IPfire Ağ Sekmesi Web Vekil Sunucusu (Webproxy)

2.3 Ağ Sekmesi

IPFire küçük bir ağ servisi gibi davranır. IPFire size birçok hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetler:

 • Web Vekil Sunucusu (Webproxy)
 • İçerik Filtreleme
 • Güncelleme Hızlandırıcı
 • DHCP Sunucusu
 • Bağlantı Zamanlayıcısı
 • Ana Bilgisayarlar
 • DNS Sunucu
 • DNS Yönlendirmesi
 • Statik Yollar
 • MAC Adresi
 • Yerel Ağ Üzerinden Aç

Bu hizmetlerin bazıları özel sunucular tarafından sağlanıyorsa bu hizmetler burada devre dışı bırakılmalıdır.

2.3.1 Ağ – Web Vekil Sunucusu (Webproxy)

Bir vekil sunucusu, sizin yerel ağınız üzerindeki diğer bilgisayarların adına internetten istekte bulunmasıdır. IPFire Genel Kamu Lisansı altında yayınlanan ünlü Squid web vekil sunucusunu kullanır.

Vekil sunucular idari ortamlarda genellikle günlük, kara liste veya beyaz listeler ve düzenli ifadeler ile bunlara kontrol amaçlı erişim için kullanılır. Ayrıca ek bir koruyucu olarak bant genişliğini hız düzenlemesini sağlar. Squid web için çok amaçlı araçlar içermektedir.

Önbelleğe Alma

Vekil sunucu birkaç bilgisayardan oluşan ağlarda web trafiğini azaltmak için kullanılır. Web vekil sunucusu olmadan ortak bir ağda her bilgisayar kendisi için alınan sayfayı yükler ve bundan dolayı gereksiz yere internet kullanımına bir yük bindirmiş olur. Squid ise bir bilgisayar bir internet sitesine girdiğinde o siteyi kendi üzerinde tutacaktır ve başka bir bilgisayar aynı siteyi isterse hızlıca o bilgisayara siteyi gönderir. Bu durumda internet gereksiz yere kullanılmamış olur. Bu size hız sağlayacak ve internet bant genişliği tasarrufu verecektir. Bant genişliği tasarrufu ile yerel ağdaki tüm istemcilere hızlı bir şekilde örneğin Windows veya Linux güncellemelerini sunmasını sağlar.

Güvenlik

Vekil sunucu ağ istemcileri için bir vekil olarak hizmet etmektedir. Bu tüm istek ve cevaplardan dolayı ayrıca güvenlik için önemli bir noktadır. Böylece bir istemci asla doğrudan internete bağlı değildir.

Ayrıca veri gizliliği işlemeleri olabilir. Bu durumda Squid için eklentiler bulunmaktadır. Örneğin Pakfire ile gerçek zamanlı anti virüs tarayıcısı olarak “SquidclamAV” kurulabilir.

Erişim kontrolü

Squid erişim kontrolü eklentiler ile genişletilebilir. Örneğin “URL Filtre” ile bu yapılabilir. Zaman kontrolü, IP veya MAC adresi üzerinden kullanıcı ve bilgisayarlar için erişim kontrolü yapılabilir. Ayrıca Squid tarafından sunulan kimlik doğrulama yöntemleride kullanılabilir.

Günlük

Squid birçok günlük özelliği sunmaktadır. Çok faklı düzeylerde web için istekleri ve açılan oturumları günlüğe kaydeder. Ortaya çıkan bu veriler ile IPFire kullanılarak birçok bilgi elde edilebilir. Hızlı bir filtreleme ile bir IP hakkında birçok bilgi alınabilir.

Özet

Vekil sunucular istenen internet sayfalarını kendi önbelleklerinde tutarlar. Örneğin 5 bilgisayar bir sayfaya girmek isterse girilecek sayfa vekil sunucu üzerine alınır böylece bilgisayarlar çok hızlı bir şekilde internete girmiş olurlar. Eğer bu özelliği aktif ederseniz internet erişimi programlarında bir ayar yapmanız gerekebilir.

İnternet tarayıcılarınızı vekil sunucusu için yapılandırmalısınız. Ayarlar için IPFire sisteminizdeki bu alanda bulunan vekil sunucu bağlantı noktası alanına bir numara girmelisiniz. Standart olarak bu numara 800’dür. Bu yapılandırma ile tarayıcıların istenirse vekil sunucuyu atlaması sağlanabilir. Ayrıca şeffaf modda vekil sunucuyu çalıştırmak mümkündür. Bu durumda standart vekil sunucu bağlantı noktası için tarayıcılar otomatik olarak yapılandırılıp “80” bağlantı noktası üzerindeki tüm trafik bağlantı noktası güvenlik duvarını kullanır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.