Chuwi Hi8 Pro Altında Seri Numarası ve Diğer OEM Özelleştirmeleri Nasıl Değiştirilir

Chuwi tablet kullanan birçok kişi işletim sistemini yeniledikten veya bios güncellemesinden sonra bazı sorunlar yaşamaktadır. Özellikle “Bios” güncellemeleri sırasında “Bios” seri numaraları, sistem özelliklerinde gösterilen “oem” bilgileri ve “Chuwi” logosu normal görünmeyebilir. Bu belge bu bilgilerin nasıl geri getirileceğini ele almaktadır.

Not 1: Ekteki dosyanın AMI tarafından herhangi bir telif hakkının olup olmadığını bilmiyorum. Eğer telif hakları varsa bunun sistem yöneticileri tarafından kaldırılmasını isteyeceğim. Google bunun için D/L bağlantıları almanıza yardımcı olabilir.

Not 2: Ben veya “Chuwi” şirketi burada yapacağınız işlemlerden tabletinize gelebilecek zararlardan sorumlu değildir. Burada yaptığınız tüm şeyler kendi sorumluluğunuzdadır.

Bölüm 1: Bios Özelleştirmeleri

Örneğin sisteminizde sorun çıktı ve yeniden “Android” veya “Windows” kurdunuz veya sisteminizi fabrika ayarlarına geri yüklediniz. Bu durumda “Bios” ve “Android” altında görünen seri numaranız değişebilir. Kullandığım tablette böyle bir sorunla karşılaştım ve seri numarası “0123456789ABCDEF” olarak görünmeye başladı. Hatta aldığım tabletin ilk etapta arkasındaki ve “Bios” içerisindeki seri numaraları tutmuyordu. Bunun için “chuwi” formuna soru sorduğumda “bunun yanlışlıkla olabileceğini, asıl doğru olanın tabletin arkasında yazılı olan olduğu” söylendi.

İşte burada tabletinizin seri numarasının doğru görünebilmesi için neler yapılabileceği ele alınmıştır. Bunun için tabletinizde Windows’u açın ve aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Aşağıdaki “Amidewin.rar” dosyasını indirin. İndirdiğiniz dosyayı herhangi bir klasöre çıkartın. Örneğin “C:\amidewin”
 2. “Readme.txt” dosyasını okuyun. Burada “biostaki” ne tür bilgileri değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 3. Başlat düğmesine sağ tıklayın. Açılan listeden “Komut İstemi (Yönetici)” başlığına tıklayın. Bu durumda komut istemi penceresi açılacaktır.
 4. İndirip “amidewin” klasörüne çıkarttığınız klasöre geçiş yapın. Bunun için aşağıdaki komutu verin:
  cd c:\amidewin
 5. İlk önce “amidewin” dizininde “.txt” dosyanızı oluşturun. Örneğin dosya adınız “mytable.txt” olsun. Bunun için aşağıdaki komutu verin:
  amidewin /ALL mytable.txt

  Komut işlemi tamamlayıncaya kadar bekleyin. Bu komut geçerli bir “smbios” bilgilerini içeren “.txt” dosyası oluşturacaktır. Bu dosyayı okuyun ve “Bios” içerisinde değiştirmek istediğiniz şeye karar verin.

 6. Değiştirilmek islediğiniz veriyi değiştirmek için aşağıdaki gibi bir komut vermelisiniz:
  amidewin /SS “seri numaranız”

  Örneğimizde seri numarası değiştirileceği için aşağıdaki komut verilmiştir:

  amidewin /SS “PQ32G22160506682”

  Seri numaranızı tabletin arkasında yazdığı şekilde tırnak içinde girin.

 7. Benzer şekilde model adını ve numarasını değiştirmek içinde aşağıdaki komutları uygulayın:
  Model numarasını değiştirmek için:

  amidewin /SP “model numarası”

  Sistem sürüm numarasını değiştirmek için:

  amidewin /SV “sistem numarası”

  Buraya istediğiniz şeyi yazabilirsiniz. Yazdığınız ne olursa olsun saklanacaktır. Kullanabileceğiniz tüm seçenekleri görmek için aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

  amidewin /?
 8. Açık olan tüm pencereleri ve ardından tableti kapatın. Tableti tekrar açıp yapılan değişiklikleri görmek için “Biosa” girip bakabilirsiniz. Ayrıca “Android” altında da seri numaranızın değiştiğini görebilirsiniz.

