PfSense Altında SquidGuard Proxy Filter (İçerik Filtreleyici)

SquidGuard “http” içerik filtreleyici bir “Squid Proxy Server” eklentisidir. SquidGuard kullanım kolaylığı sağlayan bir eklentidir. “Services -> SquidGuard Proxy Filter” adımlarını takip ederseniz SquidGuard ayarlarını yapabileceğiniz “Package / Proxy filter SquidGuard: General settings / General settings” sayfasına ulaşırsınız. SquidGuard sayfası içerisinde 9 sekme bulunmaktadır:

 1. General settings
 2. Common ACL
 3. Groups ACL
 4. Target categories
 5. Times
 6. Rewrites
 7. Blacklist
 8. Log
 9. XMLRPC Sync

1. General Settings Sekmesi

SquidGuard aktifleştirme, günlük ayarlarını aktifleştirme ve kara liste için adres tanımlama gibi alanlarının bulunduğu alandır.

1.1. General Options (Genel Seçenekler) Grubu

Enable: “SquidGuard” aktifleştirmek için bu seçeneği seçmelisiniz. Yaptığınız ayarları kaydetmek için sayfanın altında bulunan “Save” düğmesine tıklamalısınız. Yaptığınız bu tüm değişikliklerin uygulanabilmesi için “Applay” düğmesine tıklamanız gerekir. “SuquidGuard” başladığında “SquidGuard service state:” alanın karşısında yeşil renkli olarak “STARTED” yazmalıdır.

1.2. LDAP Options (LPAD Seçenekleri) Grubu

LDAP ayarlarının yapıldığı gruptur. Bu grupta LDAP aktifleştirdiyseniz “SquiGurd” için LDAP ayarlarını bu gruptan yapabilirsiniz.

1.3. Logging Options (ünlük Seçenekleri )Grubu

Bu gurup kullanılarak “SguidGuard” programının günlük seçenekleri ayarlanabilir.

Enable GUI log: Proxy filter grafiksel kullanıcı ara yüzünün yapılan işlemlerin günlüğe kaydedilmesi için bu seçeneğin seçilmesi gereklidir.

Enable log: “Common Acl”, “Groups Acl” ve “Target categories” sekmelerin de engellenen sitelerin günlüklerini tutmak için bu seçenek seçilmelidir. Bu seçenek genellikle filtre ayarlarını kontrol etmek için kullanılır.

Enable log rotation: Her gün günlüklerin sırayla alınıp çalışması için kullanabileceğiniz seçenektir.

1.4. Miscellaneous (Çeşitli) Grubu

Clean Advertising: Proxy filter tarafından engellenen sayfalarda boş bir “gif” resmi görüntülemek için bu seçenek seçilmelidir. Bu seçenek sayesinde kullanıcıya daha temiz bir İnternet sayfası gösterilir.

1.5. Blacklist Options (Kara Liste Seçenekleri) Grubu

PfSense sistemimizin içerisine otomatik olarak kara listeleri almanızı sağlayan gruptur. Bu gruptan bu özellik başlatılabilir ve kara liste adresleri girilebilir.

Blacklist: Kara liste özelliğini aktifleştirmek için bu seçeneği seçmelisiniz.

Blacklist Proxy: Bir kara liste yüklemek için giriş yapabileceğiniz alandır. Örneğin bu alana girilecek biçim şu şekilde olmalıdır:

 • host:port kallanıcı adı:kullanıcı paroları
 • 168.10.1:8080 ersan:123456

Blacklist URL: Bu alan kara listenin indirileceği sitenin tam yolunu girmelisiniz. Kara liste dosyalarının “*.tar.gz” şeklinde uzantıları olmalıdır. Kara listeler için; FTP, HTTP veya yerel adresler kullanabilirsiniz. Yerel adreslerin yolu pfSense sisteminizde “/tmp/blacklist.tar.gz” şeklinde olabilir.

Örneğin “www.shallalist.de“ adresinden kara liste dosyalarını indirmek isterseniz tam adresi şu şekildedir:

 • http://www.shallalist.de/Downloads/shallalist.tar.gz

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.