Samsung Galaxy Mini GT-S5570I Stok Rom Kurulumu

Bu belge “Samsung Galaxy Mini GT-S5570I” modeli için uygulanarak yapılmıştır. Diğer modellerde de benzer işler olacaktır. Yalnız indireceğiniz dosyalar telefon modelinize göre değişecektir. Özellikle indireceğiniz “rom” ve benzeri programları iyi araştırıp telefon modelinize göre indirin. Aksi takdirde telefonunuz açılmayabilir.

Not: Bu belgede geçenleri uygulayıp uygulamamak sizin tasarrufunuzdadır. Telefonunuza gelebilecek herhangi bir hasardan bu yazının sahibi ve sitemiz sorumlu tutulamaz.

Başlamadan Önce Gerekli Dosyalar

 • Odin v1.4: “Odin” programı Samsung cep telefonlarına elle yazılımlar yüklenmesini sağlayan bir programdır. Ancak “Odin” programının her sürümünü her telefon için kullanamayabilirsiniz. Bunun için telefonunuza uygun olan “Odin” programını indirmelisiniz. Bizim örneğimizde kullanacağımız telefon “Samsung GT-S5570I” modeli olduğu için “Odin v1.4” sürümün kullanıyoruz.
  İndirme adresi: “http://www.mediafire.com/download.php?sv37yjfad87jy65”.
 • Samsung Cep telefonları İçin En Son USB Sürücüleri: Cep telefonunu bilgisayarınıza USB kablo ile taktığınızda tanımıyorsa indirmeniz gereken USB sürücüleridir. Eğer önceden yüklediyseniz veya Windows işletim sistemine “Samsung Kies” yüklediyseniz bu sürücüye ihtiyacınız yoktur.
  İndirme adresi: “http://d-h.st/M73”
 • Resmi Stok Rom: “Stok Rom” yazılımlarını Sammobile adresinden indirebilirsiniz. Yalnız telefonunuzun son “Stok Rom” yazılımını indirmeden önce bu siteye üye olmanız gerekmektedir. Üye olduktan sonra yazılımı indirebilirsiniz. Örneğimizde “Samsung GT-S5570I” modeli olduğu için ona göre bir “Stok Rom” indirdik.
  İndirme adresi: http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-S5570I/

Odinatrix Kullanarak “.tar.md5” Dosyalarını Bölmek

Eğer Samsung cep telefonları ile birlikte gelen Android yazılımlarından memnun değilseniz “Custom Rom” diye adlandırılan farklı kişi veya grupların geliştirdiği yazılımları telefonunuza yükleyebilirsiniz. Fakat bu “Custom Rom” yazılımlarını telefonunuza yüklediğinizde telefonunuz garanti dışı kalacaktır. Telefonunuzun garantisi bitmediyse ve servise götürmeniz gerekiyorsa telefonunuzu eski haline getirmeniz gerekir. Telefonu eski haline getirmek için ise Samsung firmasının yayınladığı telefonunuz için “Stok Rom” diye adlandırılan yazılımı geri yüklemeniz gerekir. Bu resmi “Stok Rom” dosyalarını indirdiğinizde “.tar.md5” uzantılı dosyalar inecektir. Bu dosyalar tek bir dosya olduğu için “Odin” programı ile bunu yükleyemezsiniz. Bu dosyaları yükleyebilmeniz için “CSC MODEM ve PDA” dosyalarına ihtiyacınız vardır. Telefonunuz için indirdiğiniz “.tar.md5” dosyasını bölmeniz gerekmektedir. İşte bu bölme işlemi için kullanabileceğiniz “Odinatrix” programı bulunmaktadır.
İndirmek için: http://www.mediafire.com/download.php?xu4r2syuslzjl9i

İlk Adımlar

“Odinatrix” programını indirdikten sonra bir sıkıştırma programıyla içindeki bütün dosyaları örneğin masa üstünüze “Odinatrix” adında bir klasör oluşturup içine açın.

Telefonunuz için indirdiğiniz uzantısı “.tar.md5” olan resmi “Stok Rom” dosyasını da “Odinatrix” klasörü içerisine kopyalayın.

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0001

Resim 1: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

“Odinatrix” klasörü içerisindeki “runme.bat” dosyasına çif tıklayarak çalıştırın. Bu durumda “Windows Cmd” penceresi yani komut penceresi açılacaktır.

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0002

Resim 2: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

Açılan ilk “cmd” penceresinde bir değişiklik yapmadan örneğin “Enter” tuşuna basarak ilerleyin.

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0003

Resim 3: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

Gelen bu pencerede de bir değişiklik yapmadan “Enter” tuşuna basarak ilerleyin.

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0004

Resim 4: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

“Enter” tuşuna bastığınızda program “.tar.md5” dosyanızı bölüp ilgili dosyaları çıkartmaya başlayacaktır.

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0005

Resim 5: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

İşlem bittiğinde yukarıdaki gibi bir çıktı verecektir. Burada oluşturduğu “CSC, MODEM ve PDA” dosyaları görünmektedir. Bu dosyalar oluşturduğunuz “Odinatrix” klasörü içerisindeki “output” klasörü içerisindedir.

DİKKAT: Bu işlemin bitmesi 30 – 60 dakika arasında sürebilmektedir. İşlem bitmeden programı kapatmayın.

İlerlemek için yine “Enter” tuşuna basın.

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0006

Resim 6: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

Oluşturulan dosyaların sahiplikleri izinleri ve tam adları bu pencerede görünmektedir. İşlemi bitirmek için “Enter” tuşu ile ilerleyin.

