E2Guardian Erişim Listesi Grubu

“E2guardian” açık kaynak kodlu bir web içeriği filtresidir. İfade eşleme, istek üstbilgisi ve URL filtreleme gibi birçok yönteme dayanan sayfaların gerçek içeriğini filtreler..

Bu belgede “e2guardianın” erişim listesi özelliklerine değinilecektir. “E2guardian” pfsense altında kurulmuş ve yapılan işlemler ona göre anlatılmıştır.

Not: Bazı özellikler ve örnekler için internette birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

ACLs (Access List)

“Services -> E2guardian Proxy ->ACLs (Access Lists)” adımlarını takip ederek farklı kısıtlama ve izinler için ayarlar yapabileceğiniz “Erişim Listesi” sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfa içerisinde 9 sekme bulunmaktadır:

 1. Antivirus
 2. Pharse Lists
 3. Site Lists
 4. URL Lists
 5. Extension Lists
 6. Content Lists
 7. Header
 8. Searche Engine

1. Antivirus

Virüs taramasından geçmeyecek uzantı, mime türleri, site ve url adreslerinin tanımlandığı alandır. Bu alana tanımlanacak veriler virüs taramasından geçmeden işlem yapılması sağlanır. Burada farklı 4 grup bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Extension
 2. Mime
 3. Site
 4. Url

1.a. Extension

Hangi uzantıların virüs taramasından geçmeyeceğinin tanımlandığı alandır. Bu alana tanımlanan uzantılar virüs taramasından geçmeden işlem yapılacaktır.

1.b. Mime

Antivürüs tarafından taranmayacak MIME tipleri belirtilir. Farklı dosya uzantılarına sahip dosyaların taranmadan indirilmesini sağlar. Örneğin audio dosyasına ait “mpeg” dosyalarının taranmasını engelleyebilirsiniz.

1.c. Site

Antivürüs taramasından geçmeyecek site adreslerinin tanımlandığı alandır. Örneğin “ersanyildirim.com” gibi bir adres tanımlandığında tanımlanan bu site virüs taramasından geçmeden işlem yapılacaktır.

1.d. Url

Antivürüs taramasından geçmeyecek url adreslerinin tanımlandığı alandır. Örneğin “ersanyildirim.com/iletisim/” gibi bir adres tanımlandığında tanımlanan bu url adresleri virüs taramasından geçmeden işlem yapılacaktır.

Enable

Bir alanda yaptığınız değişikliğin aktif olması için “Enable” seçeneğinin seçilmiş olması gerekmektedir. Ayarlarınızı yaptıktan sonra kaydetmek için “Save” düğmesine ve kaydedilen ayarların uygulanması için “Apply Changes” düğmesine tıklanmalıdır.

Not: Varsayılanı kabul etmek için istediğiniz alanların boş bırakılması gerekir.

2. Pharse Lists

Yasaklanması gereken bazı kelimeler olabilir. Hatta sayfada göründüğü andan itibaren veya bir arama motoru ile arandığında engellenmesi gerekebilir. Bu tarzda kelime engellemek için bu sekme kullanılır.

Bu muhtemelen E2Guardian’nın en ilginç kısmıdır, çünkü çoğu kişi için neyin izin verildiğini ve neyin yasaklandığını bir liste oluşturarak izlemesi sıkıntılıdır. İdeal olarak, içerik filtresi, bir sayfanın “kötü” olduğunu ve engellendiğini fark eder. Basitçe ifade etmek gerekirse, bir kelime veya kelime öbeği listesi sadece, pozitif veya negatif bir “puan” atanmış bir kelime veya kelime öbeği listesidir. Örneğin aşağıdaki gibi bir listeye sahip olabilirsiniz:

+100 -100 +100

Bu algoritma tarafından kullanılan bir değeri tanımlayan “Groups” sekmesinde “Values” grubu içerisinde bir sayfanın engellenip engellenmeyeceğine karar vermek için kullanılan “Naughtiness limit” adında bir seçenek bulunur. Burada kullanılan değere göre toplanan puanların karşılaştırılması sağlanır.

Örneğin, “küfür”, “eğilerek linux” ve “kötülük” sözcüklerini içeren bir sayfayı ziyaret edecekseniz toplam puanı +100-100+100=100 olacaktır. “Naughtiness limit” seviyeniz 50, yani toplamın altındaysa, sayfa bloke edilir, aksi takdirde izin verilir.

