Ağ Yazıcılarının Fedora Altında Kurulumu

Ağ yazıcıları kendi içerisinde bir Ethernet kartı bulunan yazıcılardır. Bu Ethernet kartlarına atanan IP veya MAC adresleri biliniyorsa ağ üzerinden bu yazıcılara ulaşıp yönetmek oldukça kolaydır. Bunun için özellikle yazıcınızın belgelerine veya internet sitesine bakmanız tavsiye edilir.

Linux altında ağ yazıcılarını tanıtmak ve yönetmek oldukça sorunsuz ve kolaydır. Bu belgede Fedora altında bir ağ yazıcısı nasıl tanıtılır kaleme alınacaktır. Eğer çok özel ağ yazıcılarınız yoksa genellikle bir sürücüye ihtiyaç duymadan Fedora altında rahatlıkla tanıtıp kullanabilirsiniz.

Bu belgede aşağıdaki yazıcılar tanıtılacaktır

  • Kyocera KM-3040 Ağ Yazıcısının Fedora Altında Kurulumu
  • Ricoh MP 2501SP Ağ Yazıcısının Fedora Altında Kurulumu
  • HP LaserJet 2055DN Ağ Yazıcısının Fedora Altında Kurulumu

Kyocera KM-3040 Ağ Yazıcısının Fedora Altında Kurulumu

Kyocera KM-3040 modeli bir fotokopi makinesidir. Ayrıca bir Ethernet kartı olduğu için bu cihazı ağa bağlayıp tüm bilgisayarların bir yazıcı gibi kullanılması sağlanabilir. Fedora altında bu yazıcıyı tanıtmak oldukça basittir. Öncelikle aşağıdaki adresten Linux için gerekli olan sürücüyü indirin.

http://www.kyoceradocumentsolutions.eu/index/service/dlc.false.driver.KM3040._.EN.html

İndirdiğiniz sürücü sıkıştırılmış bir dosyadır. Öncelikle bu sıkıştırılmış dosyayı açın.

Not: Bu yapılan işlemler Fedora 25 altında yapılmıştır.

Tarayıcınızı açıp adres satırına “http://localhost:631/admin” yazarak “enter” tuşuna basın. Bu durumda “Cups” yazıcı yönetim sayfası açılacaktır. Bu alanda yazıcılarınızla ilgili birçok bilgiye ulaşabilir ve ayarlarını yapabilirsiniz.

Kurulum

1. “Administration -> Add Printer” adımlarını takip ederek kuruluma başlayın. “Add Printer” düğmesine tıkladığınızda tarayıcınız sizden bir kullanıcı adı ve parola isteyecektir. Bu durumda kullanıcı adınız “root” parolanız ise Fedora sisteminizin “root” parolasıdır.

2. Yukarıdaki adımı geçtikten sonra “Add Printer” sayfası açılacaktır. Bu alandan sizin için uygun olan yazıcıyı seçip ilerleyebilirsiniz. “Kyocera KM-3040” ağ yazıcımız ağa bağlı olduğu için otomatik olarak bulunacaktır. “2JC-30 (OEM2JC-30)” seçeneğini seçtikten sonra “Continue” düğmesine tıklayın.

linux-altinda-ag-yazicisi-tanitma-001

3. Gelen bilgi penceresinde isteğiniz değişikliği yapabilir veya dokunmadan “Continue” düğmesine tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

linux-altinda-ag-yazicisi-tanitma-002

4. Sonraki gelen pencerede “Gözat” düğmesine tıklayarak daha önceden indirip açtığınız sürücünün içerisinde ki “Linux1\English\Kyocera KM-3040.PPD” dosyasını seçin ve “Add Printer” düğmesine tıklayın.

5. Son adım olarak gelen pencerede ki “Query Printer for Default Options” seçeneğine tıklamanız durumda ağ yazıcınız eklenecek ve ayarları varsayılan olarak kabul edilecektir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.