Not: Android tarafında değişen bu seri numarayı hemen görmeniz gerekir. Microsoft tarafında ise bir veya iki gün sonra bu değişimin algılanıp doğrulanması gerekir. Microsoft hesabınızla Windows’a giriş yapıp doğruluğunu test edebilirsiniz.

Bölüm II: Windows’un OEM Özelleştirmeleri

“Chuwi Hi8 Pro” altında “Windows” işletim sisteminde masa üstündeki “Bu bilgisayar” üzerinde sağ tıklayıp açılan listede “Özellikler” başlığına sağ tıklarsanız Windows işletim sisteminin özelliklerini görebileceğiniz “Sistem” penceresi açılacaktır.

Açılan bu “Sistem” penceresinde görüntülenen “oem” bilgilerini değiştirmek veya düzenlemek isterseniz aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:

 1. “Başlat düğmesi üzerinde sağ tıklayın açılan listeden “çalıştır” başlığına tıklayın. Bu durumda “çalıştır” penceresi açılacaktır. Açılan çalıştır penceresine “regedit” yazıp “Tamam” düğmesine tıklayın.
 2. Açılan “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” penceresinde aşağıdaki adımları takip ederek gerekli yere ulaşın:
  “HKEY_LOCAL_MACHINE -> SOFTWARE -> Microsoft -> Windows -> CurrentVersion”
  Açılan bu alandaki kaydırma çubuğunu kullanarak aşağı kaydırın ve “OEMInformation” adında bir anahtarı arayın. Eğer yoksa “CurrentVersion” üzerinde sağ tıklayıp açılan listeden “Yeni -> Anahtar” adımlarını takip ederek “OEMInformation” adında bir anahtar oluşturun.
 3. “OEMInformation” başlığına tıklayın. Sağ tarafta açılan bölmede boş bir yerde yine sağ tıklayın ve açılan listede “Dize değerleri” başlığına tıklayıp dize değerlerini aşağıdaki gibi oluşturun:
  Logo: Tabletteki “logo.bmp” dosyasının yolu. Örneğin: “C:\Windows\oem\logo.bmp”
  Manufacturer: Üretici adı. Herhangi bir ad. Örneğin Chuwi tabletler için “Chuwi” yazabilirsiniz.
  SupportURL: Chuwi tabletler için “from.chuwi.com” adresini girebilirsiniz.
  Model: Tabletinizin model adı. Örneğin: “Chuwi Hi8 Pro”
  SupportHours: İsteğe bağlı. Destek günleri. Örneğin: (Ulusal tatil günleri hariç) 09:00 arası 17:00 Pazartesi’den Cuma’ya
  SupportPhone: İsteğe bağlı. Destek telefonu. Herhangi bir telefon numarası

Not: Logo “logo.bmp” dosyası çok küçük ve uzantısı “.bmp” olmalıdır. Herhangi bir resim dosyası olabilir. Fakat boyutu küçük ve 16 bit renk derinlikli (120X120) resimler daha sağlıklı görüntülenecektir. Chuwi “logo.bmp” dosyası Windows dizininde bulunabilir. Ayrıca bunun için internette bir arama yapabilirsiniz.

 • Kayıt defteri düzenleyicisini kapatın. Masa üstündeki “Bu bilgisayar” düğmesi üzerinde sağ tıklayın açılan listeden “özellikler” başlığına tıklayın.  Açılan sistem penceresinde yaptığınız değişiklikleri ve logoyu görmeniz gerekir.

Amidewin:
http://forum.chuwi.com/forum.php?mod=attachment&aid=OTc4fGQxNWMxZmUwfDE0ODg5NTY2ODZ8MTM3NXwyNjEw
https://drive.google.com/open?id=0B83VDWFAuKs_dWNuOVI4LVdGOWs

Kaynak:
http://forum.chuwi.com/thread-2610-1-1.html

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.