Pfsense 2.4.4 altında E2Guardian Kurulumu

Artık “Pfsense 2.4.4 “ altında “e2guardian” kurulumu yapabilmek için sistem yaması eklentisinin kurulması ve bu eklentiye “e2guardian” için gerekli kodların aktarılması gerekmektedir.

İlk olarak “System > Package Manager > Available Packages” adımlarını takip ederek “System_Patches” paketini kurun.

Şimdi “Diagnostics > Command Prompt” adımlarını takip ederek “Diagnostics / Command Prompt” sayfasının açılmasını sağlayın. Açılan bu sayfada “Execute Shell Command” grubundaki “Command” alanına aşağıdaki satırları kopyala yapıştır ile aktarın ve ardından “Execute” düğmesine tıklayın.

fetch -q -o /usr/local/etc/pkg/repos/Unofficial.conf https://raw.githubusercontent.com/marcelloc/Unofficial-pfSense-packages/master/Unofficial.24.conf

“System > Patches” adımlarını takip ederek “System / Patches” sayfasının açılmasını sağlayın. Açılan bu sayfadaki “Add New Patch” düğmesine tıklayın. Bu durumda “System / Patches / Edit” sayfası açılacaktır. Açılan bu sayfada aşağıdaki gibi değişiklikleriniz yapın:

Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için “Save” komutunu verin. Bu durumda “System / Patch” sayfasına yönlendirilmeniz gerekir. Yaptığınız bu yamanın uygulanması için “Apply” düğmesine tıklamayı unutmayın.

“Apply” düğmesine tıkladıktan sonra yamanın başarılı bir şekilde uygulandığını gösteren bir uyarı almalısınız.

Artık “e2guardian” paketini kurabilirsiniz. Bunun için “System > Package Manager > Available Packages” adımlarını takip ederek açılan “Available Packages” sayfasındaki “Search term” alanına “e2guardian” yazıp klavyeden “Enter” tuşuna basın. “Packages” grubunda “E2guardian5” paketi görülmelidir. Paketi kurmak için “Install” düğmesine tıklayıp kurulumun bitmesini bekleyin.

Kaynaklar:

  • https://github.com/marcelloc/Unofficial-pfSense-packages
  • https://forum.netgate.com/topic/113757/unofficial-e2guardian-package-for-pfsense/996
  • https://lifeoverlinux.com/how-to-block-http-and-https-websites-with-e2guardian/