IPFire Yönetim ve Yapılandırma

2 YÖNETİM VE YAPILANDIRMA

IPFire yönetim sayfasına girmek için web tarayıcınızın adres satırına YEŞİL (GREEN) arabiriminizin IP adresini veya ana bilgisayar adını yazmalısınız. Adreslerde “444” nolu bağlantı noktasını kullanılmaktadır. Yazacağınız adres şunlardan birine benzemelidir:

https://yakazan.yenimahalle:444

https://10.10.10.1:444

IPFire yönetim alanına girmek istediğinizde sizden bir kullanıcı adı ve parola istenecektir. Kullanıcı adı olarak “admin” kullanın. Parola ise kurulum sırasında girmiş olduğunuz “admin” parolasıdır.

Şimdi IPFire sisteminin ana sayfasındaki “Grafik Kullanıcı Ara Yüzüne” bakıyor olmalısınız. Artık bu ara yüz üzerinden farklı seçenekleri kullanarak IPFire sisteminizi incelemeye ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

IPFire grafik kullanıcı ara yüzüne girdiğinizde üst tarafta bulunan sekmeleri kullanarak gezinti ve ayar yapabilirsiniz. Bu sekmelerden birine tıkladığınızda açılan listeden o sekme ile ilgili birçok başlığa ulaşabilirsiniz. Ayrıca sağ üst tarafta sekmelerin sağında internetten gelen giden tarfiği gösteren bilgi bulunmaktadır.

IPFire sisteminin ayarlarının yapılabilmesi ve yönetilebilmesi için ekranın üstünde bulunan sekmeler kullanılır. Bu sekmeler:

  • Sistem: IPFire kendisi ile ilgili sistem yapılandırma ve yardımcı fonksiyonları yönetim alanıdır.
  • Durum: IPFire sisteminin çeşitli kısımlarının durumu hakkında ayrıntılı bilgilerin görüntülendiği alandır.
  • : Burada tüm ağ için ayarlar bulunmaktadır. Bu bölümde grafik kullanıcı arayüzü kullanımı kolaylığı ile gelişmiş vekil sunucu ve diğer araçları yapılandırmak için seçenekler vardır.
  • Hizmetler: IPFire sisteminin birçok hizmet seçeneklerinin yapılandırılması ve yönetimi için kullanılan alandır.
  • Güvenlik Duvarı: IPFire sisteminin güvenlik duvarı kurallarının yapılandırılması ve yönetimi için kullanılan alandır.
  • IPFire: Bu bölüm IPFire içinde size çeşitli eklentileri kurmanızı sağlayan Pakfire paket yöneticisini bulabilirsiniz. Açılan bu sayfada orta alanda iki sütun bulunmaktadır. Sol sütunda kullanılabilen tüm eklentiler görünür. Yüklü eklentiler ise sağ sütunda yer almaktadır. Bazı eklentilerin (samba, tripwire, tor ve mpfire vb) açılan sekme içerisinde yapılandırma ve kontrol etme için kendi seçenekleri bulunmaktadır.
  • Günlükler: Tüm IPFire günlüklerinin tutulduğu alandır (güvenlik duvarı, proksi vb.).

Bu kitapta konular sekmelerdeki sıralarına göre anlatılacaktır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.