Daha fazla bilgi için lütfen DG’nin belgelerine bakın. (http://contentfilter.futuragts.com/wiki/doku.php?id=phraselists)

Yeni bir “Phrase Lists” filtrelemesi eklemek için sağ alt tarafta bulunan “Add” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bu durumda açılan sayfada gerekli ayarlarınızı yapıp yeni kurallar tanımlayabilirsiniz. Açılan “Pharse Lists” sayfasında 4 grup bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Phrase Access List
 2. Banned Lists
 3. Weighted Lists
 4. Exception Lists

2.a. Pharse Access List

Oluşturacağınız grup için tanımlama yapacağınız alandır. Ad ve açıklamada Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.

 • Name: Grup için ad belirleyeceğiniz alandır.
 • Description: Grup için bir açıklamanın yapılacağı alandır.
 • Schedule: Ayarlanan bu grubun ne zaman aktif olarak çalışacağının belirlendiği alandır. “Always active” her zaman aktif olacağı anlamına gelir.

2.b. Banned Lists

Engellenecek kelimelerin tanımlandığı alandır.

 • Enable: Bu gurubu aktifleştirmek veya pasifleştirmek için kullanılacak seçenektir.
 • Include: Önceden tanımlı düzenli ifadelerin bulunduğu alandır. “Blacklist” sekmesi kullanılarak kara listenizi güncellerseniz buradaki başlıklar artacaktır. Bu başlıklar içerisinde tanımlı ifadeler bulunmaktadır. Buradan istediğinizi seçebilirsiniz. Farklı seçenekleri seçmek için klavyeden “Ctrl” tuşuna basılı tutarak fare ile seçebilirsiniz. Seçtiğiniz bu başlıkların içindeki bir ifade ile karşılaşıldığında o site yasaklanacak ve gösterilmeyecektir.
 • Config file: Bu alan “/usr/local/etc/e2guardian/lists/bannedphraselist.g_Default” dosyasına bağlıdır. Bu dosyada herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır. Bu alanda önceden tanımlı dosyaların yollarını buraya girebilirsiniz. Tanımlı bir dosyanın aktif olması için önündeki “#” işaretini kaldırıp kaydetmeniz gerekir. Ayrıca bu alanı kullanılarak yasaklanması gereken kelimeleri tanımlayabilirsiniz.
  Örneğin bir kelimeyi engellemek için ilk satıra aşağıdaki gibi bir ifade yazmalısınız:

  < seks >

  Örneğin bir kelime öbeğini engellemek için aşağıdaki gibi bir tanımlama yapmalısınız:

  < seks dergisi >

  Seks ve fetiş sözcüklerini içeren bir sayfayı engellemek için:

  < seks >,< fetiş >

  Başlangıçta “test” dizesiyle herhangi bir kelimeyi eşleştirmek için test kelimesinin başında bir boşluk olmalı:

  < test>

  Sonunda “test” dizesiyle herhangi bir kelimeyi eşleştirmek için test kelimesinin sonunda bir boşluk olmalı:

  <test >

  Cümlenin herhangi bir noktasında “test” kelimesi ile eşleştirmek için kelimenin başında ve sonunda boşluk olmamalı:

  <test>

  Sadece “test” kelimesi ile eşleştirmek için kelimenin başında ve sonunda boşluk olmalı:

  < test >

  Tam bir ifadeyi eşleştirmek için:

  <Bu bir test ifadesidir>

  Her iki kelimenin sayfada bulunması durumunda bunu eşleştirmek için:

  <test>,<ikincitest>

  Yukarıdakilerin bir birleşimini de kullanabilirsiniz:

  < test>,<ikincitest>

2.c. Weighted Lists:

