Fedora 25 İş İstasyonundaki Yenilikler

Fedora 25 İş İstasyonu, ücretsiz öncü işletim sistemimizin en son sürümüdür. 22.11.2016 tarihinde yayınlanan Fedora 25 sürümünü resmî web sitesinden indirebilirsiniz. Fedora İş İstasyonunda birkaç yeni ve dikkat çekici değişiklik bulunmaktadır.

GNOME 3.22

Varsayılan ortam olarak GNOME kullanılmaktadır. Gnome en yeni sürümü 3.22 için büyük bir çaba sarf etti. Bu sürümdeki iyileştirme örnekleri şunları içerir:

  • Dosyalar uygulamasında birden çok dosyayı yeniden adlandırma
  • Dosyalarda tümleşik sıkıştırılmış dosya yetenekleri
  • Yeni, yeniden tasarlanmış klavye ayarları aracı
  • Yazılım uygulamasında yenilenmiş açılış sayfası
  • Yazılımda daha kolay kategori tarama
  • Videolarda değişken hız gösterimi
  • …ve daha fazlası!

Wayland Ekran Sunucusu
Wayland ”, eski X11 görüntüleme sunucusunun yerine varsayılan olarak gelmektedir. Hedef, Fedora İş İstasyonunda gezinirken daha pürüzsüz, daha zengin bir deneyim sunmaktır. Tüm yazılımlar gibi hala bazı hatalar olabilir. Gerekirse eski X11 sunucusunu seçebilirsiniz. Giriş kullanıcısını seçtikten sonra geçiş yapmak için ayarlar simgesini kullanarak bunu yapabilirsiniz. Ancak bu yeni ekran sunucusu, modern işletim sistemleri ve donanıma ayak uyduracak şekilde tasarlanmıştır.

Fedora Medya Yazıcısı

Yeni Fedora Media Yazıcısı, Fedora İş İstasyonunu indirip yüklemeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Ayrıca, diğer Fedora sürümleri olan “Spins” veya “Labs” sürümünü indirmek ve kurmak için kullanabilirsiniz. Bu araç, mevcut Fedora sürümünü bulmanıza ve indirmenize ayrıca bir USB disk gibi çıkarılabilir ortama yazmanıza yardımcı olur. Ardından işletim sistemini canlı olarak test edebilirsiniz. Deneyim hoşunuza giderse, Fedora’yı sisteminize kurabilirsiniz. Fedora Medya Yazıcısı oldukça yenilenmiş ve kullanıcı dostu bir deneyim sunmaktadır.

MP3 Kod Çözme Desteği

Bu sürüm ile birlikte, müzik çalmak için MP3 kod çözme eklentisi içerir. Koleksiyonunuzdan bir MP3 dosyası varsa GNOME yazılım onu algılar ve eklentiyi kurmanıza yardımcı olur.

Flatpak Desteği

Geliştiriciler için Fedora 25 İş İstasyonu geliştirilmiş Flatpak desteği sunmaktadır. Bu sürüm artık Flatpak yazılımını yüklemeyi, güncellemeyi ve kaldırmayı kolaylaştırıyor. Bu sürüm ile bu uygulama paketleme standardını daha kullanıcı dostu hale getirir.

Eklentilerin Sonu Yok

Sonunda, GNOME Shell eklentileri artık GNOME Shell sürümüyle uyumlu olarak kontrol edilmiyor. Bu denetim, GNOME 3’ün ilk günlerinde gerekliydi, çünkü altındaki arabirimler hızla değişiyordu. Artık bu ara yüzler dengeli. Böylece eklentiler yeni sürümden diğer sürümlere geçişte daha iyi çalışacaktır.

Diğer Notlar

Bunlar sadece Fedora 25’deki iyileştirmelerden bazılarıdır. Fedora, ayrıca topluluğumuzun sağladığı binlerce yazılım uygulamasına erişmenizi sağlar. Birçoğu önceki sürümden bu yana da güncellenmiştir.

Kaynak: https://fedoramagazine.org/whats-new-fedora-25-workstation/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.