IPFire Eklentiler Transmission

4.1.3 Transmission

Web ara yüzü ile küçük ve verimli bir bittorrent istemcisidir.

4.1.3.1 Kurulum

Transmission kurulumu Pakfire üzerinden yapılabilir. “IPFire -> Pakfire” adımlarını takip ederek “Pakfire yapılandırması” sayfasının açılmasını sağlayın. Pakifire içerisinde kullanılan eklentilerin yeni sürümlerini kontrol etmek için “Listeyi Yenile” düğmesine basın. Sol taraftaki “Mevcut eklentiler” grubundan “Transmission” eklentisini bulup seçin ve alt tarafta bulunan “+” simgesine tıklayın.  Bu durumda “Talep” sayfasına yönlendirilirsiniz. Şimdi kurmak için yeşil ok simgesine tıklayın. Kurulum bittikten sonra pakfire sayfasına tekrar yönlendirilirsiniz.

“Durum -> Hizmetler” adımlarını takip ederek “Durum bilgisi” sayfasının açılmasını sağlayın. Burada “Transmission” eklentisinin otomatik olarak başladığını görebilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir çıktı aldıysanız eklenti başarılı bir şekilde çalışıyor demektir.

Artı bir web ara yüzü kullanılarak “Transmission” eklentisinin sayfasına ulaşılabilir. Bir tarayıcı açıp adres satırına “ipfireyeşilağ:9091” yazarak “örneğin: 10.10.10.1:9091” “Transmission” sayfasına ulaşılabilir.

Transmission sayfasının sol alt tarafında dişli çark şeklinde bir düğme vardır. Bu düğmeye tıkladığınızda açılan listeyi kullanarak ayarlar yapabilirsiniz.

Temelde ayarlar basittir. İlk adımda torrent dosyası kaydedilir. Ayarlar düğmesi kullanılarak dosya indirme ve gönderme hızları belirlenebilir. Ayrıca dosyanın nereye kaydedileceği de bu alandan belirlenebilir.

“Network” sekmesinde seçilen bağlantı noktası güvenlik duvarında açık olmalıdır.

4.1.3.2 Grafik Kullanıcı Girişinde Parola

Transmission eklentisini herkesin kullanmasını istemiyorsanız giriş sayfasına bir kullanıcı ve parola belirleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

Örneğin Windows altında “Putty” veya Linux altında komut satırından IPFire sisteminize bağlanın. Daha sonra aşağıdaki komutu vererek transmission eklentisini durdurun:

/etc/init.d/transmission stop

Transmission “settings.json” dosyasını düzenleyin:

nano /etc/transmission/settings.json

"rpc-authentication-required": true,

"rpc-password": "bir parola",

"rpc-username": "bir kullanıcı adı",

Yukarıdaki gibi ilgili satırları değiştirip kaydedin ve çıkın.

Tarnsmission eklentisini yeniden başlatın:

/etc/init.d/transmission start

Artık bir tarayıcı ile “Transmission” sayfasına girmeye çalıştığınızda sizden bir kullanıcı adı ve parola isteyecektir. Böylece başkalarının giriş yapmasını engelleyebilirsiniz.

4.1.3.3 Kullanım

Şimdi bir torrent dosyası indirmeye başlamak için sol üst köşede bulunan “Open Torrent” düğmesine tıklayın. Bu durumda “Upload Torrent Files” penceresi açılacaktır. Açılan bu penceredeki “Gözat” düğmesini kullanarak bilgisayarınızdaki bir torrent dosyasını seçebilir veya “URL” alanına torrent adresini yazarak dosyanızı indirmeye başlayabilirsiniz. İndirmek için “Upload” düğmesine tıklamayı unutmayın.

İndirme işlemi bittikten sonra “Filezilla” veya “WinSCP” ile IPFire sisteminize bağlanıp “/var/transmission/downloads” alanından dosyanızı bulunduğunuz sisteme indirebilirsiniz.

Ayrıca “Samba-Sunucusu” ile de hedef dizin belirleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.