IPFire Kurulum ve Yapılandırma

1.4 Kurulum

IPFire sistemi tek bir sürücü üzerine kurulmaktadır. Yani bilgisayarınızda bulunan ve IPFire kurmak istediğiniz sürücüdeki bilgiler tamamıyla silinecektir. Eğer kurulum yapacağınız sürücüde bilgileriniz varsa kurulama başlamadan önce yedeklerinizi alın. Kurulum için:

  • IPFire kurulum dosyasını “.iso” kalıbı olarak indirin.
  • Bir cd yazma programı ile “.iso” kalıbını cd’ye yazın.
  • Bilgisayarınızı Cd-Rom’dan açılacak şekilde BIOS’dan ayarlayıp IPFire cd’sini cd sürücünüze takın ve kuruluma başlayın.

Gelen ilk kurulum ekranında ilk satırda “Install IPFire 2.19 – Core sürüm numarası” yazısı görünecektir. Burada bir değişiklik yapmadan kuruluma başlamak için klavyeden “Enter” tuşuna basarak ilerleyip kuruluma başalayabilirsiniz. Ayrıca bu penceredeki farklı seçeneklerle farklı kurulum ayarları ve donanım testleride yapabilirsiniz.

Language Selection
Select the language you wish to use for the installation.
Hrvatski (Croatian)
Italiano (Italian)
Deutsch (German)
Nederlands (Dutch)
Polski (Polish)
Portuguese (Brasil)
Pусский (Russian)
Türkçe (Turkish)
OK

Dilinizi seçin penceresinde klavyeden “Yön Tuşları – Aşağı Ok” ilerleyerek “Türkçe” seçeneğini seçtikten sonra “Tab” tuşu ile “Ok” düğmesinin üzerine gelip “Enter” ile ilerleyin.

Not: IPFire hem kurulumda hemde kullanımda %100 Türkçe desteği bulunmaktadır.

IPFire – An Open Source Firewall Solution
IPFire kurulum programına hoş geldiniz.
Sonraki ekranların herhangi birinde İptal seçeneğini seçtiğinizde bilgisayar yeniden başlatılacak.
Kurulumu Başlat

Gelen bu pencere bir uyarı penceresidir. Eğer sonradan kurulumdan vazgeçerseniz “İptal” seçeneğini seçerek kurulumdan vazgeçebilirsiniz. “Kurulumu Başlat” düğmesini seçip kuruluma devam etmek için “Enter” ile ilerleyin.

Lisans Anlaşması

GNU General Public LICENSE
Version 3, 29 June 2007

Copyright (C) 2007 Free Software Foundation, Inc. <http://fsf.org/>
Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies of this license document, but changing it is not allowed.
Preamble
The GNU General Public License is a free, copyleft license for software and other kinds of works.
The licenses for most software and other practical works are designed to take away your freedom to share and change the works. By contrast, the GNU General Public License is intended to guarantee your freedom to share and change all versions of a program–to make sure it remains free software for all its users. We, the Free Software Foundation, use the GNU General Public License for most of our software; it applies also to any other work released this way by its authors. You can apply it to your programs, too…
[*] Lisansı kabul ediyorum Tamam

IPFire Genel Kamu Lisansı altında dağıtılmaktadır. IPFire sistemini kullanabilmek için bu lisansı kabul edip “Tamam” düğmesi ile ilerleyin.

Disk Seçimi
IPFire’ı yüklemek istediğiniz disk(ler)i seçin Diskler önce bölümlenecek, sonra bölümlere dosya sistemi oluşturulacaktır.
DİSKTEKİ TÜM VERİLER SİLİNECEKTİR.
 [ * ] 16.0GB – sda – VBOX_HARDDISK
[   ] 20.0GB – sdb – VBOX_HARDDISK
Tamam İptal

Gelen bu ekran ile IPFire bilgisayarınızda hangi sürücüye kurulacaksa seçtiğiniz alandır. IPFire sistemi bilgisayara bağlı ilk sabit diske kurulmaktadır. Eğer sisteminizde birkaç tane disk varsa gelen bu ekrandan IPFire’ın nereye kurulacağını seçmeniz gerekir. Kurulacak diski seçtikten sonra “Tamam” düğmesi ile kuruluma devam edin.