 • Enable: Bu gurubu aktifleştirmek veya pasifleştirmek için kullanılacak seçenektir.
 • Include: Önceden tanımlı düzenli ifadelerin bulunduğu alandır. Buradan istediğinizi seçebilirsiniz. Farklı seçenekleri seçmek için klavyeden “Ctrl” tuşuna basılı tutarak fare ile seçebilirsiniz.
 • Config file: Bu alan “/usr/local/etc/e2guardian/lists/ weightedphraselist.Default” dosyasına bağlıdır.
  Bazı kelimeler “Banned List (Yasaklı Liste)” ve “Expression List (İfade Listesi)” altında yer almaktadır. Diğer bir değişle zaman zaman izin verilen ifadeler vardır. Onlara bir numara verilir ve çetelesi bir sayfa içinde tutulur. Bir sayfa için “Naughtyness limit (muzırlık sınırı)” sayısı geçilirse o sayfa engellenir. Kötü sözler ile negatif bir değere sahip bir site içerisinde güzel sözlerde olabilir. Bu tıbbi bir site ile porno sitesinin ayırt edilmesinde E2Guardian’a yardımcı olacaktır. Bunların hepsi “Weighted Lists (Ağırlıkli İfade Listesi)”, “Exception Lists (İstisna Cümle Listesi)” ve “Naughtyness limit (Muzırlık Limiti)” tarafından kontrol edilir. Sizin için uygun olan İngilizce dışındaki diller için listeleri etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca maceracı bir ruhunuz varsa bu listeleri değiştirebilir veya yeni şeyler ekleyebilirsiniz.

2.d. Exception Lists:

 • Enable: Bu gurubu aktifleştirmek veya pasifleştirmek için kullanılacak seçenektir.
 • Config file: Bu alan “/usr/local/etc/e2guardian/lists/ exceptionphraselist.Default” dosyasına bağlıdır. Buraya tanımlanan kelimeler eğer internet sayfası içerisinde görünürse o siteyi yasaklamayacak ve gösterilmesine müsaade edilecektir. Yani müsaade edilecek kelime veya kelime gruplarının tanımlandığı alandır.

Önemli Not: “Config file” alanında “.Include” ile başlayan alanlar indirdiğiniz ve var olan “blacklist” içerisindeki dosyaları işaret etmektedir. Bu dosyaları aktif etmek için “config file” içerisindeki “.Include” önündeki “#” işaretini kaldırmanız yeterlidir. Bu durumda o dosya içerisindeki kurallar devreye girecektir. Yalnız bir “#” işaretini kaldırmadan önce tarif edilen dosyanın olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Olmayan bir dosyanın “#” işaretini kaldırırsanız sisteminiz çalışmayabilir.

Not: Türkçe karakteri kullanan siteler bu sayfadaki engellemelerde düzgün çalışmamaktadır. Bunun nedeni Türkçe karakterli kelimelerin E2guardian altında oluşturulmamış olmasından dolayıdır. Bu sayfaları oluşturup e2guardian sistemine eklemek için yeterince bilgim maalesef mevcut değildir. Bunun yerine engellenecek siteleri direk site adresi ile “Site Lists” grubundan veya başlıkları ile engellemek için “Header” grubunu kullanabilirsiniz.

3. Site Lists

Yasaklanması gereken sitelerin (banned) veya bu siteler için dosyaların tanımlanabileceği alandır. Ayrıca burada gri siteler veya dikkate alınmadan dosya indirilmesine müsaade edilebilecek siteler tanımlanabilir.

Yeni bir “Site Lists” filtrelemesi eklemek için sağ tarafta bulunan “Add” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bu durumda açılan sayfada gerekli ayarlarınızı yapıp yeni kurallar tanımlayabilirsiniz. Açılan “Site Lists” sayfasında 6 grup bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Site Access Lists
 2. Banned
 3. Grey
 4. Exception
 5. SSL Regex
 6. Log

3.a. Site Access Lists

Oluşturacağınız “Site Lists” kuralı için ad ve açıklama yapabileceğiniz alandır. Ad ve açıklamada Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.

 • Name: Grup için ad belirleyeceğiniz alandır.
 • Description: Grup için bir açıklamanın yapılacağı alandır.
 • Schedule: Ayarlanan bu grubun ne zaman aktif olarak çalışacağının belirlendiği alandır. “Always active” her zaman aktif olacağı anlamına gelir.

