Sony Xperia Neo V (MT11i) Android 4.0.4 Altında Root ve CWM Kurulumu

Bu belgeyi kullanarak “Sony Xperia Neo V (MT11i) Android 4.0.4” altında “Root” ve “CWM” kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. “Root” telefonunuzda her türlü yetkiye sahip olmanızı sağlayacaktır. “CWM” ise telefonunuza yeni rom ve programlar kurmanızı sağlayacaktır.

Bu belge sitemizde daha önceden yazılanları uyguladığınız varsayılarak anlatılacaktır. Eğer daha önce yapılan işlemleri uygulamadıysanız olası hatalar ve sorunlar için aşağıdaki konulara bakmanız tavsiye edilir:

Gerekli Dosyalar

Yapılacak işlemlere başlamadan önce aşağıdaki gerekli program ve dosyalarını bağlantılardan birini kullanarak indirin:

Dosyaları Açın

İndirdiğiniz dosyaları örneğin masa üstünde “MT11i” adında bir klasör oluşturup hepsini bu klasörün içerisinde kendi klasörlerine çıkartın.

Başlamadan Önce

İşlemlere başlamadan önce telefonunuzda aşağıdaki seçenekleri aktifleştirmeniz gerekir. Bunlar:

 • USB hata ayıklaması: “Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri” adımlarını takip ederek açılan listedeki “USB hata ayıklaması” seçeneğini seçin. İstenen izni kabul etmek için “Tamam” düğmesi ile ilerleyin.
 • Bilinmeyen kaynaklar: “Ayarlar -> Güvenlik” adımlarını ederek açılan listedeki “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini seçin. İstenen izni kabul etmek için “Tamam” düğmesi ile ilerleyin.
 • MSC (Yığın depolama modu): “Ayarlar -> Xperia -> Bağlantı -> USB bağlantısı modu” adımlarını takip ederek açılan listedeki “Yığın depolama modu (MSC)” seçeneğini seçip “Tamam” düğmesi ile ilerleyin.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve bilgisayarınızın gerekli yazılımları internetten indirip kurmasını bekleyin. Daha sonra telefonunuz bilgisayardan ayırıp kapatın. Şimdi kapalı iken tekrar bilgisayarınıza bağlayın ve yine eğer varsa gerekli yazılımların internetten indirilip kurulmasını bekleyin.

“Flashtool” Programını Kurun

“Flashtool” programını kurun. Tüm denemelerimde “Flashtool” programının son sürüm hata verdi. O yüzden daha eski bir sürümü kullandım ve sorunsuz bir şekilde işlemlerimi gerçekleştirebildim. Tavsiyem sizde eski bir sürümü kullanın.

Not: Bu işlemlerde “Windows 10 64 bit” ve “flashtool-0.9.18.6-windows” sürümü kullanılmıştır.

“Flashtool” programını kurduktan sonra bir kez çalıştırın (C:\Flashtool\ Flashtool64.exe). Program açıldıktan sonra kapatın.

“MT11i_4.1.A.0.562_kernel.ftf” Çekirdeğini Kurun

Aşağıda seçenekleri aktifleştirin. Nasıl yapılacağı “Başlamadan Önce” başlığında anlatılmıştır.

 • USB hata ayıklaması
 • Bilinmeyen kaynaklar
 • MSC (Yığın depolama modu)

Telefonunuz şimdi kapatın.

İndirdiğiniz “MT11i_4.1.A.0.562_kernel.ftf” çekirdeğini aşağıdaki klasörün altına kopyalayın:

“C:\Users\KullanıcıAdınız\.flashTool\firmwares”

“C:\Flashtool\ Flashtool64.exe” adımlarını takip ederek “Flastool” programını çalıştırın. İşletim sisteminizin mimari durumuna göre “FlashTool.exe” programını çalıştırmanız gerekebilir.

Önemli Not: “Flashtool” programını çalıştırırken program dosyasının üzerinde sağ tıklayıp açılan listeden “Yönetici olarak çalıştır” komutunu verin.

Sol üst tarafta bulunan “Flash device” düğmesine tıklayın.

Açılan “Bootmode chooser” penceresindeki “Flashmode” seçeneğini seçip “Ok” düğmesi ile ilerleyin.

Açılan “Firmware Selector” penceresindeki “4.1.A.0.562” çekirdeğini seçtikten sonra “Flash” düğmesine tıklayın.

Şimdi yukarıdakine benzer bir pencere gelmelidir. Telefonunuz kapalıyken “Geri” düğmesine basılı tutun ve bilgisayara bağlı olan USB kablosunu telefonunuza bağlayın. Yukarıdaki pencerenin kapanıp “Flashtool” programına geçiş yapması gerekir. Bu durumda telefonun “Geri” düğmesini bırakın. Şimdi kurulum başlayacaktır.

Program gerekli kurulumları yaptıktan sonra aygıtı çıkartabileceğinize dair bir uyarı verecektir.

“Place unplug and start your phone”

Artık telefonunuzu usb kablosundan çekin ve açın.

“Flashtool” programını artık kapatabilirsiniz. Hatta kapatmayı unutmayın.

Root Yetkisini Alacak Program Kurulumu

Şimdi telefonunuzu güncel tabirle “rootlamak” gerekiyor. “Root” haklarını elde ettiğinizde telefonunuza tam yetki ile erişebilir ve istediğiniz hatta bazen istemediğiniz şeyleri de yapabilirsiniz. Bunun için lütfen dikkatli olun.

