IPFire Ağ Sekmesi DHCP Sunucusu

2.3.4 Ağ – DHCP Sunucusu

DHCP (Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Kuralı) size IPFire makineden tüm bilgisayar veya cihazlarının ağ yapılandırmasını kontrol etmenizi sağlar. Bir bilgisayar (yazıcı, PDA, vb) gibi aygıtların geçerli bir IP adresi, DNS veya WINS yapılandırmasını IPFire makinenizden ayarlanmasını sağlayacaktır.Sisteminizde bulunan makinelerin bu özelliği kullanabilmesi için otomatik olarak ağ yapılandırma alması için ayarlanmış olması gereklidir.

Eğer Yeşil ağ (özel) ve/veya Mavi (kablosuz) ağ yüklüyse, bu hizmeti hangisine veya hangilerine vermek istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Bunun için ilgili kutuyu seçip “Kaydet” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

DHCP
Yeşil Arabirim Aktif  IP adresi
Ağ maskesi
10.10.10.1
255.255.255.0
Başlangıç adresi  10.10.10.1 Bitiş adresi  10.10.10.254
Varsayılan kira zamanı (dk)  60 En fazla kira süresi (dk)  120
Etki alan adı son eki yenimahalle Bootp istemcilerine izin ver
Birincil DNS  10.10.10.1 İkincil DNS
Birincil NTP sunucusu İkincil NTP sunucusu
Birincil WINS sunucu adresi İkincil WINS sunucu adresi
next-server filename
Mavi Arabirim Aktif  IP adresi
Ağ maskesi
10.10.11.1
255.255.255.0
Başlangıç adresi  10.10.11.1 Bitiş adresi  10.10.11.254
Varsayılan kira zamanı (dk)  60 En fazla kira süresi (dk)  120
Etki alan adı son eki yenimahalle Bootp istemcilerine izin ver
Birincil DNS  10.10.11.1 İkincil DNS
Birincil NTP sunucusu İkincil NTP sunucusu
Birincil WINS sunucu adresi İkincil WINS sunucu adresi
next-server filename

2.3.4.1 DHCP

DHCP sunucusu parametrelerini ayarlamak için bu alanda bulunan seçenekleri kullanabilirsiniz. Bu seçenekler:

Aktif

DHCP sunucusunun çalışmasını sağlamak için bu kutuya çek işareti koymalısınız. Çek işareti koyduktan sonra çalıştırmak için “Kaydet” düğmesine tıklayınız.

Ip adresi / Ağ maskesi

Bu alanda Yeşil veya Mavi arabirime ait IP adresi ve ağ maskesi görüntülenecektir. Bilgi amaçlıdır burada bir değişiklik yapılamaz.

Başlangıç adresi

Burada belirleyeceğiniz en düşük ve en yüksek IP adresleri sunucu adreslerinizin dışında olmalıdır. Bunun için “Ip adresi/Ağ maskesi” alanındaki IP adresine dikkat ediniz. Eğer DHCP kullanmayacaksanız ve IP leri elle atayacaksanız bu konuda dikkatli olmalısınız.

Bitiş adresi

Bitiş adresine sisteminizdeki en son IP adresini belirtmelisiniz.

Varsayılan kira zamanı

Bu varsayılan değeri kabul edebilir veya kendiniz bir değer belirleyebilirsiniz. Varsayılan kira zamanını değerini IP adresi kiralamaları için iyi ayarlamanız gerekir.

Etki alanı adı soneki

Bu kutu için öndeki süre geçerli değildir. Etki alanı adı ayarlanması DHCP sunucularında istemciler için pas geçilecektir. Herhangi bir ana bilgisayar adı çözümlenemiyorsa istemci tekrar orijinal bilgisayar adı ile belirtilen ad eklemesini çalıştıracaktır. Birçok ISS DHCP sunucuları kendi ağına varsayılan etki alanı adını ayarlayarak web varsayılan giriş sayfası olarak “www” girerek kendi tarayıcısından almaktadır. Www tam bir etki alan adı değildir. Ancak bilgisayar yazılımı, web sunucusu için bir FQDN oluştururken etki alanı adı ISS DHCP sunucusu tarafından ona verilen soneki ekler. Eğer kullanıcıların www gibi adresleri kullanmaktan vazgeçmek istemiyorsanız, alan adı aynı ISS’nizin DHCP sunucusunu belirtir bir soneki ayarlayın.

