Fedora Altında HP LaserJet 1020 Yazıcı Kurulumu

Fedora 25 kurulumu yaptıktan sonra “Ayarlar -> Yazıcılar” adımlarını takip ederek yazıcılarınızı ekleyebilirsiniz. Yazıcılar penceresinde “HP-LaserJet-1020” yazıcınızı tanımladığınızda bu alanda görüntülenecektir. Fakat yazıcınızı tanımladığınız halde çalışmazsa aşağıdaki adımları uygulayarak çalıştırabilirsiniz.Yazıcınızı ilk taktığınızda Fedora bunu görecek ve yazıcınızı tanıyacaktır. Fakat bir belge yazdırmaya çalıştığınızda yazdırılmayacaktır. Aşağıdaki işlemlere başlamadan önce “Ayarlar -> Yazıcılar” adımlarını takip ederek kurulan “HP-LaserJet-1020” yazıcınızı kaldırın.

İndirme ve Kurulum

Bir uç birim açarak “foo2zjs.tar.gz” dosyasını aşağıdaki komutla istediğiniz bir yere indirin.

$ wget -O foo2zjs.tar.gz http://foo2zjs.rkkda.com/foo2zjs.tar.gz

Dosyayı indirdikten sonra açın ve açılan klasörün içerisine girin:

$ tar zxf foo2zjs.tar.gz
$ cd foo2zjs

Şimdi dosyayı derleyin ve yükleyin. Açtığınız “foo2zjs” klasörü içerisindeki “INSTALL” dosyasını okuyarak daha detaylı talimatlara ulaşabilirsiniz. Şimdi derleme için aşağıdaki komutu standart kullanıcı olarak verin:

$ make

Şimdi yazıcınıza uygun olan ek dosyaları internetten alın. Bu dosyalar “yazılım” veya “.ICM” dosyaları olabilir. Bunun için yazıcınızın model numarasını girmeniz yeterlidir. Bu modeller:

     $ ./getweb cpwl # Minolta Color PageWorks/Pro L .ICM dosyası
     $ ./getweb 2200 # Minolta 2200 DL .ICM dosyası
     $ ./getweb 2300 # Minolta 2300 DL .ICM dosyası
     $ ./getweb 2430 # Minolta 2430 DL .ICM dosyası
     $ ./getweb 1000 # HP LaserJet 1000 yazılım dosyası
     $ ./getweb 1005 # HP LaserJet 1005 yazılım dosyası
     $ ./getweb 1018 # HP LaserJet 1018 yazılım dosyası
     $ ./getweb 1020 # HP LaserJet 1020 yazılım dosyası
     $ ./getweb 1025 # HP LaserJet Pro CP1025nw .ICM dosyası

Bizim modelimiz “Hp 1020” olduğu için aşağıdaki komutu veriyoruz.

$ ./getweb 1020

Dosyanızı aldıktan sonra yönetici haklarını alıp dosyanızı yükleyin. Yönetici haklarını almak ve yüklemek için aşağıdaki komutlardan birini verin:

$ su
# make install

veya

$ sudo make install

HP LaserJet 1000/1005/1018/1020 için “hotplug” yapılandırmasını oluşturun. Bunun için aşağıdaki komutlardan birini verin:

# make install-hotplug

veya

$ sudo make install-hotplug

Eğer yukarıdaki komutu verdiğinizde bir hata alırsanız aşağıdaki komutla “system-config-printer-udev” dosyasını kaldırmnız gerekir.

# dnf remove system-config-printer-udev

“system-config-printer-udev” dosyasını kaldırdıktan sonra aşağıdaki komutu tekrar verin:

# make install-hotplug

Eğer CUPS kullanıyorsanız biriktiriciyi yenileyin. Bunun için aşağıdaki komutlardan birini verin.

# make cups

veya

$ sudo make cups

Yazıcı sürücülerini kurmuş oldunuz. Artık yazıcınızı tanıtabilirsiniz. Tarayıcınızı açıp adres satırına “http://localhost:631/admin” yazarak “enter” tuşuna basın. Bu durumda “Cups” yazıcı yönetim sayfası açılacaktır. Bu alanda yazıcılarınızla ilgili birçok bilgiye ulaşabilir ve ayarlarını yapabilirsiniz.

Kurulum

1. “Administration -> Add Printer” adımlarını takip ederek kuruluma başlayın. “Add Printer” düğmesine tıkladığınızda tarayıcınız sizden bir kullanıcı adı ve parola isteyecektir. Bu durumda kullanıcı adınız “root” parolanız ise Fedora sisteminizin “root” parolasıdır.

2. Yukarıdaki adımı geçtikten sonra “Add Printer” sayfası açılacaktır. Bu alandan “HP LaserJet 1020 (HP LaserJet 1020)” seçeneğini seçtikten sonra “Continue” düğmesine tıklayın.

fedora-25-altinda-hp-laserjet-1020-yazici-kurulumu-001

3. Gelen bilgi penceresinde isteğiniz değişikliği yapabilir veya dokunmadan “Continue” düğmesine tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

fedora-25-altinda-hp-laserjet-1020-yazici-kurulumu-002

4. Sonraki gelen pencerede “HP LaserJet 1020 Foomatic/foo2zjs-z1 (en)” seçeneğini seçtikten sonra “Add Printer” düğmesine tıklayarak ilerleyin. Buradaki seçenekler görünmüyorsa “foo2zjs.tar.gz” dosyasını kurarken bir hata yaptınız demektir.

fedora-25-altinda-hp-laserjet-1020-yazici-kurulumu-003

5. Yukarıdaki işlemden sonra yazıcınızın eklenmiş olası gerekir. Son adım olarak gelen pencerede ki “Query Printer for Default Options” seçeneğine tıklamanız durumda “Hp LaserJet 1020” yazıcınız eklenecek ve ayarları varsayılan olarak kabul edilecektir.

“Ayarlar -> Yazıcılar” adımlarını takip ettiğinizde artık yazıcınız bu alanda görünmelidir. Herhangi bir belge yazdırdığınızda yazıcınızdan çıktı alabilirsiniz.

Not: Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra yazıcınızın ikaz ışığı yanıp sönmeli ve yazıcı çalışıp durmalıdır. Eğer bu işlemler olmadıysa bilgisayarınızı baştan başlatın. Fedora açılırken yazıcınızın çalışıp durması gerekir.

Hızlı Kurulum Rehberi

$ wget -O foo2zjs.tar.gz http://foo2zjs.rkkda.com/foo2zjs.tar.gz

$ tar zxf foo2zjs.tar.gz

$ cd foo2zjs

$ make

$ ./getweb 1020

$ sudo make install

# dnf remove system-config-printer-udev

$ sudo make install-hotplug

$ sudo make cups

http://localhost:631/admin

 Kaynak: http://foo2zjs.rkkda.com/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.