IPFire Güvenlik Duvarı Sekmesi Hızlı Başlangıç Kılavuzları

2.5.1.3 Güvenli Açık Bölge Oluşturma

Bu belgede hızlıca “Güvenli Açık Bölge Nasıl Oluşturulur” anlatılacaktır. Daha fazla açıklama için “Güvenlik Duvarı Kuralları” bölümüne bakabilirsiniz.

Bu Nasıl Ayarlanır?

Yeni bir bağlantı noktası yönlendirme kuralı oluşturmak için IPFire grafik kullanıcı ara yüzü üzerinde “Güvenlik Duvarı -> Güvenlik Duvarı Kuralları” adımlarını takip ederek açılan “Güvenlik duvarı kuralları” alanındaki “Yeni Kural” düğmesine tıklayın.

Adım 1: Kaynak

İlk bölümde paketlerin gönderileceği kaynak ağ veya IP adresi tanımlanması gerekir. Eğer yapabilirseniz tam bir ağ adresi, tek bir bilgisayar adı ana bilgisayar gurubunu seçerek olabildiğince erişim kısıtlaması yapmakta yarar vardır.

Adım 2: Hedef

Şimdi ağ paketleri için bir hedef belirlemek gerekir. Burası erişilebilen tek bir bilgisayar veya bir ağ olabilir. Bu alanda ya açılan listeden seçim yapabilir ya da doğrudan bir IP adresi girebilirsiniz.

Adım 3: Kural

Burada seçtiğiniz makineye ağ üzerinden bir veya daha fazla erişim sağlamak için “Tümü” seçeneği seçilebilir. Yalnız bu durumda büyük güvenlik riski oluşacaktır. Onun yerine bir kural belirlemede yarar vardır.

Adım 4: Tamamla

Yaptığınız ayarları tamamlayın. Oluşturduğunuz kuralın çalışıp onaylanması için “KABUL ET” seçeneğini seçin. Ayrıca “Ek ayarlar” alanına bir açıklama yazdıktan sonra yaptığınız değişiklikleri onaylamak için “Ekle” düğmesine tıklayın. Burada oluşturduğunuz kurala uyan tüm paketler güvenlik duvarı tarafından kabul edilir.

İsteğinize bağlı olarak zaman kısıtlaması belirleyebilir ve günlüklerin tutulmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.