Aynı Diskte Fedora 25 ve Windows 10 Kurulumu (Uefi)

“Fedora 25” ve “Windows 10” işletim sistemlerini aynı diske kurup iki işletim sistemini de kullanabilirsiniz. Bilgisayarınız açılırken işletim sisteminiz seçmeniz yeterlidir.

İlk önce Windows 10 işletim sisteminizin kurulumuna başlayın.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-001

Windows kurulumu sırasında sabit diskiniz için örneğin 30 Gb yer ayırın. Özellikle “Sürücü 0 Ayarlanmamış Alan” yazan yeri biçimlendirmeyin. Buraya Windows kurulduktan sonra Fedora Linux kurulacaktır.

 • Sürücü 0 Bölüm 1: Sistem Ayrıldı: 450 MB
 • Sürücü 0 Bölüm 2: 99 MB (Uefi Bölümü)
 • Sürücü 0 Bölüm 3: 16 MB
 • Sürücü 0 Bölüm 4: 30,2 GB (Windows’un kurulacağı alan)
 • Sürücü 0 Ayrılnamış Alan 29.3 GB (Fedora Kurulacak)

Windows 10 kurulumunu yaptıktan sonra Fedora 25 kurulumuna geçin. Fedora canlı cd’si ile açtıktan sonra “Disks” programını açın. Diskinizin burada üç bölüm olduğunu görebilirsiniz.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-002

Sol taraftan “Hard Disk” seçeneğinizi seçtiğinizde sağ tarafta detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Sağ tarafta “Volumes” alanında diskimiz 5 parçadır.

 • Partition 1: 472 MB
 • Partition 2: 104 MB (Windows 10 EFI Bölümü)
 • Partition 3: 17 MB
 • Partition 4: 32 GB (Windows 10 kurulu)
 • Partition 5: 31 GB (Boş alan Fedora kurulacak alan)

“Disks” penceresini kapattıktan sonra kuruluma başlayabilirsiniz. “Activities -> Install to Hard Drive” adımlarını takip ederek kuruluma başlayın. Gelen pencerede kurulum dilinizi ve klavyenizi seçip “Devam et” düğmesine tıklayın.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-003

Henüz ayarları yapılmayan seçenekler kırmızı uyarı olarak verilir. Fedora birçok ayarı otomatik olarak tanıyacaktır.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-004

Henüz sabit diskimizde bir ayar yapmadığımız için “Sistem” alanındaki “Installation Destination” “Kurulum Hedefi” başlığına tıklayarak sabit diskinizi kurulum için ayarlayabilirsiniz. “Kurulum Hedefi” seçeneğine tıkladığınızda yerel standart disklerinizi gördüğünüz bir alan açılacaktır.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-005

Açılan bu alanda “Yerel Standart Diskler” alanında sisteminizde takılı olan diskler görüntülenecektir. Hangi diske kurulum yapacaksanız onu seçmeniz gerekir. Örneğimizde “sda” diski seçilidir. Diski seçtikten sol alt tarafta bulunan “Tüm disk özeti ve önyükleyici…” düğmesine tıklayın. Bu durumda “Seçilen Diskler” penceresi açılacaktır.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-006

Açılan “Seçilen Diskler” alanında sabit diskinizi seçtikten sonra özellikle “Set as Boot Device” seçeneğinin seçili olduğuna emin olun. Yani grub2 yöneticisi bu alana yüklenecek demektir. Ayrıca sol üst köşede “Boot” yazısının altında sabit diskinizin solunda bir çek işareti olmalıdır. Daha sonra “Kapat” komutunu verin. Gelen “Kurulum Hedefi” penceresinde “Bölümlendirmeyi ben yapılandıracağım” seçeneğini seçip “Bitti” düğmesine tıklayın.

Bu durumda bölümlendirmeyi elle yapılandırabileceğiniz bir alan açılacaktır.

