IPFire Özel Hata Mesajları

3.1.8 Özel Hata Mesajları

Bir istemci ayarlanan bir kısıtlamayla karşılaştığında engellenecek ve bir hata mesajı gösterilecektir. Bu hata mesajlarını kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

IPfire üzerinde eğer içerik filtreyi aktifleştirmezseniz (Ağ -> Web Vekil Sunucusu -> Filtre işlemlerinin sayısı -> URL filtre) yasakladığınız bir istemci bir siteye girmeye çalıştığında “Hata mesajları dili” ve “Hata mesajları tasarımı” alanında belirlenen seçeneklere göre aşağıdaki hata tasarımlarından birini alırsınız.

Özel Hata Mesajları Oluşturma

Hata mesajlarını değiştirmek için kullanabileceğiniz dosyalar IPFire sisteminizde “/usr/lib/squid” klasörü altında bulunmaktadır. Burada bulunan “errors/tr” klasörleri içerisindeki dosyaları düzenleyerek değiştirebilirsiniz.

Seçilen hata mesajları “Ağ -> Web Vekil Sunucusu -> Gelişmiş Web Vekil Sunucusu -> Genel Ayarlar” grubundaki “Hata mesajları tasarımı” seçeneğine bağlı olarak asıl hedef yolu değişebilir.

Hata Sayfalarını Değiştirme

İstemcilere verilen hata sayfalarının tasarımı üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bunun için “Hata mesajları tasarımı” alanında belirlenen seçeneklere göre aşağıdaki dosyalardan birinin seçeneklerini değiştirmeniz yeterlidir:

/var/ipfire/proxy/errorpage-ipfire.css

/var/ipfire/proxy/errorpage-squid.css

Yaptığınız değişikliklerin uygulanabilmesi için squidin yeniden başlatılması gerekir. Bunun için “Ağ -> Webproxy -> Kaydet ve Yeniden Başlat” adımlarını takip ederek veya komut satırından aşağıdaki komutu vererek uygulayabilirsiniz:

/etc/init.d/squid restart

İçerik Filtrelemede Hata Sayfalarını Değiştirme

İstemcilere kısıtlama vb işlemler için “Ağ -> İçerik Filtreleme” seçeneğini kullandığınızda verilen hata sayfası yukarıda anlatılanlardan farklıdır. “Ağ -> İçerik Filtreleme -> Engellenen sayfa ayarları” alanında yaptığınız değişiklikler farklı bir hata sayfasında gösterilecektir. Eğer bu hata sayfasını değiştirmek isterseniz aşağıda adresi verilen dosyayı değiştirmelisiniz.

/srv/web/ipfire/html/redirect-templates/legacy/template.html

Hata sayfasında üstte çıkan resimin adresi ise:

/srv/web/ipfire/html/images/background.gif

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.