Lenovo IdeaPad U310 Ses Sorunu ve Çözümü

“Lenovo IdeaPad U310 Laptop” marka bilgisayarı ilk aldığımda üzerinde “Windows 7” işletim sistemi ile gelmişti. Her şey sorunsuz bir şeklide çalışıyordu. Hatta yanına “Fedora” ve “Debian” kurduğumda da sorunsuz bir şekilde ses alıyordum. Ne zaman “Windows 8” yükleyim dedim ondan sonra sorunlar başladı. En son “Windows 10” kurduğumda da her şey düzgün çalışıyor ama ses alamıyordum. Hatta benim kurtarıcım olan “Fedora” ve “Debian” kurduktan sonrada her şey çok daha performanslı çalışıyor yine de ses alamıyordum.

Sorunun daha tuhaf olan yanı ise cihaza bir kulaklık taktığımda veya harici bir hoparlör taktığımda bu cihazlardan ses gelmesi idi.

Bu sorunun çözümü için birçok yerde farklı çözümler öneriliyor. Önerilen çözümlerin hiç birisiyle ve hiçbir işletim sistemi altında sonuca ulaşamadım. Bir sitede okuduğum kadarıyla (sitenin adresini hatırlayamıyorum) son bir çare hoparlörü değiştirmeye karar verdim.

Sonuç

Bu karadan sonra hoparlörü değiştirdiğimde sorunsuz bir şekilde cihazdan ses alabiliyorum. Denemeleri “Fedora”, “Debian” ve “Windows 10” altında yaptım ve hepsi de artık gayet başarılı bir şekilde ses vermektedir.

“Lenovo IdeaPad U310 Laptop” cihazınızın sökümü ve tekrar montajı için çok güzel bir site var. Bu siteden yardım alabilirsiniz.

https://www.lenovoservicetraining.com/showcase?sid=487&key=TGVuZw==

Bu sitedeki adımları takip ederek cihazı söküp parçalayıp geri toplayabilirsiniz. Yalnız burada yapacağınız herhangi bir yanlıştan dolayı cihazınızda meydana gelebilecek sorunlardan kendinizin sorumlu olduğunuzu unutmayın.

Benim kullandığım cihazın hoparlörünün üzerinde yazan bilgiler şu şekilde idi: “3ilz7salv00 speaker”

Hoparlörü söktükten sonra üzerindeki bilgilere göre internetten arayıp hoparlörünüzü bulabilirsiniz. Belirttiğim hoparlörü Ankara’dan “30 TL” gibi bir rakama aldım.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.