçerse indirme tamamlanır. Örneğin indirdiğiniz bir dosya belli bir yüzde indirildikten sonra tanımlanan kısıtlamalara takılıp indirilme işlemi kesiliyorsa bunu önlemek için bu alan kullanılabilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.