Fedora 25 Yayınlandı

Fedora Projesi, Fedora 25’in kullanıma sunulduğunu duyurmaktan memnuniyet duyar. “Fedora 25” 22 Kasım 2016 tarihinde yayınlandı. Bir sonraki büyük adım, modüler geleceğe taşınacaktır.

Fedora, ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımların ilerlemesini yönlendirmek için birlikte çalışan küresel bir topluluktur. Topluluğun misyonunun bir parçası olarak proje, her birinde özel kullanım durumlarını karşılamak üzere uyarlanmış Linux tabanlı bir işletim sistemi olan üç seçenek sunuyor: Fedora 25 Atomik Sunucu, Fedora 25 Sunucu ve Fedora 25 İş İstasyonu.

Her yeni Fedora işletim sisteminin temelini oluşturan ortak bir temel paket setinden oluşturulmaktadır. Fedora’nın tüm yeni sürümlerinde olduğu gibi, Fedora 25 de bu temel bileşenlerin yanı sıra aşağıdakiler de dahil olmak üzere yeni ve geliştirilmiş paketler için birçok hata düzeltmesi ve değişiklikleri sunmaktadır:

  • Docker 1.2 ile uygulamaları oluşturmak ve işletmek için yeni kalıplar
  • js 6.9.1, popüler sunucu tarafı JavaScript motorunun en son sürümü
  • Daha hızlı ve daha istikrarlı bir sistem programlama dili olan Rust için destek
  • Birden fazla Python sürümleri – 2.6, 2.7, 3.3, 3.4 ve 3.5 – PyPy, PyPy3 ve Jython’ın yanı sıra birkaç Python yapılandırmasında test çalıştırma takımları

Fedora İş İstasyonu
En yeni açık kaynak geliştirici ve masaüstü araçlarından birçoğunu sunan Fedora 25 İş İstasyonu, Wayland ekran sunucusunun uzun zamandır beklenen resmi ilk başlangıcı da dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik ile sunuyor. Eski X11 sistemini değiştiren Wayland birkaç yıldır geliştirilmekte ve grafik ortamlar için daha yumuşak, daha zengin bir deneyim ve modern grafik donanımı için daha iyi özellikler sunmayı amaçlamaktadır. Kullanımı kolaylaştırmak için Fedora 25 İş İstasyonu birden fazla dosyayı yeniden adlandırma, yeniden tasarlanmış klavye ayarları aracı ve ek kullanıcı arabirimi geliştirmeleri sunan GNOME 3.22’yi de içeriyor. İş istasyonu kullanıcıları, MP3 ortam formatı için kod çözme desteğinin dahil edilmesinden memnun olacaklar.

Fedora 25 İş İstasyonu şimdi Windows ve OS X kullanıcılarının bu işletim sistemlerine varsayılan indirme işlemi olarak “Fedora Media Writer”’ı kullanmalarını kolaylaştırıyor. Bu araç, kullanıcıların mevcut Fedora sürümünü bulmalarını ve indirmelerini ve potansiyel Fedora kullanıcılarının işletim sistemini bu ortamda “test sürüşüne” başlamasına izin veren bir USB çubuğu gibi çıkarılabilir ortamlara yazmasına yardımcı olur. Fedora daha sonra sisteminize aynı işlemle yüklenebilir.

Mevcut Fedora kullanıcıları için, Fedora 24’ten Fedora 25’e geçiş yolu basitleştirilmiş ve hızlandırılmıştır. Tipik yükseltmeler sistem yapılandırmasına ve ağ hızına bağlı olarak 30 dakikadan az sürmektedir. Yükseltmeler, normal güvenlik ve hata düzeltme güncellemeleri gibi, komut satırından veya GNOME Yazılım aracından başlatılabilir.

Fedora 25 İş İstasyonu, temel Fedora 25 paketlerinde bulunan yeni “Docker” motoru ve dil desteğinin ötesinde geliştiriciler için geliştirilmiş “Flatpak” desteğini sunuyor. Bu şimdilik “Flatpak” yazılımını yüklemeyi, güncelleştirmeyi ve kaldırmayı kolaylaştırır ve bu uygulama paketleme standardının iş istasyonu seviyesinde daha kullanıcı dostu olmasını sağlar.

GNOME Shell uzantıları artık Shell’ın geçerli sürümü ile uyumluluk açısından kontrol edilmemektedir. GNOME arabirimleri, GNOME 3’ün ilk günlerinde hızla değiştiği için bu aslında gerekliydi. Artık bu arabirimler sabitlenmiş ve uzantıların genelde yeni sürümlerle çalışması bekleniyor.

Kaynak: https://fedoramagazine.org/fedora-25-released/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.