“Odin” Programı İle “Stok Rom” Yazılımını Yükleme

İlk olarak indirdiğiniz “Odin Multidownloader 3 v1.84 For GT-S5570I” programını örneğin masa üstünde bir klasörün içerisine çıkartın. Bu alanda üç dosya olmalı:

 • Odin3_v1.84.exe
 • Tassve_0623pit
 • Odin3.ini

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0007

Resim 7: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

Buradaki “tassve_0623.pit” dosyası “Samsung S5570I” içindir. Kullandığınız telefon için “.pit” dosyasını bulmanız gerekir.

Şimdi “Odin3_v1.84.exe” programını çalıştırın. Açılan “Odin3 v1.84” program penceresinde ki “PIT” düğmesine tıklayarak “tassve_0623.pit” dosyasını seçin. Bu durumda “Odin3 v1.84” program penceresinin üstünde “GT-S5570I” başlığı görüntülenmeli.

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0008

Resim 8: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

 • “Option” alanındaki “Re_partition, Auto Reboot ve F. Reset Time” seçeneklerinin seçili olduğuna emin olun.
 • “PDA” düğmesine tıklayıp açılan pencereden “PDA_S5570IXXLK2_S5570iOJVLG1_S5570IXXLK2_HOME.tar” dosyasını seçin.
 • “PHONE” düğmesine tıklayıp açılan pencereden “MODEM_S5570IXXLK2_S5570iOJVLG1_S5570IXXLK2_HOME.tar” dosyasını seçin.
 • “CSC” düğmesine tıklayıp açılan pencereden “CSC_S5570IXXLK2_S5570iOJVLG1_S5570IXXLK2_HOME.tar” dosyasını seçin.

Şu anda yapılandırmamızı tamamlamış olduk. Şimdi “Samsung Galaxy GT-S5570i” telefonunuzun “Açma-Kapama” düğmesine basarak kapatın.

Cihazınızı “Download Mod” seçeneğinde açın. Bunun için öncelikle telefonunuzun “Ses Kısma” düğmesine basılı tutun ve Home “Orta Tuş” tuşuna da basıp basılı tutun. Her iki düğmeye basılı tutarken şimdi “Açma/Kapama” düğmesine basılı tutun ve bırakmayın. Telefonunuzda telefonunuzun marka ve model yazısını gördükten sonra tuşları bırakabilirsiniz.

Bir süre sonra telefonunuz “Downolad Mod” yönetiminde açılacaktır. Bu seçenekte üzerinde sarı bir levha ve levha üzerinde ünlem işareti görüntülenecektir.

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0009

Resim 9: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

Şimdi telefonunuz bu durumdayken USB kablosu ile telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.

Daha sonra “Ses Artırma” düğmesine bir kere basın. Şimdi telefonunuz “Odin Mod” alanında görüntülenecektir. Bu alanda “Downloading Do not turn off target!!” yazısı görünür.

Not: Masa üstünde “Bilgisayar” üzerinde sağ tıklayıp açılan listeden “Yönet” başlığına tıklayın. Bu durumda “Bilgisayar Yönetimi” penceresi açılacaktır. Açılan bu alanda sol tarafta bulunan “Aygıt Yöneticisi” başlığına tıklayın ve sağ tarafta açılan alandaki “Evrensel Veri Seri Yolu Denetleyicileri” başlığına tıkladığınızda “Samsung Mobile USB CDC Composite Device” seçeneğini görmelisiniz. Eğer bu seçeneği göremiyorsanız “Samsung Cep Telefonları İçin En Son USB Sürücüleri” indirip kurmalısınız.

Not: Bu işlemler sırasında “Samsung Kies” programı açık olmamalıdır.

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0010

Resim 10: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

“Odin” programı telefonunuzu algılarsa sol üst köşedeki “ID:COM” alanların birinde “0:[COM4]” şeklinde yazı görünmelidir.

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0011

Resim 11: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

Şimdi “Odin” programı içerisindeki “START” düğmesine tıklayın.

Teflonunuza “Odin” programı ile yazılım indirilene kadar bekleyin. Bu işlem 1 -10 dakika arasında sürebilir.

samsung-galaxy-gt-s5570i-stock-rom-kurulumu-0012

Resim 12: Samsung Galaxy GT-S5570I Stock Rom Kurulumu

Bu işlemlerin bitmesi için birkaç dakika sabredin. “Odin” penceresinde sol üst kutu içerisinde “PASS” yazısını görmelisiniz. Daha sonra bilgisayarınızla telefonunuz arasındaki USB kablo bağlantısını kesin.

DİKKAT

İşlemlere başlamadan önce akılda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır:

 • “Odin” dosyalarını hazırlamak için “Odinatrix” kullanılırken “BOOT” dosyası oluşturulacaktır. Fakat biz bu dosyayı kullanmayacağız. Bu durumda “BOOTLOADER” alanı boş bırakılıp kalan diğer dosyalar yüklenecektir.
 • Samsung logosu takılı kalıp yazılım yanıp sönüyorsa “Recovery Mod” (Ses Artırma + Orta Tuş + Açma/Kapama) alanında açarak “wipe cache partition” ve “wipe data/factory reset” komutlarını çalıştırıp ardından telefonunuzu yeniden başlatmak için “reboot system now” komutunu verin.
 • Yapılan tüm süreç boyunca sabırlı olun. Beklenmedik bir şey olursa acele etmeyin ve bekleyin. Farklı bir şey yaparsanız işler daha da kötüye gidebilir.
Kaynak:

http://smartandroidsolutions.blogspot.com/2012/09/how-to-flash-stock-firmwares-on-gt-s5570i-handset.html#.UXeHv8qG53X

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.