IPFire Güvenlik Duvarı Sekmesi Güvenlik Duvarı Grupları

2.5.3.5 Hizmetler

Hizmet alanı kendi iletişim kuralları ve kullanılan bağlantı noktalarına dayalıdır. Bilinen uygulamalar için hizmetler oluşturup değiştirme seçenekleri sunar. IPFire size çok bilinen ve çok kullanılan hizmetlerin çoğunu sizin için önceden tanımlamıştır.

Hizmet ekle
Hizmet adı
Kural TCP
Bağlantı Noktası
Kaydet Geri

Hizmet adı

Hizmet adını istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Fakat sistemde benzersiz bir ağ adı belirlemelisiniz. Ağ adlarında büyük küçük harfe, rakamlara, boşluğa ve tireye müsaade edilir.

Kural

Her hizmet için burada belirtilmesi gereken bir veya daha fazla farklı kurallar bulunmaktadır. Bu kuralları destekleyen hizmetler hakkındaki bilgiye “…” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki kurallar yeni bir hizmet eklemek için kullanılabilir:

  • TCP
  • UDP
  • ICMP

Bağlantı noktası

Uygulamalar ve hizmetlere gelen trafik için bir veya daha fazla bağlantı noktasını dinleyebilir. Bu bağlantı noktaları toplanan ve bilinen her servis için “Internet Assigned Numbers Authority (IANA)” tarafından standartlaştırılmıştır. Yeni bir giriş oluşturmak için hangi bağlantı noktalarının kullanılması gerektiğinin bilinmesi gerekir.

Geçerli tek bir bağlantı noktası numarası veya numaraları şunlardır:

  • 80
  • 100-200
  • 100:200

IPFire çok sık kullanılan hizmetleri önceden tanımlamıştır. Bu hizmetler alfabetik olarak sıralanmıştır.

Bir hizmeti düzenlemek için sağ tarafında bulunan sarı kalem simgesini kullanabilirsiniz. Kullanmak istemediğiniz veya kaldırmak istediğiniz bir hizmet için çöp kutusu simgesini kullanabilirsiniz.

2.5.3.6 Hizmet Grupları

Bu alanı kullanarak önceden yapılandırılmış veya tanımlanmış hizmet ve şablonları bir hizmet grubu içerisinde tutmanızı ve ayarlamanızı sağlar.

Yeni Bir Hizmet Grubu Oluşturun

Yeni bir hizmet grubu ekle
Grup adı
Açıklama
Ekle Geri

Grup adı

Grup adını istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Fakat sistemde benzersiz bir grup adı belirlemelisiniz. Grup adlarında büyük küçük harfe, rakamlara, boşluğa ve tireye müsaade edilir.

Açıklama

İsteğe bağlı bir alandır. Bir özellik belirtmek için kullanılabilir.

Hizmet Grupları İle Çalışma

Oluşturulan tüm gruplar ve bunların bölümleri “hizmet grupları” olarak listelenir. Bir grup oluşturana kadar bu alan görüntülenmeyecektir.

Bir grup adı yazıp ekle komutunu verdiğinizde oluşturacağını gruba ekleyeceğiniz diğer seçenekler görüntülenecektir. Bu seçeneklerden grubunuza dâhil olmasını istediğiniz bir seçeneği seçtikten sonra “Ekle” komutunu vermeniz yeterlidir. Bu durumda o seçenek grubunuza eklenecektir.

Bir grup düzenlemek için sağ tarafında bulunan sarı kalem simgesini kullanabilirsiniz. Kullanmak istemediğiniz veya kaldırmak istediğiniz bir grup için çöp kutusu simgesini kullanabilirsiniz. Ayrıca grup içerisindeki bir hizmeti kaldırmak için yine çöp kutusu simgesini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.