“Bilinmeyen” başlığı altında kurmuş olduğunuz Windows 10 işletim sisteminizin bölümlendirilmesi görünecektir. Bu bölümlendirmede:

 • sda1: 450 MB (ntfs)
 • sda2: 100 MB (EFI Sistem)
 • sda 3: 16 MB
 • sda4: 30 GB (Windows)

Bölümlendirmenin otomatik olarak yapılmasını istiyorsanız “Buraya tıklayarak onları kendiliğinden oluşturabilirsiniz” başlığına tıklayarak bölümlendirmenin otomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-007

Bölümlendirmeyi otomatik yaparsanız yukarıdakine benzer bir çıktı elde etmeniz gerekir.

Eğer bölümlendirmeyi kendiniz yapmak isterseniz sağ alt tarafta bulunan “Yeni bir bağlama noktası ekle” düğmesine yani “+” düğmesine tıklayın. Bu durumda bulunan “Yeni bir bağlama noktası ekle” penceresi açılacaktır.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-008

Bu pencerede aşağıdaki gibi ayarlarınızı yapın:

 • Bağlama Noktası: swap
 • İstenen Kapasite: 2 GB
 • “Add mount point”

“Yeni bir bağlama noktası ekle” düğmesine yani “+” düğmesine tıklayın. Bu durumda bulunan “Yeni bir bağlama noktası ekle” penceresi açılacaktır.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-009

 • Bağlama Noktası: /boot
 • İstenen Kapasite: 1024 MB
 • “Add mount point”

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-0010

“Bilinmeyen” başlığı altındaki “EFI System Partition – sda2” seçeneğini seçin. Sağ tarafta bulunan “Bağlama Noktası” alanına aşağıdaki bağlama noktasını yazın:

 • /boot/efi
 • Ayarları güncelle düğmesine tıklayın.

Bu durumda Windows’un kullanmış olduğu “efi” bağlanma noktasını Fedora altında kullanacağız. Çünkü bir sabit diskte bir tane “efi” bölümünün olması gerekmektedir.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-0011

“Yeni bir bağlama noktası ekle” düğmesine yani “+” düğmesine tıklayın. Bu durumda bulunan “Yeni bir bağlama noktası ekle” penceresi açılacaktır.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-0012

Bu pencerede aşağıdaki gibi ayarlarınızı yapın:

 • Bağlama Noktası: /
 • İstenen Kapasite: Bu alan boş kalacak çünkü kalan kısmın tamamının kök sistemi olarak kullanılmasını istiyoruz.

Oluşturduğumuz bölümlendirmenin son hali aşağıdaki gibidir:

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-0013

Artık bölümlendirme işlemimiz bitti.

Şimdi sol üst köşedeki “Bitti” düğmesine tıklayarak ilerleyin. Bu durumda yaptığınız değişiklikleri özet şeklinde sunan “Değişikliklerin Özeti” penceresi açılacaktır.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-0014

Bu pencerede nasıl bir bölümlendirme yaptığınız gösterilecektir. Ayrıca nelerin hangi biçimde biçimlendirileceği de verilmektedir. Şimdi bölümlendirmenin başlaması için “Değişiklikleri Kabul Et” düğmesine tıklayın. Şimdi “Kurulum Özeti” penceresine yönlendirilirsiniz. Bu durumda bir süre bekleyin “Sistem” alanındaki kırmızı yazı siyah ve “Özel bölümlendirme seçildi” görüntülendiyse her şey yolunda demektir.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-0015

Artık kuruluma başlamak için sağ alt tarafta bulunan “Kuruluma Başla” düğmesine tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

ayni-diskte-fedora-ve-windows-kurulumu-uefi-0016

Gelen yapılandırma penceresinde “Kök Parolası” ve “Kullanıcı Oluşturma” düğmelerine tıklayarak parola ve kullanıcınızı oluşturun. Kurulum bittikten sonra kurulumdan çıkmak için “Çık” düğmesine tıklayın.

Şimdi “Fedora” sisteminizi kapatın ve cd’nizi ayırıp sisteminizi açın.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.