IPFire Sekmesi

2.6 IPFire Sekmesi

IPFire Pakfire adlı paket yöneticisi ile birlikte gelen güçlendirilmiş bir güvenlik duvarı sistemidir. Pakfire paket yöneticisinin temel amacı tek tıklama ile sistemin güncellenemesini sağlamaktır. Bu IPFire için çıkan güvenlik yamalarının hızlı bir şekilde sisteme dâhil edilmesini sağlamaktadır.

Pakfire paket yöneticisinin diğer önemli bir görevi ise IPFire sistemine yeni işlevsellikler katan ek paketlerin yüklenmesini sağlamaktır. Bunlardan bazıları

  • Samba ve vsftpd gibi dosya paylaşım servisleri
  • Asterix kullanarak iletişim sunucusu
  • Tcpdump, nmap, tracerrpute ve daha birçok çeşitli komut satırı araçları

2.6.1 Bir Yapı Sistemi Olarak Pakfire

IPFire yeni sürümlerinde Pakfire paket yöneticisi sisteminin yeni nesil sürümünü çıkartacaktır. Bu yeni nesil ile daha hızlı, daha güvenli ve verileri daha kolay işlemek için Pakfire sistemine yeni özellikler birçok ekler katılacaktır.

Bu özelliklerden biri de Pakfire paket yöneticisinin inşaa sisteminin olmasıdır. IPfire sistemini özelleştirmek için artık Pakfire ile hızlıca yapılabilecektir.

Pakfire ile hızlıca kurulabilen eklentiler sürekli artmaktadır. Pakfire için oluşturulan bu eklentiler için “https://pakfire.ipfire.org/” adresini ziyaret edebilirsiniz.

Pakfire sisteminin bazı özellikleri:

  • Şifreleme: Aktarılan tüm paketler dijital olarak sunucu tarafından şifrelenir. Bu nedenle herhangi sahte bir paket dâhil edilemeyecektir.
  • Yansılar: Şifreleme düzeni nedeni herhangi bir güvenlik riski teşkil etmemektedir.
  • Kolay kullanım: Birçok paketin kurulum ve yapılandırması için kendi grafik kullanıcı ara yüzü vardır.

Not: Giden güvenlik duvarı “Yöntem 1” ile yapılandırılmışsa bağlantı noktası 80 (http) ve icmp kullanarak paket indirmek için kurallar tanımlamalısınız.  Pakfire gpg-anahtarlarını almak için TCP 11371 bağlantı noktasını kullanmaktadır. Anahtarları aldıktan sonra bu bağlantı noktası kapatılabilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.