IPFire Eklentiler Sarg

4.1.4 SARG – Squid Analiz Rapor Oluşturucu

Sarg vekil sunucu günlük dosyalarının analiz edip bunu rapaorlar halinde sunan bir araçtır. İstemcilerin hangi internet sitelerini ziyaret ettiğini, ne kadar bant genişiliği nasıl kullandığını görmek için kullanışlı bir ağ aracıdır.

4.1.4.1 Kurulum

Sarg eklentisini grafik kullanıcı ara yüzünden “IPFire -> Pakfire” adımlarını takip ederek kurabilirsiniz. Ayrıca komut satırından kurmak için aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

pakfire install sarg

4.1.4.2 Raporlar

Raporlar otomatik olarak oluşturulmaktadır. Fakat öncelikle squid vekil sunucunun günlük dosyalarının aktif olması gerekir. Bunun için “Ağ -> Web Vekil Sunucusu -> Günlük ayarları” adımlarını takip ettiğinizde bu alandaki “Günlük aktif” seçeneği seçili olmalıdır.

Günlüker üzerindeki kayıtları görmek için “Günlükler -> Vekil Sunucu Raporları” adımlarını takip etmelisiniz. Açılan “Vekil Sunucu Raporları” sayfasında “Vekil Sunucu Raporları” grubu içerisinde günlükleri görebilirsiniz. Eğer bir günlüğü “siyah” olarak görüyorsanız henüz bir rapor oluşturulmamış demektir. Kırmızı başlıklar ise günlüğün oluşturulduğu anlamına gelir. Bir günlüğü açmak için kırmızı başlığına tıklamanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.