3.b. Banned

Yasaklanması istenen sitelerin ve adres dosyalarının tanımlandığı yerdir. Kara liste dosyası indirilebilir bir dosyadır ve her hafta üzerinde farklı kategoriler içerisinde listeler oluşturulur. Bu kategorilerle istenmeyen siteler engellenebilir. Gerekli filtre grubuna farklı kara liste dosyaları kullanmaktansa bir tane “ana kara liste” dosyası kullanmakta yarar vardır.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda kara liste dosyası aktif olacaktır. Seçilen kara listesindeki siteler engellenecektir.
 • Include: Bu alanında indirilebilir yasaklanmış listelerin bulunduğu listeler bulunmaktadır. Buradaki başlıkları seçmeniz durumunda bu başlık içerisindeki siteler engellenecektir. Bu alanda “Ctrl” tuşunu kullanarak farklı başlıkları seçebilirsiniz.
 • Config: Engellenecek siteler kategorileşmiştir. Bu kategorilerin adresleri “.Include” şeklinde başlar. Eğer burada tanımlanan dosyalara bakacak olursanız içerisinde yasaklı olan siteleri görebilirsiniz. Bir kategoriyi açmanız gerekirse başındaki “#” işaretini kaldırmalısınız. Varsayılan yani engellenen kategoriler “adult=yetişkin”, “porn=porno”, “redirector=yönlendirici”, “proxy=vekil sunucu” ve “virusinfected=virüs bulaşmış” gibi listeleridir. Tanımlanan bu dosyalardan birine bir adres eklerseniz kalıcı olarak kara liste içine alınacaktır.
  E2Guardian ilk yüklendiğinde aslında “/usr/local/etc/e2guardian/lists/blacklists/” altında belirtilen listelerin tümü olmayabilir. Olmayan bir listeyi açarsanız (yani önündeki “#” işaretini kaldırırsanız) E2Guardian başlamayı reddedecektir. Farklı yerlerden indirdiğiniz kara liste dosyalarının içerisinde tanımlanan listeler olmayabilir. Bunları iyi kontrol etmelisiniz.
  Ayrıca bu alanı kullanarak erişimi yasaklanacak siteleri tanımlayabilirsiniz. Yalnız bu alana adres girerken site adlarının önünde “www” ve “http” adresleri kullanmayın. Site adreslerini alt alta girin.

Bu alanda tanımlanan yasaklanmış bir siteye girilmeye çalışıldığında aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşılacaktır:

 • Withbypass: Bu alana girilecek adresler engellenmeyecek ve sitelere girilebilecektir. Bu alandaki adreslein “config” alanında olmaması gerekir.

3.c. Grey

Gri listeler bir site veya etki alanı açtırmanın birinci yoludur. Bir site veya etki alanın yasaklamak için onu “Banned” içerisine tanımlarsınız. Örneğin “ersanyildirim.com”. Fakat bu siteyi bir süreliğine açmanız gerekirse onu kara listeden silmeniz gerekecektir. Tekrar engellemek istediğinizde yeniden eklemeniz gerekir. Böyle bir durumda bu siteleri “grey” listesine eklerseniz o siteye girilecektir. E2Guradian mantığına göre “grey” listeleri “banned” listelerinin üzerinde çalışacaktır. “Grey” listesine eklenen sitelere girilecektir fakat kelime filtresi hala geçerli olacaktır. Gri listelerin “exception” listelerinden farkı url filtrelemesini es geçip diğer filtreleme kurallarının yapılmasıdır.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda grey liste dosyası aktif olacaktır.
 • Config: İzin verilecek listelerin tanımlandığı alandır.

3.d. Exception

Sitelerden dosya indirilmesine izin vermek için kullanılan alandır.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda “exception” dosyası aktif olacaktır.
 • Include: Bu alanında indirilebilir listelerin bulunduğu listeler bulunmaktadır. Buradaki başlıkları seçmeniz durumunda bu başlık içerisindeki sitelerden dosya indirilmesine izin verilecektir. Bu alanda “Ctrl” tuşunu kullanarak farklı başlıkları seçebilirsiniz.
 • Config: Bu alan “/usr/local/etc/e2guardian/lists/exceptionsitelist.Default” dosyasına bağlıdır. “Config” alanı dosya indirilecek olan sitelerin adlarının tanımlandığı alandır. Bu alana dosya indirilmesine izin verilecek sitelerin adresleri tanımlanır. Ayrıca belli bir saat ve günde de indirilme yapılmasına da müsaade edilebilir. Örneğin Windows güncellemelerinin sorunsuz çalışması için bu alana Windows güncelleme adresi yazılabilir.
 • File: İstisna URL adreslerinin tanımlandığı alandır. İndirilebilir dosyaların URL adreslerini bu alanda tanımlayabilirsiniz.

