IPFire Hizmetler Sekmesi Quality of Service (Hizmet Kalitesi)

2.4.5 Hizmetler – Quality of Service (Hizmet Kalitesi)

Hizmet kalitesini kullanabilmek için IPFire sistemine bant genişliğini söylemeniz gerekir. Daha sonra ise bazı standart hizmetleri tanımlamanız gerekir.

Teknik

Kuralları oluşturmadan önce hizmet kalitesinin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Hizmet kalitesi kaynak ve hedefle ilgili her paketi analiz ederek ilgili sınıflara koyar. Bu sınıf kurallar kümesidir. Bu kurallara uygun paketler bu sınıf için ayarları düzenlenir. Herhangi bir kural tarafından kabul edilmeyen her türlü paket varsayılan sınıfa atanır.

Şu anda bağlantı noktası ve katman 7 kuralları ile tanımlanan sınıflar oluşturulabilir.

Kalıpları yükleme

Kullanabileceğiniz iyi tasarlanmış hizmet kalitesi ayarları zaten bulunmaktadır. Bu ayarları yapmak için:

“İndirme bağlantı hızı” ve “Yükleme hızı” alanlarını doldurup “Ön ayar” ve “Kaydet” düğmesine tıklayın. Bu durumda ayarlarınız yapılıp kullanıcı hizmetleri otomatik olarak başlayacaktır.

Sınıflar hakkında

Varsyılan olarak sınıf ayarlamaları x10 (110, 210) arasında ayarlanması önerilmektedir. Bu (<=X09) alt (>=X11) yüksek önceliğe sahip sınıflar için yeterli alan sağlar.

ACK bir paketi başarılı bir şekilde aldıktan sonra göndermek için küçük paketleri kullanır. Örneğin bir dosya indirdiğinizde istemcilere hızlıca gönderilecektir. Eğer bu yeterince hızlı yapılmazsa indirme yavaşlayacaktır. Bunun nedeni sunucu paketlerinin alınmamış olduğu varsayılır. Eğer sunucuda paketler varsa bunlar çok daha hızlı bir şekilde gönderilecektir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.