Chuwi Hi8 Pro Dualboot Tabletinde Android Sürümünü Güncelleme

Derin Uyku Sorunun Çözümü

“Chuwi Hi8 Pro Dualboot ” marka tablette Android işletim sistemini açıp işlerinizi yaptıktan sonra kapatma düğmesine bir kere basıp çektiğinizde bekleme konumuna geçiyor. Tableti uzun süre kullanmayacaksanız bu durumda minimum düzeyde bataryasını harcayacaktır. Yalnız bir süre sonra tablet tamamıyla kilitlenecek ve bir daha açılmayacaktır. Bu duruma “Chuwi Hi8 Pro Dualboot ” marka tablette “derin uyku (To solve  a deep sleep problem on Android)” adı verilmiştir. Yalnız bu durum Windows 10 altında olmamaktadır.Bu derin uyku durumunu düzeltmek için “Chuwi” firmasının “Chuwi Hi8 Pro Dualboot ” tablet için çıkartmış olduğu Android güncelleme sürümünü indirip kurmalısınız.

Bu belgede Intel Chipsetini kullanan “Chuwi Hi8 Pro Dualboot” tablette “Intel Platform Flash Tool Lite” aracı kullanılarak “Android Flash Stok Rom” güncellemesinin nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Koşullar: Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için “Chuwi Hi8 Pro Dualboot” tabletinizin en az %50 şarjının dolu olması gerekir.

Gerekli programlar:

  • En son Hi8 Pro Dualboot Android Güncelleme Yazılımı: http://forum.chuwi.com/thread-1157-1-1.html
  • En Son Intel Platform Flash Tool Lite: https://01.org/android-ia/downloads/intel-platform-flash-tool-lite
  • En Son Intel Android Drv Setup: https://software.intel.com/en-us/android/articles/intel-usb-driver-for-android-devices

Not: “Intel Platform Flash Tool Lite” programını eğer Windows altında kullanacaksanız işletim sisteminizin “32 bit” olması gerekmektedir. Bu programın Windows işletim sistemi için “64 bit” desteği bulunmamaktadır.

Adım 1: Intel firmasının Android cihazlar için olan USB sürücüsünün “Intel Android Drv Setup“ son sürümünü indirin ve kurun.

Adım 2: “Intel Platform Flash Tool Lite” programının son sürümünü indirin ve kurun.

Eğer bu programları Windows 32 bit altında kurduysanız “Adım 1” ve “Adım 2” işlemlerinden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Adım 3: “Chuwi Hi8 Pro Dualboot” tabletinizde Android işletim sistemi açıkken kapatın.

Adım 4: “Chuwi Hi8 Pro Dualboot” tabletiniz için indirdiğiniz güncelleme dosyasını bilgisayarınıza bir yere açın.

Adım 5: “Intel Platform Flash Tool Lite” programını başlattıktan sonra sağ üst köşede bulunan “Browse” düğmesine tıklayın.

chuwi_hi8_pro_dualboot_guncelleme-0001

Adım 6: Açılan “Select flash file” penceresinde indirip açtığınız “Hi8 Pro Android Güncelleme Yazılımı“ klasörünün içerisine girerek “flash-no-erase-all.json” dosyasını seçip “Aç” düğmesine tıklayın.

chuwi_hi8_pro_dualboot_guncelleme-0002

Aç düğmesine tıkladıktan sonra “Intel Platform Flash Tool Lite” programının ana penceresine dönmeniz gerekir. Bu pencerede ayarlarınız şu şekilde görünmelidir:

  • Path file: flash-no-erase-all.json
  • Confuguration: update

chuwi_hi8_pro_dualboot_guncelleme-0003

Adım 7: “Chuwi Hi8 Pro Dualboot” tabletinizin açma düğmesine basarak tabletinizin açılmasını sağlayın. Açılırken Android işletim sisteminin açılması gerekmektedir.

chuwi_hi8_pro_dualboot_guncelleme-0004

Tabletiniz açılırken yukarıdaki ekran gelecektir bu ekran geçtikten hemen sonra tabletinizin “Ses kısma” düğmesine basılı tutun. Bu durumda tabletiniz “Fastboot Mode” alanına geçiş yapacaktır.

chuwi_hi8_pro_dualboot_guncelleme-0005

Bu alanda iken tabletinizin yine “Ses Kısma” düğmesine basıp çekerek “RESTART BOOTLOADER” seçeneğinin gelmesini sağlayın.

chuwi_hi8_pro_dualboot_guncelleme-0006

Adım 8: Şimdi bilgisayarınıza “Chuwi Hi8 Pro Dualboot” tabletinizi USB kablosunu kullanarak bağlayın ve birkaç saniye bekleyin.

Adım 9: “Chuwi Hi8 Pro Dualboot” tabletiniz başarılı bir şekilde eklendiyse “Intel Platform Flash Tool Lite” programında alttaki boş alanda tabletiniz görülmelidir.

chuwi_hi8_pro_dualboot_guncelleme-0007

Adım 10: Şimdi güncelleme işlemini başlatmak için “Start To Flash” düğmesine tıklayın.

Adım 11: “Intel Platform Flash Tool Lite” programı işlemi başlattığında tabletinizin ışığı yanıp sönecektir.  “Intel Platform Flash Tool Lite” programında güncelleme işleminin sürecini sağ üst köşedeki güncelleme ilerlemesi alanından takip edebilirsiniz.

chuwi_hi8_pro_dualboot_guncelleme-0008

Adım 12: Güncelleme işlemi tamamlandığında işlemin bittiğine dair bir mesaj (Done) göreceksiniz.

chuwi_hi8_pro_dualboot_guncelleme-0009

Adım 13: İşlem bittikten sonra tabletiniz otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Tabletiniz kapandıktan sonra otomatik olarak açılırken “Intel Platform Flash Tool Lite” programını kapatın ve “Chuwi Hi8 Pro Dualboot” tabletinizin USB kablosunu bilgisayarınızdan çıkartın.

Tabletinizin ilk açılması biraz zaman alabilir (5-10 dakika). Tabletiniz açıldıktan sonra yeni sürüme geçildiğine dair bir uyarı alırsınız. Bu uyarı işlemi bittikten sonra tabletiniz tam olarak açılacaktır.

chuwi_hi8_pro_dualboot_guncelleme-0010

Artık Chuwi Hi8 Pro tabletiniz için indirdiğiniz güncelleme çalışıyor olmalıdır. Bu güncellemeden sonra tabletinizdeki Android işletim sistemi bir daha “Derin Uyku” durumuna geçmeyecektir.

Unutmayın:

Yapılan bu işlemler sadece “Chuwi Hi8 Pro Dualboot” tablet içindir. Bu adımlardan yararlanarak diğer Intel yonga setine ait cihazlarınızda da güncelleme veya yükleme yapabilirsiniz.

Yedekleme yapın: Bu işlemler sırasında kişisel verileriniz silinebilir. “Intel Platform Flash Tool Lite” programını kullanmadan önce muhakkak yedeğinizi alın.

Burada yapılanları uygulamak veya uygulamamak sizin tasarrufunuzdadır. Burada yapılan işlemlerden dolayı tabletinizde oluşacak herhangi bir bozulmadan tamamıyla sizin sorumlu olduğunuzu unutmayın.

Kaynak: https://androidmtk.com/flash-stock-rom-using-intel-phone-flash-tool

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.