Sony Xperia Neo V (MT11i) Telefonuna Android 4.0.4 Kurulumu

Sony Xperia Neo V (MT11i) Telefonuna Android 4.0.4 Kurulumu

Sony Xpreia Neo V (MT11i) oldukça eski bir telefondur. Üzerinde “Android 2.x” ile gelmektedir. Bu telefonu eğer biraz daha canlandırmak isterseniz (örneğin evdeki küçük yaramazlar için) kararlı çalışan “Android 4.0.4” sürümüne yükseltebilirsiniz.

Gerekli programlar

İşlemlere başlamadan önce gerekli yazılımları aşağıdaki adreslerinden indirebilirsiniz.

Not: Yapacağınız işlemler veri kaybına neden olacaktır. Başlamadan önce muhakkak yedeklerinizi alın. Ayrıca burada yapacağınız işlemlerden dolayı telefonunuza gelebilecek herhangi bir sorundan dolayı sorumluluğun tamamıyla size ait olduğunu unutmayın.

Dosyaları Açın

İndirdiğiniz dosyaları örneğin masa üstünde “MT11i” adında bir klasör oluşturup hepsini bu klasörün içerisinde kendi klasörlerine çıkartın.

Başlamadan Önce

İşlemlere başlamadan önce telefonunuzun tüm sürücülerinin kurulmuş olması gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki belgeyi okuyup anladığınız ve uyguladığınız varsayılmaktadır:

  • Sony Xperia Neo V (MT11i) Telefonu Sürücülerinin Kurulumu
    https://ersanyildirim.com/sony-xperia-neo-v-mt11i-telefonu-suruculerinin-kurulumu/

“Flashtool” Programını Kurun

Yukarı adresi kullanarak indirdiğiniz “Flashtool” programını kurun. Tüm denemelerimde “Flashtool” programının son sürümü hata verdi. O yüzden daha eski bir sürümü kullandım ve sorunsuz bir şekilde işlemlerimi gerçekleştirebildim. Tavsiyem sizde eski bir sürümü kullanın.

Not: Bu işlemlerde “flashtool-0.9.18.6-windows” sürümü kullanılmıştır. Ayrıca “Windows 10 1703 15063.632” 64 bit sürümü kullanılmıştır.

Önemli Not: Programları çalıştırırken üzerinde sağ tıklayıp açılan listeden “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.

“Flashtool” programını kurduktan sonra bir kez çalıştırın (C:\Flashtool\ FlashTool64.exe). Kullandığınız mimariye göre “FlashTool.exe” programını da çalıştırmanız gerekebilir. Program açıldıktan sonra kapatın.

“Sony Xperia Neo V MT11i_4.1.B.0.587.ftf” Romunu Kurun

Bu ROM kurulduktan sonra telefonunuzun işletim sistemi sürümü artık “4.0.4” olacaktır. Aşağıda seçenekleri aktifleştirin.

  • USB hata ayıklaması
  • Bilinmeyen kaynaklar
  • MSC (Yığın depolama modu)

Telefonunuz Şimdi Kapatın

İndirdiğiniz “Sony Xperia Neo V MT11i_4.1.B.0.587.ftf” romunu aşağıdaki klasörü altına kopyalayın:

“C:\Users\KullanıcıAdınız\.flashTool\firmwares”

“C:\Flashtool\ Flashtool64.exe” adımlarını takip ederek “Flastool” programını çalıştırın.

Sol üst tarafta bulunan “Flash device” düğmesine tıklayın.

Açılan “Bootmode chooser” penceresindeki “Flashmode” seçeneğini seçip “Ok” düğmesi ile ilerleyin.

Açılan “Firmware Selector” penceresindeki “4.1.B.0.587” çekirdeğini seçtikten sonra “Flash” düğmesine tıklayın.

Şimdi yukarıdakine benzer bir pencere gelmelidir. Telefonunuz kapalıyken “Geri” düğmesine basılı tutun ve bilgisayara bağlı olan USB kablosunu telefonunuza bağlayın. Yukarıdaki pencerenin kapanıp “Flashtool” programına geçiş yapması gerekir. Bu durumda telefonun “Geri” düğmesini bırakın. Her şey yolunda gittiyse “Flashtool” programı yeni Romu telefonunuza kuracak ve işlemi bitirecektir. İşlem bitmeden kesinlikle telefona ve programa müdahale etmeyin. Bu işlemler 5 – 20 dakika arasında sürebilir. Program gerekli kurulumları yaptıktan sonra aygıtı çıkartabileceğinize dair bir uyarı verecektir.

“Place unplug and start your phone”

Artık telefonunuzu usb kablosundan çekin ve açın.

“Flashtool” programını artık kapatabilirsiniz.

Olası Hatalar ve Çözüm Yolları

Genellikle olası hatalar kurulu olmayan sürücülerden kaynaklanmaktadır. Bu sürücüleri kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.