IPFire Eklentiler Bant Genişliğini Kimler Kullanıyor?

4.1.2 Bant Genişliğini Kimler Kullanıyor?

Bulunduğunuz ortamda internet trafiğini fazladan kimin kullandığını rahatlıkla IPFire altında bulabilirsiniz. İnternet trafiğini kimin çok kullandığını bulmak için IPFire ile birlikte gelen “iftop” komutunu kullanabilirsiniz. Bu “iftop” komutu ile mevcut ip bağlantı numaraları ile bir grafik ekranda gösterilecektir.

Öncelikle “iftop” eklentisini kurmalısınız. Bunun için “IPFire -> Pakfire” adımlarını takip ederek açılan “Pakfire yapılandırması” sayfasından “iftop” programını kurun.

Daha sonra IPFire üzerinde SSH erişimini aktifleştirmeniz gerekir. Bunun için “Sistem -> SSH Erişimi” adımlarını takip ederek “SSH” grubunun açılmasını sağlayın. Bu grup içerisindeki “SSH Erişimi” seçeneğini seçip “Kaydet” komutunu verin.

“iftop” ağ bağlantılarında sık güncellenen listeyi üreten bir komuttur. Bazı iftop seçenekleri şunlardır:

 • -n: ana bilgisayar aramalarını yapmadan sadece ip raporu verecektir.
 • -N: Servislerin bağlantı noktası numaralarını gösterip adları göstermeyecektir.
 • -p: Karışık yöntemde çalıştır. (Aynı ağ kesiminde ki diğer ana sistem arasındaki trafiği gösterir)
 • -b: Trafikte çubuk grafiği görüntülerini göstermez. Ekrandaki raporu kayar şekilde değilde anlık sayfa olarak gösterir.
 • -B: Bant genişliğini ekranda bayt olarak gösterir.
 • -i: interface interface adlı arabirimi dinlemek için kullanılır. Kullanılan ethernet kartlarının tarfiğini gösterir.
 • -f filter code: Paketleri saymak ve seçmek için filtre kodunu kullanabilirsiniz (Varsayılan olarak yoktur fakat sadece IP paketleri sayılır. Ip adreslerinin kullandığı paket toplamını gösterir).
 • -F net/mask: IPv4 ağ içerisindeki içeri dışarı giden trafiği gösterir.
 • -G net6/mask6: IPv6 ağ içerisindeki içeri dışarı giden trafiği gösterir.
 • -P: Ana bilgisayarların IP adreslerini gösterir.
 • -m: limit Bant genişliği için üst ölçek sınırını ayarlar.
 • -c config file: Alternatif bir yapılandırma dosyasını belirtir.

“iftop” çalışırken s ve d tuşlarını kullanarak farklı bilgiler alabilirsiniz. “s” tuşuna basarsanız “kaynak” ve “d”         tuşuna basarsanız “hedef” bilgisi gizlenecektir. Bu şekilde örnek olarak hangi bilgisayarların ağı ne kadar kullandıklarını görebilirsiniz. Ayrıca hangi hedeflerin bant genişliğini ne kadar kullandığının görüntülenmesi için de “d” tuşu kullanılabilir.

Örneğin bağlı olan bilgisayarların bağlantı numaralarını görmek isterseniz:

iftop -PN

Ekranın üzerinde yoğun bağlantılar gösterliecek ve her iki saniyede bir güncellenecektir. Çıkmak için “Ctrl + c” komutunu verebilirsiniz.

IPFire ethernet kartlarına eth0, eth1, eth2 gibi numaralar atar. Varsayılan olarak iftop yeşil ara birim için eth0 kartını izlemektedir. Örneğin Kırmızı arabirim üzerindeki trafiği görmek istiyorsanız aşağıdaki gibi bir komut verebilirsiniz (burada eth1 kırmızı ara birim olarak kabul edilmiştir):

iftop -i eth1 –PN

Şimdi Linux altında komut satırından, Windows altında ise “Putty” ile IPFire sisteminize bağlanın. IPFire konsolunda internet trafiğini izlemek için aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

iftop –i red0

Buradaki “red0” internete bağlı olan ara birimin adıdır. Bu ara birim adını komut satırında “ifconfig” komutunu vererek görebilirsiniz. Gennellikle arabirimleriniz şu şekilde adlandırılır:

red0

green0

blue0

orange0

Hangi ağı izlemek istiyorsanız “iftop –i ağadı” yazarak o ağı izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.