Chuwi Hi8 Pro Altında TWRP Kurulumu ve Root Yetkileri

TWRP Nedir?

Android işletim sistemine ait cihazınızı yeniden düzenlemek, biçimlendirmek ve “root” işlemleri yapmak (tüm yetkiyi ele almak) istiyorsanız bir “custom recovery” yüklemeniz gerekmektedir.

Recovery nedir?

Android işletim sistemini kullanan cihazlar, “bootloader”, “radio”, “recovery” ve sistem olmak üzere birkaç yazılım parçasından oluşurlar.

 • Bootloader: Cihazınızı açtığınızda devreye ilk giren yazılımdır ve recovery’nin mi, yoksa Android (“system“) ve radio’nun mu yükleneceğini seçer.
 • Radio: Cihazınızdaki antenleri denetler. Bu antenler sizi mobil ağ sağlayıcınızın baz istasyonlarına bağlarlar.
 • Recovery: Basit bir anlatımla Android işletim sisteminden ayrı çalışan, çeşitli sistem görevlerini yerine getirebilen bir “mini işletim sistemidir”.

Android işletim sistemine sahip cihazlardaki çoğu “recovery”, OTA güncellemeleri yükleyebilir, kullanıcı ve önbellek içeriğini silebilir (fabrika ayarlarına dönmek için), microSD kartlardan harici araçlar çalıştırabilir.

Recovery’yi normal bir PC’deki BIOS’a benzetebiliriz. Ancak görevleri biraz farklıdır, örneğin “recovery” I/O (giriş/çıkış) işlevlerini denetlemez. Recovery’nin görevi, Android yüklendikten sonra bitmektedir.

Custom recovery nedir?

“Custom recovery”, stok recovery’nin üstüne yükleyebileceğiniz özel bir recovery’dir. “Custom recovery” yüklemek için birçok nedeniniz olabilir, bunların çoğu ek işlevlerdir.

 • Üçüncü parti ROM’ları stok Android üzerine yükleyebilme.
 • Android yedekleri alabilme. Bu yedekler, kişisel verileriniz dahil her şeyi yedeklediğinden oldukça faydalıdır.
 • Android Debug Bridge (adb) ile iletişim olanağı sunar. Böylece sorun giderme ve diğer geliştiricilere yönelik işlevlere ulaşabilirsiniz.
 • Recovery’ye kullanımı daha kolay, dokunmatik bir ara yüz kazandırabilir.
TWRP

En popüler custom recovery’lerin başında “ClockworkMod (CWM)” ve “TeamWin Recovery Project (TWRP)” geliyor. Her iki recovery de oldukça kullanışlı ve size çok sayıda faydalı işlev sunuyor.

CWM uzun zamandır en çok tavsiye edilen bir recovery. Ancak ek birkaç seçenek daha sunan ve temaları destekleyen TWRP, son zamanlarda popülaritesini artırdı.

TWRP, üzerine kolayca dokunabileceğiniz, daha büyük düğmeler sunduğundan kullanımı daha kolay. Dahası ne yapacağınızı tahmin edebiliyor. Örneğin yeni bir ROM yüklediğinizde düğmelerden bir tanesi, önbelleği temizleme düğmesiyle yer değiştiriyor.

Her iki proje de çok sayıda cep telefonunu ve tableti desteklediğinden, cep telefonu veya tabletinize uygun recovery’yi bulma ihtimaliniz yüksek.

Hatırlatma

Burada yapacağınız her şey tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır. Tabletinize gelebilecek herhangi bir zarardan buradaki yazar veya çevirmenler sorumlu değildir. O yüzden bu yazıyı tamamen okumadan işleme başlamayın. İndireceğiniz dosyalar tabletinizle uyumlu değilse “Chuwi” forumunu kontrol ederek gerekli dosyaları bulmaya çalışabilirsiniz.

Tabletinizin Derleme Numarasını Kontrol Edin

Öncelikle kullandığınız “Chuwi Hi8 Pro” tabletinizin derleme numarasını kontrol etmeniz gerekir. Bunun için “Ayarlar -> Sistem -> Tablet Hakkında” adımlarını takip ederek “Derleme Numarası” grubundan öğrenebilirsiniz. Örneğimizde bu numara:

“cht_crmrd_w-userdebug 5.1 LMY47I eng.softteam.20160505.124432 release-keys”

Not: Eğer eski imajı kullanırsanız kamera etkinleştirilmemektedir.

Derleme numaranıza göre aşağıdaki bağlantılardan birini kullanarak gerekli dosyaları indirin:

Not: İndirdiğiniz dosyaların tabletinizdeki derleme numaraları ile aynı olmalıdır. Eğer farklı derleme numaralarına ait tabletler kullanıyorsanız, kullandığınız tabletlere uygun yazılımlar bulmalısınız.

TWRP Kurulumunu Yapın

Şimdi TWRP kurulumun yapacaksınız. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Öncelikle indirdiğiniz dosyanın içerisindeki “iSocUSB-Driver-Setup-1.2.0.exe” dosyasını çıkartın ve kurun.
 • Daha sonra “IntelAndroidDrvSetup1.10.0.exe” dosyasını çıkartın ve kurun.
 • Tabletinizin “Geliştirici seçeneklerini” açın. Bunun için “Ayarlar -> Tablet hakkında” adımlarını takip edin. Açılan alandaki “Derleme numarası” başlığına hızlıca birkaç kez tıklayın. Bu durumda “Ayarlar -> Sistem” altında “Geliştirici seçenekleri” açılmış olmalıdır.