Dosya Sistemi Seçimi
Yükleme programı şimdi seçilen diski hazırlayacak:
16.0GB -sda – VBOX_HARDDISK
Tüm Veriyi Sil İptal

Burada uyarıda verdiği gibi dikkatli olmalısınız. Kurulum yapacağınız diskteki tüm veriler silinecektir. “Tüm Veriyi Sil” seçeneğini seçip “Enter” ile kuruluma devam edin.

Dosya Sistemi Seçin
Lütfen dosya sisteminizi seçin:
ext4 Dosya sistemi
ext4 Dosya sistemi – günlüksüz
XFS Dosya sistemi
ReiserFS Dosya sistemi
 Tamam İptal

Sabit diskinizin hangi biçim ile biçimlendirileceğini seçebileceğiniz alandır. Şu anda en fazla kullanılanlardan biri olan “Ext4” dosya sistemini seçebilirsiniz. Dosya sisteminizi seçtikten sonra “Tamam” düğmesi ile ilerleyin.

IPFire – An Open Source Firewall Solution
Sistem yükleniyor…
21%

Diskler bölünüp dosya sistemleri yapılandırıldıktan sonra dosyalar yüklenmeye başlanacaktır.  Yükleme işleminden sonra grup kurulup bitirme ekranınan yönlendirilirsiniz.

Tebrikler!
IPFire başarıyla yüklendi!
Lütfen yükleme ortamını sistemden çıkarın ve Yeniden Başlat düğmesine tıklayın. Sistem yeniden başlatıldığında ağ kartları, ağ ve sistem parolalarını yapılandırabileceğiniz programı çalıştıracaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra bir internet tarayıcısı açıp yapılandırma sayfasına gitmek için adres satırına https://ipfire:444 (veya IPFire yerine ne ad verdiyseniz) adresini girin.
Yeniden Başlat

Artık IPFire kurulumunuz tamamlanmıştır. IPFire sisteminize girerken https://yeşilarabirimip:444olarak girebilirsiniz. Şimdi sisteminizi yeniden başlatıp diğer ayarlarınızı yapabilmek için “Yeniden Başlat” düğmesi seçili iken “Enter” tuşuna basarak sisteminizin yeniden başlamasını sağlayın.

IPFire kurulduktan sonra sistem açılırken IPFire önyükleme penceresi açılacaktır. Burada “Enter” tuşuna basarak açabilirsiniz. Ayrıca 10 saniye beklerseniz otomatik olarak açılmaya başlayacaktır. IPFire sisteminiz açıldığında sisteminizle ilgili ayarları tamamlamak için birkaç daha pencere açılacaktır.

Klavye Eşleşmesi
Aşağıdaki listeden kullandığınız klavye türünü seçin.
tr_f-latin5
tr_g-latin5
tralt
trf
trq
ua
 Tamam İptal

Klavye haritası penceresini kullanarak kullandığınız klavyeyi “Türkçe Q” veya “Türkçe F” olarak seçip “Tamam” ile ilerleyin.

Zaman Dilimi
Aşağıdaki listeden bulunduğunuz zaman dilimini seçin.
Europe/Helsinki
Europe/Isle_of_Man
Europe/Istanbul
Europe/Jersey
Europe/Kaliningrad
Europe/Kiev
 Tamam İptal

Zaman dilimi penceresini kullanarak bulunduğunuz zaman dilimini seçin. Burada “Europe/Istanbul” seçeneğini seçerek “Tamam” ile ilerleyin.

Ana Bilgisayar Adı
Makinenin ana biilgisayar adını girin
yakazan_______________________________________
Tamam
İptal

IPFire makinenize bir birbilgisayar adı belirleyip “Tamam” düğmesi ile ilerleyin. Örneğimizde bu ad “yakazan” olarak belirlenmiştir.