Not: Yasaklanmış dosya uzantıları varsa bu alanda o siteyi tanımladığınız halde yasaklanmış dosya uzantılarını indirmeyecektir.

3.e. SSL Regex

Genişletilmiş düzenli ifadelerin tanımlandığı alandır. Örneğin “youtube” sitesindeki kısıtlı mod bu alanda önceden tanımlanmıştır.

3.d. Log

Belirlenen kategorilere göre filtrelemenin günlük ayarı yapılabilir.

4. URL Lists

“Site Lists” sekmesinde sadece etki alanlarını tanımlamak için kullanılır. Örneğin “ersanyildirim.com” gibi. “URL Lists” sekmesinde ise bir etki alanın alt adreslerini tanımlar. Örneğin “ersanyildirim.com/iletisim/”.

Yeni bir “URL Lists” filtrelemesi eklemek için sağ tarafta bulunan “Add” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bu durumda açılan sayfada gerekli ayarlarınızı yapıp yeni kurallar tanımlayabilirsiniz. Açılan “URL Lists” sayfasında 6 grup bulunmaktadır. Bunlar:

 1. URL Access Lists
 2. Banned
 3. Grey
 4. Exception
 5. Modify
 6. Log

4.a. URL Access Lists

Oluşturacağınız “URL Lists” kuralı için ad ve açıklama yapabileceğiniz alandır. Ad ve açıklamada Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.

 • Name: Grup için ad belirleyeceğiniz alandır.
 • Description: Grup için bir açıklamanın yapılacağı alandır.
 • Schedule: Ayarlanan bu grubun ne zaman aktif olarak çalışacağının belirlendiği alandır. “Always active” her zaman aktif olacağı anlamına gelir.

4.b. Banned

Yasaklanması istenen sitelerin ve adres dosyalarının tanımlandığı yerdir. Bu kategorilerle istenmeyen siteler içerisindeki alt adresler engellenebilir.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda kara liste dosyası aktif olacaktır. Seçilen kara listesindeki url siteler engellenecektir.
 • Include: Bu alanında yasaklanmış listelerin bulunduğu listeler bulunmaktadır. Buradaki başlıkları seçmeniz durumunda bu başlık içerisindeki alt siteler engellenecektir. Bu alanda “Ctrl” tuşunu kullanarak farklı başlıkları seçebilirsiniz.
 • Config: Engellenecek alt siteler kategorileşmiştir. Bu kategorilerin adresleri “.Include” şeklinde başlar. Eğer burada tanımlanan dosyalara bakacak olursanız içerisinde yasaklı olan siteleri görebilirsiniz.
  Bu alana girilmesini istemediğiniz adresleri “ersanyildirim.com/iletişim/” şeklinde tanımlamanız durumunda bu alt siteye girilemeyecek ama ana siteye “ersanyildirim.com” girilebilecektir.
 • Regexp: Yasaklanacak düzensiz ifadelerin tanımlandığı alandır. Bu alana farklı kelimeler girerek uygun olmayan sitelerin engellenmesi sağlanabilir. Örneğin:
  (rus|porn|porno|pornos|buyuk|kucuk|soft|super|ince|kalin|anal|oral|topp?les|sex|phone)+.*

4.c. Grey

Gri listeler etki alanını geçersiz kılar. Bir etki alanın yasaklamak için onu “Banned” içerisine tanımlarsınız. Fakat bu etki alanını bir süreliğine açmanız gerekirse onu listeden silmeniz gerekecektir. Tekrar engellemek istediğinizde yeniden eklemeniz gerekir. Böyle bir durumda bu etki alanlarını “grey” listesine eklerseniz o siteye girilecektir. E2Guradian mantığına göre “grey” listeleri “banned” listelerinin üzerinde çalışacaktır. “Grey” listesine eklenen sitelere girilecektir fakat kelime filtresi hala geçerli olacaktır. Gri listelerin “exception” listelerinden farkı url filtrelemesini es geçip diğer filtreleme kurallarının yapılmasıdır.

4.d. Exception

Etki alanı sitelerden eklenti, uygulama ve dosyalarına izin vermek için kullanılan alandır.

