Silinen Dosya ya da Sabit Diskleri Kurtarma (TestDisk)

Sabit Diski Kurtarma

(Bölümlemeleri – Partitionları – Kurtarma)

Bu bölüm sabit diskiniz eğer tümü ile silinmiş ise kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Sabit diskinize ulaşamadığınız ya da tüm bölümleriniz sabit diskinizde tek parça yaptıysanız ve hatta biçimlendirilmiş sıfır içerikli olarak görünüyor olabilir.

Eğer “Quick Search” ya da “Deeper Search” ile karşınıza gelen sabit disk bölümlemelerinizi gösteren ekranda sabit diskinizin tam da olması gerektiği gibi bölümlerini görebildiğinizi varsayalım. Bu durumda ekranda gördüğünüz bölümlemeler doğru ise bu ekranda “Write” seçeneği ile bölümlerinizi sabit diske yazdırabilirsiniz.

Şekil 17: TestDisk Sabit Disk Kurtarma

Yukarıdaki resimdeki gibi bölümlemeleriniz doğru değilse ya da eksikler varsa “Deeper Search” komutunu vererek derinlemesine bir tarama gerçekleştirin. İlk ekranda görünmeyen bölümlerinizin bu ekranda görünmesi gerekir. Bölümleriniz görünüyor ise “Write” seçeneği ile bölümlerinizi sabit diskinize yeniden yazın.

Eğer bölümleriniz doğru görünmüyorsa derinlemesine bir tarama yapın. Tarama işlemi bittiğinde yukarıdakine benzer bir ekranın gelmesi gerekir. Gelen bu ekranda bir bölümü seçtikten sonra “Continue” seçili iken klavyeden “Enter” tuşu ile ilerleyin. Bu durumda daha önceden de silinen tüm bölüm ve verilere ulaşabilirsiniz.

Şekil 18: TestDisk Tüm Bölümler

Gelen bu ekrandaki doğru bölümlerinizi bulup sabit diskinize yazabilirsiniz.

Sabit diskinize geri yazılacak bölümlerin üzerine geldikten sonra klavyeden “sağ ok” tuşuna basarak seçili bölümün yeşil ve önünde “P” harfinin çıkmasını sağlayın.

Not: Bir bölümü seçtiğinizde ekranın en altında seçili olan bölümle ilgili bilgiler bulunmaktadır. Özellikle bölümlerin kapasitesine bakarken yardımcı olmaktadır.

Doğru Bölümleri Bulmak İçin İpucu

Sabit diskinizdeki doğru bölümleri bulmak için öncelikle bölümlerin üzerine gelerek içerisine girmek için klavyeden “P” harfine basıp bölümün içerisine girin. Bölüm içerisinde kurtaracağınız veriler, Windows dosyaları ve Windows kurtarma dosyaları olup olmadığına bakın. Bu şekilde bulduklarınızı bir yere not edin.

Özellikle en son bölümden başlayarak başlangıç (start) ve son (end) bölümlerine bakın. Örneğin bir tablo oluşturup bu bölümleri şu şekilde takip edin. Yeşille işaretlen alanlara dikkat edin. “Start” alanındaki rakam “End” alanındaki rakamdan bir büyükle başlamalıdır.

Start

End

16 113 34 80 14 62
80 14 63 92 205 49
92 205 50 6378 209 39
6378 209 40 9729 45 44

Sabit diskinize yazılacak bölümleri seçtikten sonra klavyeden “Enter” tuşuna basın.

Şekil 19: TestDisk Yazılacak Bölümler

Gelen ekrandaki bölümleri sabit diskinize geri yazmak için “Write” seçeneğini seçip klavyeden “Enter” tuşuna basın. Bu durumda aşağıdaki ekrandaki gibi bir soru soracaktır:

Şekil 20. TestDisk Yazma Onayı

Bu ekrandaki soruya “Y” tuşuna basarak cevap verip ilerleyin.

Bölümler yazıldıktan sonra aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız.

Şekil 21: TestDisk Sonu Onayı

Bu uyarıyı “Ok” seçili iken klavyeden “Enter” tuşuna basarak ilerleyin. Bu durumda “TestDisk” ekranına geri yönlendirilirsiniz. “TestDisk” programından çıkmak için iki sefer “Quit” seçeneğini seçerek ilerleyin.

Bölümlerinizi sabit diske yeniden yazdıktan sonra programdan çıkıp bilgisayarınızı kapatın. Şimdi tekrar bilgisayarınızı yeniden “Linux Live Cd” ile açın. Eğer sabit diskiniz bir şekilde sıfırlandıktan sonra bir işletim sistemi yüklemeyip farklı biçimlerde sabit disk bölümleri üzerinde bir değişim gibi yazma işlemleri yapmadıysanız sisteminiz açıldığı zaman sabit diskinizin eski haline geldiğini göreceksiniz.

“Fedora Live Cd” ile tekrar bilgisayarınızı açtıktan sonra “Etkinlikler -> Dosyalar” adımlarını takip ederek “Dosyalar” penceresinin açılmasını sağlayın. Açılan bu pencerede “Diğer konumlar” başlığına tıklayarak diskinizin bölümlerine ve içerisindeki verilerinize ulaşabilirsiniz.

Eğer kurtardığınız diskte Linux kurulu ise “Fedora” altında silinen ve geri gelmiş olan bölümlerinizi, dosyalarınızı görebiliyorsanız yeniden “Grub 2” kurulumunuzu yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Windows yüklü bir sabit diskte bu işlemi yaptıysanız Windows’un önceden kurulu olduğu bölüme yeniden kurma işlemine başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.