 • “Geliştirici seçenekleri” seçeneğine tıklayarak gerekli ayarlarınızı yapın. Bu alandan aşağıdaki seçenekleri çalışır duruma getirin.
  • OEM kilit açma
  • USB hata ayıklama

 • Şimdi “Chuwi Hi8 Pro” tabletinizi bilgisayarınıza kablosu ile bağlayın. Cihazınızı bilgisayar tanıdıktan sonra indirip açtığınız klasörün içerisindeki “TWRP” klasörüne geçiş yapın. Bu klasör içerisindeki “Flash_2.8.6.0” veya “Flash_3.0.1.0” dosyasına çift tıklayıp çalıştırın. Biz örneğimizde “Flash_3.0.1.0” dosyasına çift tıklayıp çalıştırdık.

Bu işlemden sonra “Chuwi Hi8 Pro” tabletiniz kapanıp “Fast boot” alanında açılacak ve programı kurup kendisini tekrar yeniden başlatacaktır.

“Chuwi Hi8 Pro” tabletiniz yeniden başladıktan sonra artık “TWRP” kurulmuş olacaktır.

Root Hakları İçin SuperSU Kurulumunu Yapın

“SuperSu” programının son kararlı sürümünü aşağıdaki adreslerden birini kullanarak indirin.

İndirdiğiniz “SuperSu.zip” dosyasını “Chuwi Hi8 pro” tabletinize kopyala yapıştır ile aktarın.

Örneğimizde:

 • İndirilen dosya: “UPDATE-SuperSU-v2.79-20161211114519.zip”
 • Kopyalandığı yer: “CW-Hi8 pro\Dahili depolama birimi\Download”

Daha önceden indirip açtığınız “TWRP” klasörü altındaki “reboot recovery.bat” dosyasına çift tıklayarak çalıştırın.

“Reboot recovery.bat” dosyasına çift tıkladığınızda “Windows Komut İstemi” penceresi açılacaktır.

Not: Bu pencerede herhangi bir işlem yapmayınız.

“Chuwi Hi8 Pro” tabletiniz bu durumda tekrar yeniden başlatılacaktır. Yeniden başladığında “TWRP” programı çalışacaktır. Şimdi aşağıdaki adımları takip ederek “SuperSu” programını kurun.

Gelen ilk pencerede “Install” düğmesine tıklayın.

Sonraki pencerede ise indirip “Chuwi Hi8 Pro” tabletinize kopyaladığınız “UPDATE-SuperSU-v2.79-20161211114519.zip” dosyanızı bulun ve tıklayın.

Gelen pencerede ise sağ alt tarafta buluna “Swipe to confirm flash” alanındaki mavi düğmeyi programı kurmak için sağ doğru kaydırın.

Yukarıdaki işlemden sonra programınız sorunsuz bir şekilde kurulduysa “…done” yazısını görmeniz gerekir. İşlemi bitirip tabletinizi yeniden başlatmak için “Reboot System” düğmesine tıklayın.

Tabletiniz yeniden başladığında artık “SuperSU” programınızın kurulmuş olmalıdır.

Hİ8 Pro Altında TWRP Kurulumu ve Root Yetkileri (64 bit için)

Eğer kullandığınız “Chuwi Hi8 Pro” 64 bit bir mimariye sahipse yukarıdaki dosyalar işinize yaramayacaktır. Bunun için “64 bit” mimarinizi destekleyen dosyayı kullanmanız gerekir.

TWRP Kurulumunu Yapın

Gerekli dosyaları aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirin:

Şimdi TWRP kurulumun yapacaksınız. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Öncelikle indirdiğiniz “iSocUSB-Driver-Setup-1.2.0.exe” dosyasını kurun.
 2. Daha sonra “IntelAndroidDrvSetup1.10.0.exe” dosyasını kurun.
 3. Tabletinizin “Geliştirici seçeneklerini” açın. Bunun için “Ayarlar -> Tablet hakkında” adımlarını takip edin. Açılan alandaki “Derleme numarası” başlığına hızlıca birkaç kez tıklayın. Bu durumda “Ayarlar -> Sistem” altında “Geliştirici seçenekleri” açılmış olmalıdır.
 4. “Geliştirici seçenekleri” seçeneğine tıklayarak gerekli ayarlarınızı yapın. Bu alandan aşağıdaki seçenekleri çalışır duruma getirin.
  • OEM kilit açma
  • USB hata ayıklama
 5. Şimdi “Chuwi Hi8 Pro” tabletinizi bilgisayarınıza kablosu ile bağlayın. Cihazınızı bilgisayar tanıdıktan sonra indirip açtığınız klasörün içerisindeki “CHUWI_HI8PRO_TWRP_en64_bit” klasörüne geçiş yapın. Bu klasör içerisindeki “cmd” dosyasına sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” komutunu vererek çalıştırın.
 6. “cmd” dosyasını çalıştırdığınızda “Windows komut istemi” penceresi açılacaktır. Buradaki talimatları takip ederek kurulumunuzu yapabilirsiniz.
Root Hakları İçin SuperSU Kurulumunu Yapın

Bunun için yukarıdaki “Root Hakları İçin SuperSU Kurulumunu Yapın” başlığına bakarak “TWRP” ile kurulum yapabilirsiniz.

Kaynaklar

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.