4.e. Modify

Karmaşık genişletilmiş düzenli ifadeler tanımlanması için kullanılan alandır.

4.f. Log

Belirlenen kategorilere göre filtrelemenin günlük ayarı yapılabilir.

5. Extension Lists

Engellenmek istenen dosya uzantılarının belirtildiği alandır. Burada engellenecek olan dosyanın önündeki “#” işaretini kaldırırsanız o dosya uzantısının indirilmesi engellenecektir. Uzantıya göre bir dosyanın indirilmesine izin verecekseniz o dosya uzantısının önüne “#” işareti koymanız yeterlidir. Ayrıca buraya kendinizde yeni dosya uzantıları ekleyebilirsiniz. Örneğin: “.doc“ “.docx” “.tar”. Bu işlemlerden sonra “Save” ve “Apply changes” düğmelerine tıklamayı unutmayınız.

Yeni bir “Extension Lists” filtrelemesi eklemek için sağ tarafta bulunan “Add” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bu durumda açılan sayfada gerekli ayarlarınızı yapıp yeni kurallar tanımlayabilirsiniz. Açılan “Extension Lists” sayfasında 3 grup bulunmaktadır. Bunlar:

 1. File Access Lists
 2. Banned
 3. Exception

5.a. File Access Lists

Oluşturacağınız “Extension Lists” kuralı için ad ve açıklama yapabileceğiniz alandır. Ad ve açıklamada Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.

 • Name: Grup için ad belirleyeceğiniz alandır.
 • Description: Grup için bir açıklamanın yapılacağı alandır.
 • Schedule: Ayarlanan bu grubun ne zaman aktif olarak çalışacağının belirlendiği alandır. “Always active” her zaman aktif olacağı anlamına gelir.

5.b. Banned

Yasaklanması istenen dosya uzantılarının tanımlandığı yerdir. Bu kategorilerle istenmeyen dosyalar engellenebilir.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda bu liste aktif olacaktır. Bu alana girilen dosya uzantılarına göre dosya indirilmesi engellenecektir.
 • Extension: Engellenecek dosya uzantılarının belirlendiği alandır.
 • Mime: Engellenmek istenen MIME tipleri belirtilir. Farklı dosya uzantılarına sahip dosyaların indirilmesini engeller. Örneğin audio dosyasına ait “mpeg” dosyalarının indirilmesini engelleyebilirsiniz.

5.c. Exception

Dosya indirilmesine izin vermek için kullanılan alandır.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda “exception” dosyası aktif olacaktır.
 • Extension: Bu alanda tanımlanan dosyalar herhangi bir yasaklama ile karşılaşılmadan istemciler tarafından indirilecektir.
 • Mime: Serbest bırakılmak istenen MIME tipleri belirtilir. Farklı dosya uzantılarına sahip dosyaların indirilmesine izin verilen alandır.

6. Content Lists

Bu alanı kullanarak gelişmiş içerik filtreleme yapılandırması yapabilirsiniz. Düzenli ifadeleri bu alanda tanımlayabilirsiniz.

Yeni bir “Content Lists” filtrelemesi eklemek için sağ tarafta bulunan “Add” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bu durumda açılan sayfada gerekli ayarlarınızı yapıp yeni kurallar tanımlayabilirsiniz. Açılan “Content Lists” sayfasında 2 grup bulunmaktadır. Bunlar:

 1. File Access Lists
 2. Banned

6.a. File Access Lists

Oluşturacağınız “Content Lists” kuralı için ad ve açıklama yapabileceğiniz alandır. Ad ve açıklamada Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.

 • Name: Grup için ad belirleyeceğiniz alandır.
 • Description: Grup için bir açıklamanın yapılacağı alandır.
 • Schedule: Ayarlanan bu grubun ne zaman aktif olarak çalışacağının belirlendiği alandır. “Always active” her zaman aktif olacağı anlamına gelir.

6.b. Banned

Yasaklanması istenen düzenli ifadelerin tanımlandığı yerdir. Bu kategorilerle istenmeyen düzenli ifadeler engellenebilir.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda bu liste aktif olacaktır.
 • Config: Engellenmek istenen düzenli ifadelerin belirlendiği alandır.

