IPFire Sunucusu Nasıl Güncelleştirilir

IPFire sunucunuzla bir süre çalıştıktan sonra ortalama ayda bir güncelleme almaktadır. Bu güncellemeleri takip edebilmek için “Sistem -> Ana Sayfa” adımlarını takip ettiğinizde açılan sayfada sol alt tarafta kırmızı bir yazı ile güncellemenin olduğunu veren bir uyarı yazısı görürsünüz.

“Dikkat: Bir çekirdek güncellemesi var 107 – 108 kullanılabilir.”

Güncelleştirmeyi başlatmak için “Dikkat:…” uyarısına tıkladığınızda veya “IPFire -> Pakfire” adımlarını takip ederseniz “Pakfire yapılandırması” sayfasına ulaşırsınız.

Açılan “Pakfire yapılandırması” sayfasında sağ tarafta kırmızı kutu içine alınan alanda yükseltme veya güncellemeleri görebilirsiniz. Eğer yükseltmeyi yapmak istiyorsanız “Yükselt” düğmesine tıklayarak yükseltme işlemine başlayabilirsiniz.

Güncelleme sırasında dosyalar indirilecek ve güncelleme işlemine başlanacaktır. Güncelleme sırasında ekranınız sürekli periyodik olarak değişecektir.

Güncelleme işlemi bittikten sonra “Pakfire yapılandırması” sayfasına dönmeniz gerekir. “Sistem -> Ana sayfa” adımlarını takip ederek açılan ana sayfada sol alt tarafta sisteminizin yeniden başlatılmasına dair bir uyarı alırsanız sisteminizi yeniden başlatmanız gerekir.

IPFire sunucunuzu yeniden başlatmak için “Sistem -> Kapat” adımlarını takip ederek “Kontrollü kapat” sayfasının açılmasını sağlayın. Açılan bu sayfada “Yeniden Başlat” düğmesine tıklayarak sisteminizin yeniden başlamasını sağlayın.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.