IPFire Hizmetler Sekmesi Dinamik DNS

2.4.3 Hizmetler – Dinamik DNS

Dinamik DNS (DynDNS) bir bilgisayarın her internete bağlandığında değişen IP numarasını sabit bir alan adına dönüştürülmesine yarayan bir servistir.

İlk kez bir DynDNS adresi kullanacaksanız bunun için kayıt olmak gerekir. Daha sonra IPFire sisteminizin her internete bağlandığında farklı bir adres alır alınan bu adresin DynDNS tarafından bilinmesi için gerekli birkaç ayar yapılır.

IPFire makineniz ile DynDNS adresinden aldığınız bir alt adres kolaylıkla yönetilebilmekte ve birçok güncelleştirmeler bu sayede sağlanabilmektedir.

2.4.3.1 Ayarlar

Birinci grupta genel ayarlar için iki bölüm vardır.

Ayarlar
Dinamik DNS sağlayıcılarından IPFire sisteminiz için IP adresi alma
IPFire tarafından bağlantı süresince kullanılan klasik KIRMIZI IP
Harici sunucunun yardımıyla tahmini gerçek genel IP
Kaydet
Dinamik DNS sağlayıcılarından IPFire sisteminiz için IP adresi alma

Eğer “IPFire tarafından bağlantı süresince kullanılan klasik KIRMIZI IP” seçiliyse genel IP rapor sunacaktır. Eğer IPFire “Harici sunucunun yardımıyla tahmini gerçek genel IP” seçiliyse genel IP alması başarısız olacaktır.

IPFire tarafından bağlantı süresince kullanılan klasik KIRMIZI IP

Bu seçeneğin seçilmesi durumunda kırımızı ip adresinden adres alınıp rapor sunulacaktır.

Harci sunucunun yardımıyla tahmini gerçek genel IP

Eğer IPFire bir yönlendirici arkasında ise genellikle bu seçenek kullanılır. İsteğe bağlı aramayı bu seçenekle kullanmayın. KIRMIZI bir IP üç özel ağ içinde olmalıdır. Örneğin 10.0.0.0/8, 172.16.0.0/12 ve 192.168.0.0/16.

Eğer IPFire sisteminiz 7/24 internete bağlıysa hesabınızın ölmemesi için çalışma saatlerini, kullanıcı hesabınızı ve parolanızı kaydederek belirlemelisiniz.

Herhangi bir değişiklik yaptıktan sonra bunların kabul edilmesi için “Kaydet”  düğmesine tıklayın.

2.4.3.2 Ana Bilgisayar Ekle

Bu grup kullanılarak bir hizmet ekleyebilir veya eklenenleri düzenleyebilirsiniz.

Hizmet alanından daha önceden kayıt olduğunuz size DNS sunan hizmet sağlayıcınızı seçip diğer bilgileri girdikten sonra “Ekle” düğmesine tıklayınız.

Ana bilgisayar ekle
Hizmet all-ink.com Ana bilgisayar adı ayhemipfire
Aktif Kullanıcı adı
Parola ***
Ekle

Hizmet

Seçtiğiniz ve daha önceden kayıt olduğunuz hizmet adının göründüğü alandır.

Aktif

Bu alanı seçerek DynDNS sunucularına tekrardan bağlantı sağlamak için sizin komut vermenize gerek yoktur. Kendisi her seferinde buraya gireceğiniz bilgilerle güncellemelerini yapacaktır.

Ana bilgisayar adı

Size ait olan DynDNS alanındaki kayıtlı ana bilgisayar adını girin. Örneğin “dyndns.org” adresinden bir yönlendirme yapıyorsanız buradan aldığınız “ayhemipfire.dyndns.org” şeklindeki adresinizin “ilk adını yani “ayhemipfire” adını bu alana girin.

Kullanıcı adı

Size ait olan DynDNS alanındaki alanınıza girmek için kayıtlı kullanıcı adınızı girin. Örneğin “dyndns.org” sitesine girerken kullandığınız kullanıcı adınızı bu alana girin.

Parola

Kullanıcı adınıza ait olan parolanızı girin. Örneğin “dyndns.org” sitesine girerken kullandığınız kullanıcı parolanızı bu alana girin.

Yaptığınız değişikliklerin aktif olması için “Ekle” düğmesine tıklayın.

2.4.3.3 Mevcut ana bilgisayarlar

Bu bölümde yapılandırdığınız DynDNS sunucuları gösterilecektir.

Mevcut ana bilgisayarlar
Hizmet Ana bilgisayar adı Eylem
all-ink.com ayhemipfire
dyndns.net ayhemipfire
freedns.afraid.org ayhemipfire
 Hızlı Güncelle
Açıklamalar
Aktif (pasifleştirmek için tıklayın)
Pasif (aktifleştirmek için tıklayın)
Düzenle
Kaldır

Bu alanda yeşil renkli bir yazı görüyorsanız giriş ve güncellemenin başarılı olduğu anlamına gelir. Mavi bir yazı görüyorsanız durumun pasif olduğu anlamına gelir. Eğer başlıkları kırmızı renkli olarak görüyorsanız girişin yapılmadığı ve güncellemenin olmadığı anlamına gelir.

Herhangi bir girişi düzenlemek için karşısındaki sarı kalem simgesine tıklayın. Gelen pencereden düzenlemelerinizi yapıp “Güncelle” düğmesi ile çıkabilirsiniz.

Ayrıca buradaki Joker karakterleri de kullanarak güncelleme sayfasına gitmeden bu alanı güncelleştirebilirsiniz.

Hızlı güncelleme

Eğer IPFire sisteminiz ayarladığınız bu güncelleştirmeleri hemen yapmak istiyorsanız “Hızlı Güncelle” düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Ancak her seferinde ele güncellemek oldukça zahmetli olacaktır ve bazen unutulacaktır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.