IPFire Önsöz

IPFire bir güvenlik duvarı olarak kullanılmak üzere tasarlanmış bir Linux dağıtımıdır. IPFire; büyük şirketler, okul ağları ve ihtiyaç duyulan her yer için kurumsal düzeyde ağ koruması sunar.

IPFire güvenlik duvarı kullanım kolaylığına odaklanmış ve çeşitli eklentiler ile sisteminize daha fazla özellik eklemeyi sağlar.

Güvenlik

En önemli konu olarak güvenlik güncelleştirmeleri düzenli olarak dağıtılmaktadır.

Esneklik

IPFire çok küçük bir sistemdir ve kolayca ek fonksiyonlar ile özelleştirilebilir.

Açık Kaynak Kodludur

IPFire özgür bir yazılımdır ve bir topluluk tarafından geliştirilmektedir.

Haklar ve Sözleşme

IPFire, IPFire Linux grubu telif hakları ile korunmaktadır.

IPFire Linux GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen IPFire İnternet Sitesini (http://www.ipfire.org/) ziyaret edin. Hazırlanan bu belgedeki bilgiler IPFire sisteminin yeni sürümü çıktığında değişiklikler olabilir.

Tüm programlar ve bilgiler bu belgede en iyi şekilde oluşturulmuş ve dikkatle test edilmiştir. Ancak, gözden kaçan bazı hatalar olmuşsa lütfen bu belgeyi hazırlayan kişiye geri bildirimde bulunun. Bu nedenle bu belgeye dayanarak IPFire kurup kullanmanız sonucunda bilgisayarınızda veya makinenizde maddi hasarlı sorunlar veya performans ile ilgili kullanım durumu içinde kaynaklanan hatalar için herhangi bir garanti verilmez.

Genelde kullanılan adların kullanımı, firma adları, özel gösterim bile olmadan bu belgede ticari adlar ve bu gibi adların kullanımı marka mevzuatı açısından herkes tarafından kullanılabileceği anlamına gelmez.

Tüm ticaret unvanlı kullanımlar tescilli olabilir. Bunun için ticari kullanımlı markalar belirtilmelidir. Genel bir kural olarak, IPFire üreticinin gösterimine bağlıdır. Diğer ürünler burada belirtilen ilgili üreticilerin ticari markaları olabilir.

Teşekkür

Bu kitabın yazımında manevi desteklerinden dolayı eşim, ikizlerim ve küçük kızıma sonsuz teşekkürler. Ayrıca internet üzerinde bilgilerini esrigemeyen adlarını bilmediğim nice dostlara da teşekkürler.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.