Aşağıda seçenekleri aktifleştirin veya aktif olduğuna emin olun. Nasıl yapılacağı “Başlamadan Önce” başlığında anlatılmıştır.

 • USB hata ayıklaması
 • Bilinmeyen kaynaklar
 • MSC (Yığın depolama modu)

Telefonunuzun AÇIK usb kablosu ile bilgisayarınıza bağlı olduğuna emin olun.

İndirdiğiniz dosyanın içerisinde ki “Root” klasörüne geçiş yapın. Bu klasör içerisinde bir klasör ve iki tanede dosya mevcuttur. Bunlar:

 • “Files” klasörü
 • “Runme.bat” dosyası
 • “Runmedit.bat” dosyası

Buradaki “runme.bat” dosyasına çift tıklayarak “Easy rooting toolkit” programının “cmd.exe” ile çalışmasını sağlayın.

Gelen penceredeki uyarıda olduğu gibi “Press any key to continue…” yazan yerde klavyeden “Enter” tuşuna basarak programın kurulum yapmasına başlamasını sağlayın.

Önemli Not: Kurulum sırasında telefonunuza hiçbir şekilde müdahalede bulunmayın. İşlemler devam ederken telefonunuz birkaç kez yeniden başlatılacaktır.

Tüm işlemler bittikten sonra “Easy rooting toolkit” programında “ALL DONE” yazısını görmelisiniz.

Artık “Easy rooting toolkit” programından çıkış yapabilirsiniz. Gelen penceredeki uyarıda olduğu gibi “Press any key to continue…” yazan yerde klavyeden “Enter” tuşuna basarak programdan çıkabilirsiniz.

Programdan çıktıktan sonra telefonunuzdaki program listesine girdiğinizde “Superuser” programını görmelisiniz. Bu durumda telefonunuz artık “rootlanmış” demektir. Bu programı bir kez çalıştırıp kontrol edin.

“MT11i_4.1.B.0.587_kernel.ftf” Çekirdeğini Kurun

Son sürüm çekirdeğinizi yeniden kurun. Bu çekirdeği kurmak için “MT11i_4.1.A.0.562_kernel.ftf” Çekirdeğini Kurun” başlığındaki adımları takip ederek kurulumu gerçekleştirin.

CWM (CLOCK WORK RECOVERY) Kurulumu

Aşağıda seçenekleri aktifleştirin veya aktif olduğuna emin olun. Nasıl yapılacağı “Başlamadan Önce” başlığında anlatılmıştır.

 • USB hata ayıklaması
 • Bilinmeyen kaynaklar
 • MSC (Yığın depolama modu)

Telefonunuzun AÇIK usb kablosu ile bilgisayarınıza bağlı olduğuna emin olun.

İndirdiğiniz dosyanın içerisinde ki “CWM” klasörüne geçiş yapın. Bu klasör içerisinde iki klasör ve dört dosya mevcuttur. Bunlar:

 • “BIN” klasörü
 • “Recovery” klasörü
 • “Env.cmd” dosyası
 • “install-cwm1.cmd” dosyası
 • “install-cwm2.cmd” dosyası
 • “recovery.txt” dosyası

Buradaki çalıştırılacak dosyalar

 • install-cwm1.cmd: Xperia Arc, Neo, Neo V, Ray
 • install-cwm2.cmd: Xperia Mini, MiniPro, Aktiv, Walkman Live

Kullandığımız telefon “Sony Xperia V (MT11i)” olduğu için “install-cwm1.cmd” dosyasına çift tıklayarak “ClockWorkMod Recovery” programının “cmd.exe” ile çalışmasını sağlayın.

Gelen penceredeki uyarıda olduğu gibi “Press any key to continue…” yazan yerde klavyeden “Enter” tuşuna basarak programın kurulum yapmaya başlamasını sağlayın.

Program kısa bir sürede kurulacak ve işlemi bitecektir. Gelen penceredeki uyarıda olduğu gibi “Press any key to continue…” yazan yerde klavyeden “Enter” tuşuna basarak programdan çıkabilirsiniz.

“CWM” kurulduktan sonra usb kablosunu bilgisayarınızdan çekin telefonunuz kapatın.

“CWM” Programını Çalıştırın

“CWM” programına giriş yapmak için telefonunuz kapalıyken tekrar açın.

İlk “SONY” yazısını gördükten sonra telefonun ses açma (+) tuşuna birkaç kez hızlıca basıp çekin. Bir süre sonra “CWM” listesi karşınıza gelecektir.

Öneriler

Telefonunun orijinal yazılımı ile birlikte gelen ve kullanmak istemeyeceğiniz (kişisel tercihe bağlı) bazı programları kaldırabilirsiniz.

Örneğin:

 • Müzik ve video programları
 • Gmail, E-posta
 • Playnow vb.

Aşağıdaki programlardan birini “Play Store” programını kullanarak telefonunuza kurun ve açın.

Kaldırabileceğiniz veya kaldıramayacağınız programlar görünecektir. Kaldırabileceğiniz ve istemediğiniz programları kaldırmak için kurduğunuz bu programlardan birini kullanarak kaldırabilirsiniz.

Kaynaklar:

 • https://theunlockr.com/2012/06/18/how-to-root-the-sony-ericsson-xperia-neo-v-mt11i-running-android-4-0-4-with-a-locked-bootloader/
 • https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26798415&postcount=141
 • https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31159404&postcount=422
 • https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1387832
 • https://forum.shiftdelete.net/threads/xperia-neo-neo-v-4-0-4-root-ve-cwm-kurulum-rehberi.294293/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.