Bootp istemcilerine izin ver

Bootp (önyükleme kuralı) istemcilerinin bu ağ ara biriminden kira elde etmesi için bu kutuyu işaretleyin. Varsayılan olarak, IPFire DHCP sunucusu “Bootstrap Protokolü” (BOOTP) istek paketlerini yok sayar.

Birincil DNS

DHCP sunucusu ile birincil DNS sunucusu kullanarak istemci bilgisayarların nereden internete çıkış yapılacağı söylenmektedir. IPFire DNS vekil sunucuyu çalıştırır. Varsayılan olarak büyük olasılıkla Birincil DNS sunucusu IPFire kutusuna IP adresi olarak ayarlanır. Eğer burada kendi DNS sunucunuzu belirtmek isterseniz buraya DNS sunucunuzu yazabilirsiniz.

İkincil DNS

Eğer birincil DSN’e ulaşılamadığı zaman buraya tanımlayacağınız DNS adresi ile bu durumda buranın kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Bu ağınızdaki başka bir DNS sunucusu veya ISS olabilir.

Birincil NTP sunucusu

Eğer NTP sunucu olarak IPFire’ı kullanıyorsanız veya NTP sunucu için başka sunucu kullanıyorsanız buraya o IP adresini yazmalısınız. DHCP sunucusu ağ parametreleri tüm istemcilere bu adresi pas geçirecektir.

İkincil NTP sunucusu

Eğer ikinci bir NTP sunucu adresiniz varsa bu alana yazın. DHCP sunucusu ağ parametreleri tüm istemcilere bu adresi pas geçirecektir.

Birincil WINS sunucu adresi

Eğer bir Windows ağ çalıştıranı ve Windows Adlandırma Hizmeti (WINS) sunucunuz varsa bu kutuya IP adresini yazabilirsiniz. DHCP sunucusu ağ parametreleri tüm istemcilere bu adresi pas geçirecektir.

İkincil WINS sunucu adresi

Eğer ikinci bir WINS sunucu adresiniz varsa bu alana yazın. DHCP sunucusu ağ parametreleri tüm istemcilere bu adresi pas geçirecektir.

Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için “Kaydet” düğmesine tıklamalısınız.

2.3.4.2 DNS Güncelleme

Bu grupta DNS güncellemelerinin belirlediğiniz kurala göre alınmasını sağlayabilirsiniz.

DNS güncelleme
DNS güncelleştirmesini aktifleştir
yenimahalle
Anahtar adı Gizli Algoritma HMAC-MD5

2.3.4.3 Ek DHCP Seçenekleri

Bu grupta ek dhcp seçenekleri bulunmaktadır. DHCP genellikle belirli bir ara birimi düzenlemek veya küresel anlamda kullanmak için ayarlanabilir.

Ek DHCP seçenekleri
DHCP seçeneği ekle
Seçenek adı  Seçenek değeri 
Aktif Seçenek kapsamı Yeşil  Mavi 
Kontrol arabirimleri için genel kapsam veya sınır kapsamı Ekle Liste Seçenekleri
DHCP seçeneği ekle

Seçenek adı

Ek dhcp seçenekleri için bir ad belirleyeceğiniz alandır.

Seçenek değeri

Ek dhcp seçenekleri için değerler atayabileceğiniz alandır.

Aktif

Ek dhcp seçeneklerini aktifleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanılan seçenektir.

Seçenek kapsamı

Ek dhcp seçeneklerinin hangi ağ için aktif olacağının belirlendiği alandır. Burası sisteminize tanımlı ağlara göre farklılık gösterebilir.

Liste seçenekleri

Önceden tanımlı dhcp seçeneklerini ve sizin tanımladığınız ek dhcp seçeneklerini görmenizi sağlayan düğmedir. Bu düğmeye tıkladığınızda seçenekler hemen altta listelenecektir.

2.3.4.4 Geçerli Sabit Atamalar

IP Adreslerini Sabitleme

Bazı kullanıcılara verilen IP adreslerinin sürekli sabit kalmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda o kullanıcının MAC adresine ihtiyaç duyarsınız. Elde ettiğiniz bu MAC adresini DHCP sunusuna tanımlayarak bu MAC adresine sahip bilgisayarın sürekli sabit bir IP adresi almasını sağlayabilirsiniz.

