PfSense Altında SquidGuard Proxy Filter (İçerik Filtreleyici)

6. Rewrites Sekmesi

Gruplandırılmış siteleri yönlendirmek için kullanabileceğiniz alandır. Kullanıcıların bir adrese girmek istediğinde sizin istediğiniz adresin açılmasını sağlar.

Bir yönlendirme grubu tanımlamak için bu alanda bulunan “Add” düğmesine tıklamalısınız. Bu durumda yeni yönlendirme özellikleri belirleyip ayarlarını yapabileceğiniz sayfa açılacaktır.

Name: Tanımlayacağınız zaman aralığı için bir ad belirleyeceğiniz alandır. Burada kullanacağınız ad benzersiz bir ad olmalıdır. Aynı ada sahip iki zaman aralığı adı olamaz. Ad 2-15 arasında karakter içerebilir. Harfler (a-Z) arasında ve numaralar (0-9) arasında olabilir. Vereceğiniz grup adı bir harf ile başlamalıdır. Özellikle Türkçe karakter kullanılmamalıdır.

Rewrite rules: Değiştirilecek adreslerin tanımlandığı alandır. Eğer bir kullanıcı engellenmiş bir siteye girdiğinde onun yerine farklı bir siteye yönlendirmek için bu alanı kullanabilirsiniz. Bu alanda iki seçenek bulunmaktadır.

  • Target URL or regular expression: Kullanıcının ziyaret etmek istediği site adresi bu alana yazılır.
  • Replace to URL: Yönlendirilecek adresin tanımlandığı alandır.
  • Opt: Bu alandan ise tercihler belirlenir.
    • nocase: Yönlendirilen site açılır. Fakat adres satırında asıl sitenin adresi görünür.
    • redirect: Yönlendirilen site açılır. Adres satırında yine yönlendirilen sitenin adresi görünür.
    • no case + redirect: Direk yönlendirilen site açılır ve adres satırında yönlendirilen sitenin adresi görünür.
  • Delete: Eklediğiniz bir kuralı silmek için kullanacağınız düğmedir.

“Target URL or regular expression” adresine yazılan adresi kullanıcı İnternet tarayıcısına yazıp “Enter” tuşuna bastığında “Replace to URL” adresine yazılan adrese yönlendirilir.

Add: Yeni kurallar eklemek için kullanacağınız düğmedir. Bu düğmeye tıklayarak “Rawrite rules” satırlarının açılmasını sağlayabilirsiniz.

Log: Tanımladığınız bu grup için yapılan tüm işlemleri günlüğe kaydedip sonradan incelemeniz gerekiyorsa bu seçeneği seçmelisiniz. Bu durumda yapılan tüm işlemler günlüğe kaydedilecektir

Description: Tanımladığınız grup için bir referans olması açısından bu alan bir açıklama girebilirsiniz.

Not: Bu alanda tanımladığınız site adreslerinin yasaklanmamış olması gerekmektedir. Aksi takdirde yönlendirme yapılamamaktadır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.