Etki Alanı Adı
Etki alanı adını girin
yenimahalle____________________________________
Tamam
İptal

Alan adı penceresini kullanarak bir alan adı girdikten sonra “Tamam” ile ilerleyin. Örneğimizde bu ad “yenimahalle” olarak belirlenmiştir.

IPFire – www.ipfire.org
IPFire için ‘root’ kullanıcı parolasını girin. Komut satırı erişimi için bu kullanıcıyla oturum açın.
Parola:
Tekrar:
 Tamam İptal

Gelen pencereyi kullanılark IPFire yönetiminde kullanılacak kullanıcılar için parola atayabilirsiniz. Bu pencerede komut satırında kullanılan “root” kullanıcısı için bir parola belirleyip “Tamam” düğmesi ile ilerleyin. Yazdığınız parolalar burada hiçbir şekilde görünmeyecektir.

IPFire – www.ipfire.org
IPFire ‘admin’ kullanıcı parolasını girin. Bu kullanıcı, IPFire web yönetimi sayfalarının kayıtlarına erişebilen kullanıcıdır.
Parola:
Tekrar:
 Tamam İptal

IPFire “admin” parolasını bu pencerede belirleyin. “admin” kullanıcısı ile “Grafik Kullanıcı Ekranına” girip ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

Ağ Yapılandırma Listesi
Geçerli yapılandırma: GREEN + RED
Ağ yapılandırma türü
Sürücüler ve kart atamaları
Adres ayarları
DNS ve ağ geçidi ayarları
 Tamam Bitti

Ağ yapılandırma penceresini kullanarak:

  • Sisteminizde nasıl bir yapılandırma kullancağınızı belirleyebilirsiniz.
  • Bağlı olan Ethernet kartlarını tanıtıp kart atamaları yapabilirsiniz.
  • Ethernet kartlarınıza IP adresleri tanımlayabilirsiniz.
  • Sisteminizin DNS ve ağ geçidi numaralarını tanımlayabilirsiniz.

“Ağ yapılandırma türü” seçeneğini seçip “Tamam” düğmesi ile ilerleyin.

Ağ Yapılandırma Türü
IPFire için ağ yapılandırmasını seçin. Aşağıdaki yapılandırma türleri ethernet kartlarına atanmış arabirimleri listeler. Eğer bu ayarları değiştirirseniz, ağın yeniden başlatılması ve ağ sürücüleri atamalarını tekrar yapılandırmanız gerekecektir.
 GREEN + RED
 GREEN + RED + ORANGE
 GREEN + RED + BLUE
 GREEN + RED + ORANGE + BLUE
 Tamam İptal

Standart bir IPFire kurulumunda Yeşil ve Kırmızı ağ kurulumu vardır. Genellikle özel bir işlem yapılmayacaksa iki ağ kartı yeterlidir. Yeşil, iç ağa bakan, Kırmızı ise interneti kontrol eden taraftır.

IPFire ile en fazla 4 ağı kontrol etmek mümkündür. Bunlar renklerle adlandırılmıştır. Yeşil, Mavi, Turuncu ve Kırmızı renk adları kullanılır.

Renk Bağlantı Açıklama
Kırmızı WAN İnternete bağlı dış ağ
Yeşil LAN İç veya özel ağa bağlı ağ
Turuncu DMZ Korunmasız sunucu ağ, arındırılmış bölge
Mavi WLAN Kablosuz istemciler için ayrı ağ

Gelen bu pencereyi kullanarak bilgisayarınıza bağlı olan Ethernet kartlarına kuralları atayabilirsiniz. Örneğimizde dört adet Ethernet kartı bulunduğu için bunların herbirine kurallar ayrı ayrı belirlenecektir. Bu yüzde “GREEN + RED + ORANGE + BLUE” seçeneğini seçtikten sonra “Tamam” düğmesini seçip “Enter” ile ilerleyin.