Bir IP adresini sabitlediğinizde başka bir bilgisayara bu IP adresi hiçbir şekilde verilmeyecektir. MAC adresine göre artık DHCP sunucusu o adresi sabitleyecektir.

Bir IP’yi sabitlemek için öncelikle “Geçerli Sabit Atamalar” grubundaki seçenekleri doldurup “Ekle” düğmesine tıklamalısınız.

Yeni bir sabit kira ekle

MAC adresi

Makinenin mac adresine ayrılmış altılı sekiz baytlık bir adresi buraya tanımlamalısınız.

Mac adresi biçimi şu şekilde olmalıdır:

xx:xx:xx:xx:xx:xx

Olmaması gereken şekil ise şu şekildedir:

xx-xx-xx-xx-xx-xx

Örneğin aşağıdaki gibi bir adres olmalıdır:

00:e5:b0:00:02:d2

IP adresi

Buraya yazılacak IP adresi her zaman tanımlanan MAC adresine atanacaktır. Sunucunun dinamik adres aralığındaki bir adresi kullanmamaya dikkat edin.

Açıklama

Eğer isterseniz bu alana IP adresi atadığınız cihaz için bir açıklama yazabilirsiniz.

Aktif

Sabit bir IP adresi eklemek ve bunu DHCP sunucusuna söylemek için bu seçeneği seçmelisiniz. Eğer giriş aktif değilse IPFire dosyaları saklanır ancak DHCP sunucusunun kira sorunu olmaz.

Sabit kira için isteğe bağlı bootp pxe verileri girin

Next-server

Ağınızdaki bazı makinelerde ki istemcilerden gereken veriyi ağ sunucusundan bir önyükleme dosyasını yüklemek gerekli olabilir. Burada gerekirse sunucunun adresini belirleyebilirsiniz.

Filename

Eklediğiniz makine için önyükleme dosyasının adını belrtebileceğiniz alandır.

Rooth-path

Eğer açılış dosyası varsayılan dizinde yoksa burada tam yolunu belirtmek gerekir.

Ekle

Ayarlarınızı yaptıktan sonra “Ekle” düğmesine tıklayarak geçerli bir sabit ip adresi tanımlayabilirsiniz. Geçerli sabit atamlar bu bölümün altında görüntülenir ve düzenlenmiş, silinmiş, devre dışı veya etkin olabilir.

Bu alanda gösterilen altı çizgili başlıklara tıklarsanız tıkladığınız başlığa göre sıralama yapılacaktır.

Bir girişi aktifleştirmek veya pasifleştirmek için, aktifleştirmek veya pasifleştirmek istediğiniz özel öğenin en sağında bulunan Eylem sütunundaki onay kutusuna tıklayın. Boş bir kutu sabit bir atamanın aktif olmadığı anlamına gelir.

Bir atamayı düzenlemek için sarı kalem simgesine tıklayın. Düzenlemelerinizi yaptıktan sonra “Güncelle” düğmesine tıklayın. Bir girişi silmek için ise çöp kutusuna tıklamalısınız.

2.3.4.5 Geçerli Dinamik Atamalar

Bu alan o anda sisteme bağlı olan istemcilerin bulunduğu listedir.

Kendi isteğinize göre sıralamak için altı çizgili başlıklara tıklamanız yeterlidir. Bu durumda o başlığa göre yeniden sıralama yapılacaktır.

Geçerli dinamik atamalar
IP adresi MAC adresi Ana bilgisayar adı Kiralama süresi Add to fix leases
10.10.10.49 6c:f0:49:c0:01:4b Mudur 29/12/2016 15:03:59 Ekle
10.10.10.18 74:d4:35:e1:b9:91 TeknikServis 30/12/2016 08:00:32 Ekle

Yeni bir sabit atama IP adresi eklemek için sağ tarafta bulunan “Ekle” düğmesine tıklayın. Bu durumda geçerli sabit ip atama alanı açılacaktır. Burada gerekli bilgileri doldurarak yeni bir ip ataması belirleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.