PfSense Altında Squid Proxy Server (Vekil Sunucu)

7. Authentication (Kimlik Doğrulama) Sekmesi

Bu sekme şeffaf yöntemde çalışmamaktadır. Bu yüzden “General” sekmesi altındaki “Transparent proxy” seçeneğini iptal etmelisiniz.

7.1. Squid Authentication General Settings (Squid Kimlik Doğrulaması Genel Ayarlar) Grubu

Authentication Method (Kimlik Doğrulama Yöntemi): Web vekil sunucusu kullanıcı kimlik doğrulaması için çeşitli yöntemler sunar. “Authentication (Kimlik doğrulama)” alanındaki açılır listeden bir seçenek seçtikten sonra seçtiğiniz seçeneğe bağlı olarak alt tarafta farklı özellikler aktif olacaktır. Bu özellikleri kullanarak kimlik doğrulama işlemini yapabilirsiniz.

  • Yok: Varsayılan olarak seçilidir. Kimlik doğrulamasını devre dışı bırak anlamına gelir. Kullanıcılar internet sitelerine erişirken kimlik doğrulaması gerekmez.
  • Local (Yerel): Bu kimlik doğrulama yöntemi küçük yerler için tercih edilen bir yöntemdir. Kullanıcıların internet sitelerine erişebilmeleri için bir kullanıcı adı ve parolasının olması gereklidir.
  • LDAP: Bu kimlik doğrulama yöntemi orta ve büyük ölçekli ağ ortamları için tercih edilen bir çözümdür. Kullanıcıların internete ulaşabilmesi için geçerli bir kullanıcı adı ve parolası olmalıdır. Kimlik LDAP (Basit Dizin Erişim Kuralı) kullanılarak harici bir sunucuya karşı doğrulanır.
  • RADIUS: Bu kimlik doğrulama yöntemi küçük ve orta ölçekli ağ ortamları için tercih edilen bir çözüm yöntemidir. Kullanıcıların internet sitelerine erişebilmeleri için kimlik doğrulaması gerektirir. Kimlik bilgileri dış RADIUS sunucusuna karşı doğrulanır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.