7. Header

HTTP başlıklarındaki düzenli ifadelere dayalı başlıkları engeller. Örneğin kullanıcı aracı “.*MSIE” yazıyorsa İnternet Explorer’ın çeşitli sürümlerini engelleyecektir.

Yeni bir “Header” filtrelemesi eklemek için sağ tarafta bulunan “Add” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bu durumda açılan sayfada gerekli ayarlarınızı yapıp yeni kurallar tanımlayabilirsiniz. Açılan “Header” sayfasında 4 grup bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Header Access Lists
 2. Exception
 3. Banned
 4. Replace

7.a. Header Access Lists

Oluşturacağınız “Header” kuralı için ad ve açıklama yapabileceğiniz alandır. Ad ve açıklamada Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.

 • Name: Grup için ad belirleyeceğiniz alandır.
 • Description: Grup için bir açıklamanın yapılacağı alandır.
 • Schedule: Ayarlanan bu grubun ne zaman aktif olarak çalışacağının belirlendiği alandır. “Always active” her zaman aktif olacağı anlamına gelir.

7.b. Exception

Yasaklanması istenmeyen düzenli ifade başlıklarının tanımlandığı alandır. Buradaki bir başlık ile karşılaşıldığında site görüntülenecektir.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda bu liste aktif olacaktır.
 • Config: Engellenmesi istenmeyen düzenli ifadeler alt alta başlık şeklinde tanımlanacak olan alandır.

7.c. Banned

Yasaklanması istenen düzenli ifade başlıklarının tanımlandığı yerdir.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda bu liste aktif olacaktır.
 • Config: Engellenmek istenen düzenli ifade başlıklarının tanımlandığı alandır. Örneğin istemciler sürekli film izliyorsa bu alana girilecek birkaç kelime ile birçok film sitesi engellenebilir. Örneğin:

  dizi
  film
  izle

7.d. Replace

Çok daha karmaşık giden http trafik başlığını düzenlemek için kullanılan alandır. Başlıkları tek blok olarak değil satır satır olarak işler.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda bu liste aktif olacaktır.
 • Config: Düzenli ifadelerde başlıkları tek satır olarak değil satır satır değiştirmeye zorlar.

8. Searche Engine

Topluca aranan kelimelerin yasaklanmasını sağlayan alandır.

Yeni bir “Search Engine” filtrelemesi eklemek için sağ tarafta bulunan “Add” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bu durumda açılan sayfada gerekli ayarlarınızı yapıp yeni kurallar tanımlayabilirsiniz. Açılan “Search Engine” sayfasında 4 grup bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Search Engine Access Lists
 2. Banned
 3. Overide
 4. Regexp

8.a. Search Engine Access Lists

Oluşturacağınız “Search Engine” kuralı için ad ve açıklama yapabileceğiniz alandır. Ad ve açıklamada Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.

 • Name: Grup için ad belirleyeceğiniz alandır.
 • Description: Grup için bir açıklamanın yapılacağı alandır.
 • Schedule: Ayarlanan bu grubun ne zaman aktif olarak çalışacağının belirlendiği alandır. “Always active” her zaman aktif olacağı anlamına gelir.

8.b. Banned

Yasaklanması istenen düzenli ifade başlıklarının tanımlandığı yerdir.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda bu liste aktif olacaktır.
 • Config: Engellenmek istenen düzenli ifade başlıklarının tanımlandığı alandır. Buraya yazılacak kelimeler tek bir satır içinde alfabetik sırada olmalı ve bir “+” işareti ile ayrılmalıdır. Örneğin
  kız+yaramaz

8.c. Overide

“Banned” alanında engellenen kelimeleri geçersiz kılmak için kullanılan alandır.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda bu liste aktif olacaktır.
 • Config: Geçersiz kılınacak düzenli ifadelerin tanımlanacağı alandır.

8.d. Regexp

Adreslerde geçen kelimeler için düzenli ifade deyimleri ile site tabanında filtreleme yapılır. Ayrıca daha detaylı ve ileri düzeyde ifadeler için bu dosya incelenebilir.

 • Enable: Bu seçeneğinin seçilmesi durumda bu liste aktif olacaktır.
 • Config: Düzenli ifadelerin tanımlandığı alandır. Site eşleşme kalıpları sol tarafa, aranan kelime kalıpları ise sağ tarafa yazılmalıdır.