Ağ Yapılandırma Listesi
Geçerli yapılandırma: GREEN + RED + ORANGE + BLUE
Ağ yapılandırma türü
Sürücüler ve kart atamaları
Adres ayarları
DNS ve ağ geçidi ayarları
 Tamam Bitti

Seçtiğiniz kural gelen “Ağ yapılandırma listesi” penceresinde üst alanda “Geçerli yapılandırma” başlığının karşısında görüntülenecektir. Artık belirlediğiniz bu kural içindeki Ethernet kartlarına renk atayabilirsiniz. Bunun için “Sürücüler ve kart atamaları” başlığını seçip “Tamam” düğmesi ile ilerleyin.

Atanmış Kartlar
Lütfen değiştirmek istediğiniz ara birimi seçin.
GREEN : Kurulmamış
RED : Kurulmamış
ORANGE : Kurulmamış
BLUE : Kurulmamış
 GREEN
 RED
 ORANGE
 BLUE
Seç Kaldır Bitti

“Atanan Kartlar” penceresinde bilgisayarınıza bağlı olan Ethernet kartlarına hangi rengin atandığını görebilirsiniz. Şu anda herhangi bir Ethernet kartı herhangi bir renge atanmadığı için bu alan boş görünecektir. Bir renge bir kart atamak için öncelikle bu pencerede renk seçip “Seç” düğmesine tıklamalısınız. Şimdi “Green” ve “Seç” seçneklerini seçtikten sonra klavyeden “Enter” düğmesi ile ilerleyin.

Genişletilmiş Ağ Listesi
Lütfen GREEN ara birimi için bir ağ kartı seçin.
pci : Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 79c970 [PC… (08:00:27:f8:18:b6)
pci : Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 79c970 [PC… (08:00:27:c7:8e:a1)
pci : Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 79c970 [PC… (08:00:27:77:c4:24)
pci : Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 79c970 [PC… (08:00:27:49:24:d5)
Seç Tanımla İptal

Gelen bu pencereyi kullanarak “Green” arabiriminde kullanılacak Ethernet kartınızı seçip “Seç” düğmesi ile ilerleyin.  Diğer tüm renkler için bu adımları tekrar edin. Ayrıca seçtiğiniz kartın doğru kart olup olmadığını belirlemek için “Belirle” düğmesine seçip “Enter” tuşu ile ilerlerseniz Ethernet kartınız destekliyorsa ışıkları yanıp sönecektir.

Atanmış Kartlar
Lütfen değiştirmek istediğiniz ara birimi seçin.
GREEN : pci: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 79c970 [PCnet32LANCE (rev 40)
GREEN : (08:00:27:c7:8e:a1)
RED : pci: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 79c970 [PCnet32LANCE (rev 40)
RED : (08:00:27:f8:18:b6)
ORANGE : pci: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 79c970 [PCnet32LANCE (rev 40)
ORANGE : (08:00:27:49:24:d5)
BLUE : pci: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] 79c970 [PCnet32LANCE (rev 40)
BLUE : (08:00:27:77:c4:24)
 GREEN
 RED
 ORANGE
 BLUE
Seç Kaldır Bitti

Tüm kartlarınızı eklediğinizde “Atanan Kartlar” penceresinde görünmesi gerekir. Burada hangi renge hangi kartı atadığınız, kartların MAC adresleri ve modelleri görüntülenir. İşlemi bitirmek için “Bitti” düğmesini seçip “Enter” tuşu ile ilerleyin.

Ağ Yapılandırma Listesi
Geçerli yapılandırma: GREEN + RED + ORANGE + BLUE
Ağ yapılandırma türü
Sürücüler ve kart atamaları
Adres ayarları
DNS ve ağ geçidi ayarları
 Tamam Bitti

Kart atamalarını yaptıktan sonra atadığınız kartlara IP adresi atamalısınız. Bunun için “Ağ yapılandırma listesi” penceresindeki “Adres ayarları” seçeneğini seçip “Tamam” ile ilerlemelisiniz.

Adres Ayarları
Yeniden yapılandırmak istediğiniz ara birimi seçin.
GREEN
BLUE
ORANGE
RED
Tamam  Bitti

Gelen adres ayarları penceresinde “GREEN” seçeneğini seçtikten sonra “Tamam” ile ilerleyin. Buradaki seçenekler bilgisayarınıza taktığınız ve ayarladığınız Ethernet kartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Uyarı
Uzaktan oturum açtığınızda bu IP adresini değiştirirseniz IPFire makinesine olan bağlantınız kopacaktır ve yeni IP adresine tekrar bağlanmanız gerekecektir. Bu riskli bir işlemdir ve bir şeylerin ters gitmesi durumunda makineye fiziksel erişiminiz varsa kullanmalısınız
Tamam İptal

“Tamam” ile ilerlediğinizde gelen bu “UYARI” penceresi ile bağlantınızın kesileceğini veren bir uyarıdır. Özellikle IPFire sisteminizin başında değilseniz buna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde IPFire makinenize fiziksel müdahalede bulunmak zorunda kalabilirsiniz. Şu anda IPFire kurulumunu yaptığınız için IPFire makinenizin başında olduğunuz varsayılarak “Tamam” düğmesi ile ilerleyin.

Ara Birim – GREEN
GREEN ara birimi için IP adres bilgisini girin.
IP adresi : 10.10.10.1
Ağ Maskesi : 255.255.255.0
Tamam İptal

Gelen “Ara birim – GREEN” penceresini kullanarak “Green” ara biriminiz için bir IP adresi belirleyin. Green ara birimi için belirleyeceğiniz bu IP adresi ile IPFire yönetici ara yüzüne erişeceksiniz. Burada “Green” arabirim için IP adresi belirledikten sonra “Tamam” düğmesi ile ilerleyin.

Ara Birim – BLUE
BLUE ara birimi için IP adres bilgisini girin.
IP adresi : 10.10.11.1
Ağ Maskesi : 255.255.255.0
Tamam İptal

Yukarıdaki adımları takip ederek mavi ara birim içinde IP adresinizi tanımlayın. Belirlediğiniz kurala göre sizde mavi ara birim olmayabilir.

Ara Birim – ORANGE
ORANGE ara birimi için IP adres bilgisini girin.
IP adresi : 10.10.12.1
Ağ Maskesi : 255.255.255.0
Tamam İptal

Yukarıdaki adımları takip ederek turuncu ara birim içinde IP adresinizi tanımlayın. Belirlediğiniz kurala göre sizde turuncu ara birim olmayabilir.

Ara Birim – RED
RED ara birimi için IP adres bilgisini girin.
(   ) Statik
( * ) DHCP
(   ) PPP DIALUP (PPPoE, modem, ATM …)
DHCP Ana bilgisayar adı: yakazan
DHCP MTU zorla
IP adresi:
Ağ Maskesi: 255.255.255.0
 Tamam İptal

Kırmızı arabirim yani adsl modeminize bağlanacak olan Ethernet kartınız için yapılandırmanızı bu alandan seçin. Eğer “DHCP” seçeneğini seçerek ilerlerseniz Kırmızı arabiriminiz adsl modemden otomatik olarak Ip adresini alacaktır. “Statik” seçeneğini seçerseniz Ip adresini ve benzeri bilgileri sizin girmeniz gerekecektir. Bizim örneğimizde “DHCP” seçilerek “Tamam” ile ilerlenmiştir.

Adres Ayarları
Yeniden yapılandırmak istediğiniz ara birimi seçin.
GREEN
BLUE
ORANGE
RED
Tamam Bitti

Ağ kartlarını IP adres numaralarını atama işlemini bitirdikten sonra “Adres ayarları” penceresinden çıkmak için “Bitti” seçeneğini seçip klaveden “Enter” tuşu ile ilerleyin.

Ağ Yapılandırma Listesi
Geçerli yapılandırma: GREEN + RED + ORANGE + BLUE
Ağ yapılandırma türü
Sürücüler ve kart atamaları
Adres ayarları
DNS ve ağ geçidi ayarları
 Tamam Bitti

Eğer “Arabirim – RED” penceresinde “Statik” seçeneğini seçtiyseniz “Kırmızı” ara birim için ayarlamalar yapmalısınız. Bunundan dolayı “Ağ yapılandırma listesi” penceresinde “Dns ve Ağ Geçidi ayarları” seçeneğini seçip “Tamam” ile ilerlemelisiniz.

DNS ve Ağ Geçidi Ayarları
DNS ve ağ geçidi bilgilerini girin. Bu ayarlar sadece KIRMIZI ara birim adres ayarlarında Statik seçeneği seçilmişse kullanılır. Eğer KIRMIZI ara birim adres ayarlarında DHCP seçeneğini seçtiyseniz bu alanı boş bırakabilirsiniz.
 Birincil DNS:
 İkincil DNS:
 Varsayılan ağ geçidi:
Tamam  Bitti

Kırmızı ara birim için gelen “Dns ve Ağ Geçidi ayarları” penceresine bilgileri girmelisiniz. Bu pencerede kırmızı arabirimin kullanacağı birincil, ikincil DNS numaralarını ve varsayılan ağ geçidi numaralarını girmeniz gerekir. Eğer kırmızı ara birim için “Ara birim – Red” penceresinde “DHCP” seçeneğini seçtiyseniz bu alanı boş bırakabilirsiniz.

Ağ Yapılandırma Listesi
Geçerli yapılandırma: GREEN + RED
Ağ yapılandırma türü
Sürücüler ve kart atamaları
Adres ayarları
DNS ve ağ geçidi ayarları
 Tamam Bitti

Ağ yapılnadırma işlemi bittikten sonra diğer ayarlara geçebilmek için “Ağ yapılandırma listesi” penceresinde “Bitti” seçeneğini seçip ilerleyin.

DHCP Sunucu Yapılandırması
DHCP ayar bilgilerini girerek DHCP sunucusunu yapılandırın.
[ * ] Etkin
Başlangıç adresi: 10.10.10.2
Bitiş adresi: 10.10.10.254
Birincil DNS: 10.10.10.1
İkincil DNS:
Varsayılan kira (dakika): 60
En fazla kira (dakika) 120
Etki alan adı son eki: yenimahalle
Tamam İptal

Yeşil arabirimin dağıtacağı başlangıç ve bitiş ip adreslerini bu alana girebilirsiniz. Bu ayarlar sonradan grafik kullanıcı ara yüzünden de değiştirilebilir. Aktif seçeneğini seçip yeşil arabiriminize göre ip adreslerini girin. Yalnız burada başlanıç ip adresi yeşil arabirim adresi ile aynı olmamalıdır. Genellikle bir sonraki numara ile başlayabilir. “Tamam” düğmesi ile ilerleyin.

IPFire – www.ipfire.org
Kurulum Tamamlandı.
Tamam

Artık ayarlamalar tamamlandı ve bittiğine dair bir pencere açılacaktır. Klavyeden “Enter” tuşuna basarak yaptığınız ayarların etkinleştirmesini sağlayabilirsiniz.

IPFire v2.19 – www.ipfire.org
==========================
yakazan running on Linux 3.14.79-ipfire x86_64
yakazan login: _

IPFire sisteminiz açıldıktan sonra IPFire sürüm numarasını ve işlemci mimarisini gösteren bir satır görünecektir. Hemen altında ise sisteme girip ayarlar yapabileceğiniz komut bekleyen bir satır görünecektir. Burada “root” yazıp “Enter” tuşuna basarsanız sizden ayarlar sırasında girdiğiniz root parolası istenecektir.

Ayrıca bu pencerede kırmızı, yeşil, mavi ve turuncu ağların almış oldukları IP numaralarını da görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.